14. 1. 2019 19:53 − 4236× − 1

Švédský sraz mistrů světa

Švédská rally letos nabídne něco víc než jen souboj o mistrovské body, který bývá hodně zajímavý sám o sobě.

Na startu se sejdou všichni žijící mistři světa posledních čtyřiadvaceti let. Sébastien Ogier si to rozdá se svým jmenovcem Sébastienem Loebem o důležité body a oba usednou podruhé do nových vozů Citroën C3 WRC a Hyundai i20 WRC. Tommi Mäkinen s Petterem Solbergem trochu trhají partu. Norského mistra světa z roku 2003 totiž za volant rodinného VW Polo GTI R5 nepustí jeho syn Oliver, takže Petter bude závodit s Fordem Escort jen v rámci soutěže historiků. Čtyřnásobný finský šampión jako obvykle bude řídit chod týmu Toyota Gazoo Racing ze servisního zázemí. Za volant jedné z jeho Toyot Yaris WRC pak usedne dvojnásobný šampión z počátku nového milénia Marcus Grönholm. Vloni sympatický Fin oslavil padesátiny a potichu se mluvilo o jeho startu s WRC už při tehdejší švédské nebo finské rally. Nakonec k tomu nedošlo a celá akce se odložila na letošní únor.

Návrat za volant WRC japonské Toyoty má velkou symboliku, protože právě s touto značkou spojil Magic Marcus začátky své kariéry. Statistiku mu tedy trochu kazí starty s Lancií Delta Integrale, se kterou v roce 1989 slavil debut v MS. Následující roky už trávil za volantem Celicy v barvách Toyoty Castrol Finland a s ní v roce 1994 na domácím podniku MS proniknul mezi nejlepších pět. O tři roky později se domácímu publiku ukázal se zcela novou Corollou WRC a po první etapě soutěž vedl. Kvůli problémům s vstřikováním ale Grönholm skvěle rozjetou soutěž nedojel a odstupoval z parádního třetího místa. V roce 1999 finský dlouhán opustil japonskou značku, která se navíc po tomto roce z MS stáhla. Tehdy začalo jeho spojení s Peugeotem a s čerstvou 206 WRC opět chvíli vedl domácí Neste Rally Finland. O rok později čekala Grönholma první jeho plná sezóna v MS. Vítězstvím ve švédském druhém podniku pro něho nemohla začít lépe. Následně přišly ještě triumfy na Novém Zélandu, doma ve Finsku a v Austrálii. Vyhrát mistrovský titul hned při první plné účasti v šampionátu, to se hned tak nevidí. Druhý titul už získal Grönholm daleko dominantnějším způsobem o dva roky později.

Následovalo nešťastné období nepovedeného Peugeotu 307 WRC a Grönholm trochu ožil zase v roce 2006 přechodem k Fordu. Novou kapitolu své kariéry dvojnásobný šampión začal senzačně, vyhranou dvojicí úvodních soutěží. S Loebem se naháněli celý rok. Když si potom Francouz zlomil ruku a závěr roku vynechal, byl Fin hodně blízko svému třetímu titulu. Jezdeckou chybou v Austrálii o něj ovšem přišel a podobným způsobem haváriemi v Japonsku a Irsku zahodil možnost stát se mistrem i o rok později. Tím Grönholm ukončil svou kariéru a později už se v soutěžích objevil hlavně kvůli pobavení. Dva vážné starty ale přeci jen ještě zažil. V roce 2009 se Fin objevil v portugalské rally, kde osedlal Subaru Impreza WRC S14 tovární stáje Prodrive. S neznámým vozem a po roční pauze začal parádně a po čtvrtém testu se vyhoupnul na druhou příčku. Úvodní etapu nakonec zakončil jako čtvrtý, ale hned v sobotu ráno své Subaru nárazem do stromu poškodil a musel odstoupit. O rok později se Marcus objevil na své oblíbené soutěži ve Švédsku, kde usedl do černého Fordu Focus WRC 08 stáje Stobart. Ze začátku trochu bojoval s podmínkami na trati, nevyhnul se ani zaparkování do sněhové závěje, ale průběžně si držel šesté místo. O to bohužel přišel kvůli problémům s elektrikou v předposlední páteční zkoušce. V cíli Fin otevíral až třetí desítku, takže má na soutěži, v jejíchž statistikách je s pěti triumfy druhým nejúspěšnějším, co napravovat. Těžko od něho s úplně jinou technikou, než na jakou byl zvyklý, čekat kdovíjaké zázraky. O co určitě nepřijdeme, to budou Marcusovy vtipné komentáře v cíli rychlostních zkoušek, kterými bavil po celou svou kariéru.

Komentářů celkem: 1
15. 1. 2019 06:51
0 0
smajlík To bude krásná přehlídka... Kéž by se staří matadoři ukazovali častěji, rád bych viděl více jezdců z historie, třeba Hurvajze, Gigiho, Markka, Toniho a spoustu dalších. Myslím, že někteří by ještě dnes dokázali prohánět současné mladíky. smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!