24. 12. 2018 06:45 − 2341× − 0

Úspěchy jezdců Hankook Drivers Rally Trophy 2018

Naše rallyová sezona má za sebou nejen všechny mistrovské i volné podniky…

…ale i pohár HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY vypsaný pro posádky jedoucí na závodních pneumatikách HANKOOK. Jeho účastníkům se letos nadmíru dařilo napříč všemi šampionáty, třídami i kategoriemi. Pojďme se podívat, jak to letos všechno dopadlo.

Poměrně přesvědčivými vítězi HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY se stali letošní vicemistři třídy 2 v MČR Martin Šikl – Petr Vilímek na Mitsubishi Lancer. Ti si sice vybrali na Rally Příbram svoji slabší chvilku, když v první etapě havarovali, ale jejich předchozích pět druhých míst ve třídě 3 jim dalo dostatečný bodový náskok, který už v posledních soutěžích nikdo nepřekonal. Naproti tomu dramatická byla až do konce situace na druhém místě. To díky svému vítězství ve třídě 8 na Rally Vsetín uhájili Petr Krajča – Jan Houšť na Renaultu Clio, kterým se letos podařil vítězný „double“, když se stali ve třídě 8 jak mistry v MČR, tak vítězi v Rallysprint sérii. K tomu přidali ještě vice-mistrovský titul v téže třídě na Slovensku. Stříbro v HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY uhájili ovšem pouze o jeden bod před drtivě spurtujícími miláčky davů Josefem a Jaroslavem Urbanovými na Škodě 130 LR. Ti vyhráli nabitou třídu 17 v Jeseníkách i ve Vsetíně, díky čemuž se rázem vyšvihli až na bronzovou příčku a i oni si tak zajistili cenu ve formě pneumatik HANKOOK zdarma. Vzhledem k tomu, jakou „drift-show“ k potěše diváků na všech soutěžích předvádějí, si nelze představit nikoho jiného, kdo by si tuto cenu zasloužil více. Navíc zvítězili ve třídě 17 i v konečném pořadí Rallysprint série. Z medailového postu, taktéž o jediný bod, sesadili legendárního a stále velmi rychlého Jindřicha Štolfu se Zdeňkem Hawlem na Roveru Metro. Ti však z toho určitě nejsou příliš smutní, protože se jim letos podařilo získat mistrovský titul v kategorii 5 v MČR-HA.

Na pátém místě shodně skončili další rychlí piloti historických vozidel. Jiří Káňa s atraktivním Fordem Sierra Cosworth a Jan Frei, který se do elitní pětky vyhoupl díky vítězství ve Vsetíně. To však získal netradičně s Ladou VFTS zapůjčenou od Martina Klika, který kromě vozu „zapůjčil“ i sám sebe, když absolvoval vsetínskou soutěž s Janem Freiem opět jako navigátor. Motor Freiovi „princezny“ Škody 130 LR totiž dodýchal už na předchozí Rally Příbram. A právě vítězstvím ve Vsetíně si Jan Frei pojistil pro sebe i svého stabilního spolujezdce Petra Šlegla mistrovský hattrick v nejobsazenější kategorii 4 v MČR-HA. Zajímavostí je, že Káňa i Frei v klasifikaci HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY nejenom že získali stejný počet bodů, ale oba shodně dokončili po třech podnicích a oba obsadili jedno první a dvě druhá místa ve své kategorii 4, čili v jejich případě nebylo možné použít ke klasifikaci žádné z těchto pomocných kritérií. Na sedmé místo poháru se díky třetímu místu v kategorii v Příbrami a čtvrtému ve Vsetíně propracovali Petr Farník – Ladislav Zuzánek se Škodou Favorit, kteří zároveň ukončují skupinu posádek na 2. -7. místě v letošní HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY, které mají mezi sebou pouze minimální (nebo dokonce žádné) bodové rozestupy. Dařilo se jim i v MČR-HA, kde letos získali Farník se Zuzánkem celkový bronz v prestižní kategorii 4.

S odstupem pak následují na osmém místě Petr a Pavel Jurečkovi s historickým Subaru Impreza, devátí jsou letošní dvojití vicemistři třídy 8 v MČR i v Rallysprint sérii Jiří Pohlídal – Vladimír Machoň na Renaultu Clio. Elitní desítku uzavírá další mladý talentovaný objev letošní sezony a vítěz třídy 11 v Rallysprint sérii Tomáš Uher na dieselové Škodě Fabia RS, navigovaný Markétou Kuderovou.

Ve svých třídách a kategoriích se výrazně dařilo i většině jezdců, kteří obsadili v HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY příčky ve druhé desítce. Dvanáctí Jan a Aleš Hodoušovi (Škoda Fabia RS) jsou vicemistři MČR ve třídě 11, třináctí Bohumír Svoboda ml. – Zbyněk Soběhart na pohledné Škodě 1000 MB zase letos s přesvědčivým náskokem zvítězili v MČR-HA v kategorii 2. To samé se podařilo celkovým vítězům kategorie 3 MČR-HA, šestnáctému Petru Němcovi s Janem Mikulíkem. Patnáctí Marek Štuksa s Ondřejem Novákem se svým Favoritem zase obsadili třetí příčku v MČR-HA v kategorii 5 a osmnáctí Martin Černý – Jaroslav Krajča se s krásnou Ladou VFTS stali vítězi třídy 18 v Rallysprint sérii (byť v HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY paradoxně lépe zabodovali v rámci klasifikace kategorie 4 MČR-HA, protože zde byl větší počet účastníků, a kde také dvakrát zasáhli i do bojů na špičce celkového pořadí MČR-HA). Zajímavostí je na šestnáctém místě česká (nejen) formulová legenda Tomáš Enge a také to, že až dvacáté místo patří Miroslavu Jakešovi s Petrem Machů. Ti sice předvedli úžasný boj o třetí příčku na Barum Rally s Danim Sordem, ale většinu sezony absolvovali ještě v jejich vysloužilé Fabii S2000. Ta už nebyla proti smečce vozů R5 příliš konkurenceschopná, takže i přes pěkné výkony vycházela posádka na soutěžích s rychlým profilem tratí, hrkajíce v omezovači otáček, bodově naprázdno.

„Z výčtu úspěchů výše je více než evidentní, že jezdci na pneumatikách HANKOOK letos promlouvali do výsledků MČR, RSS a MČR-HA velmi výrazně, což nás samozřejmě velmi těší. Obzvláště to platí v MČR-HA, kde účastníci HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY obsadili celková první místa dokonce ve čtyřech z pěti vypsaných kategorií, které jsou zároveň těmi nejobsazovanějšími! Velkou radost máme i z nadějných výsledků jezdců startujících na pneumatikách HANKOOK premiérově na vozech nejrychlejší kategorie R5,“ hodnotí letošní úspěšnou sezonu Martin Kamiš, zástupce promotéra poháru, společnosti MK-RACING.

Konečné pořadí HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY 2018 (první dvacítka):
1.Martin Šikl – Petr Vilímek Mitsubishi Lancer Evo IX3MČR34 bodů
2.Petr Krajča – Jan Houšť Renault Clio Sport8RSS31 bodů
3.Josef Urban – Jaroslav Urban Škoda 130 LR17RSS30 bodů
4.Jindřich Štolfa – Z. Hawel/M. KrčmářRover Metro GTI 5MČR-HA29 bodů
5.Jiří Káňa – Ivo Vybíral Ford Sierra Cosworth4MČR-HA29 bodů
6.Jan Frei – Petr Šlegl/Martin Klik Škoda 130 LR/Lada VFTS4MČR-HA29 bodů
7.Petr Farník – Ladislav Zuzánek Škoda Favorit 136L4MČR-HA28 bodů
8.Petr Jurečka – Pavel JurečkaSubaru Impreza 5554MČR-HA25 bodů
9.Jiří Pohlídal jun. – Vladimír MachoňRenault Clio Sport8RSS24 bodů
10.Tomáš Uher – Markéta Kuderová Škoda Fabia RS11RSS22 bodů
11.Petr Michálek – Roman MaryškaSuzuki Swift4MČR-HA21 bodů
12.Jan Hodouš – Aleš Hodouš Škoda Fabia RS 11MČR19 bodů
13.Bohumír Svoboda – Zbyněk Soběhart Škoda 1000 MB2MČR-HA19 bodů
14.Petr Hrobský – Dalibor ŠtěpánMitsubishi Lancer Evo IX3MČR19 bodů
15.Marek Štuksa – Ondřej NovákŠkoda Favorit 136L 5MČR-HA18 bodů
16.Tomáš Enge – Lucie Engová Škoda 130 LR4MČR-HA17 bodů
17.Petr Němec – Jan Mikulík Lada VAZ 21011 MTX3MČR-HA16 bodů
18.Martin Černý – Jaroslav Krajča Lada VFTS4MČR-HA16 bodů
19.Martin Hrachovec – Illéšová HanaŠkoda 130 RS 17RSS16 bodů
20.Miroslav Jakeš – Petr Machů Škoda Fabia S2000/R52MČR14 bodů

Celkem bylo v letošní HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY opět klasifikováno více než padesát jezdců převážně z České republiky, doplněných také o slovenské posádky. V bodovém hodnocení poháru je zohledněn i počet účastníků startujících ve třídě či kategorii (HA). Plný počet bodů tak získávají pouze posádky, jejichž třída či kategorie má v daném závodě 10 a více účastníků. Pokud jich startuje v daném závodě méně, bodové ohodnocení se postupně snižuje. Výsledky proto zpravidla dobře odrážejí reálnou hodnotu sportovních výkonů posádky během celé sezony, ale samozřejmě i spolehlivost.

Nejlepší tři posádky konečného pořadí získávají věcné ceny v podobě sad závodních pneumatik HANKOOK v rozměru a typu odpovídajících jejich vozidlu v celkové hodnotě přibližně 100.000 Kč. Ceny věnuje promotér soutěže a zároveň distributor pneumatik, společnost MK-RACING, a vítězné posádky se o ně podělí takto: 1. místo – 8 ks pneu, 2. místo – 4 ks pneu, 3. místo – 2 ks pneu.

Přejeme jezdcům, fanouškům i členům týmů krásné prožití vánočních svátkům, klidný závěr roku a úspěšný vstup do roku nového. Více informací o poháru HANKOOK DRIVERS RALLY TROPHY 2018 a posléze o dalším ročníku 2019 najdete na stránkách www.hankookmotorsport.cz v sekci HANKOOK TROPHY.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!