20. 1. 2019 17:57 − 2548× − 0 0

Norský šampionát s prestižními hosty

Norové mají v mistrovství světa již dlouhá léta své zástupce, domácí šampionát ale zrovna k těm nejzajímavějším nepatří.

Stejně jako další severská mistrovství ve Švédsku a Finsku je i ten norský rozdělený na zimní sněhovou a letní šotolinovou část. Vzhledem k tomu, že se profil tamních zimních rally hodně podobá světové Rally Sweden, často jsou vyhledávány posádkami z MS k předsoutěžním testům. Přesně z toho těží i dvojice úvodních rally nové sezóny. Pro start v obou z nich se rozhodla generačně pestrá trojice Norů. Nejstarší z nich Henning Solberg si vloni ve světovém šampionátu dvakrát vyzkoušel jízdu ve Škodě Fabia R5 a ta mu očividně hodně zachutnala. Letošní Rally Sweden tak odjede šestačtyřicetiletý Nor v rámci WRC2 právě s tímto vozem. Do stejného mistrovství vstoupí už na Rallye Automobile de Monte-Carlo Ole Christian Veiby. Na rozdíl od loňska už nebude pilotovat Škodu Fabia R5 ani Citroën C3 R5, tentokrát se mladý Nor rozhodnul pro Volkswagen Polo GTI R5. Starty v Sigdalsrally a Rally Hadeland mu tak poslouží k seznamování se s novou technikou.

Změna techniky letos čeká i Madse Ostberga, byť zůstává věrný francouzské značce Citroën. Už ale nebude pilotovat C3 WRC, za volantem slabší C3 R5 se postaví proti soupeřům v nově vypsaném šampionátu WRC2 Pro určenému továrním posádkám. Nový vůz si poprvé vyzkouší až na Rally Hadeland. O víkendu se odehrávající úvodní soutěž absolvoval pouze s produkčním Subaru Impreza STi N14. Daleko s tímto starým vozem ale nedojel, únik paliva jej vyřadil ještě před první rychlostní zkouškou. Prvním lídrem produkčních čtyřkolek se stal Geir Helge Frøslid s další Imprezou, ale už ve druhé zkoušce jej na čele vystřídal Runar Pedersen se stejným vozem. Zatímco vedoucí muž z úvodu ve třetím testu odstoupil, nejmladší člen soutěžáckého rodu Frøslidů Hakon Sveen se v té samé době ujal vedení. Třídu N3 ale jedenadvacetiletý nakonec nevyhrál, ze hry jej v sedmé zkoušce vyřadila porucha jeho Subaru. Mezi produkčními vozy N3 se nakonec z triumfu radoval Trond Arne Berg pilotující stejně jako všichni jeho soupeři vůz značky Subaru. V Norsku mají pro vozy Mitsubishi a Subaru ale vypsanou ještě třídu s označením NAS13 a té kraloval Bernt Kollevold s Lancerem EVO IX, který celou soutěž absolvoval v čase ještě o minutu a půl lepším jak Berg.

Vloni se z titulu v této třídě radoval Kenneth Johnsrød, ale ten si pro letošek vybral nový vůz Ford Fiesta R5. Už na Romjulsrally před koncem roku s ním obsadil třetí místo. V Sigdalsrally se Johnsrød utkal s dalším někdejším pilotem produkčního Mitsubishi Sørenem Snartemo o páté místo. Pilot Škody Fabia R5 na Johnsrøda celý den útočil, ale souboj nakonec vyhrát nedokázal. Už ve druhé zkoušce právě z pátého místa odstoupil jeden z předních domácích pilotů Frank Tore Larsen, když se mu zastavila jeho Fiesta R5. Nejrychlejší Ford v soutěži tak nakonec pilotoval úřadující norský mistr Anders Grøndal. Pravidelné účastníky domácího šampionátu sice pilot Fiesty R5 dokázal udržet za zády, ale proti soupeřům z mezinárodní scény neměl šanci. Veiby se sice v úvodu rally trápil s příliš měkkým nastavením svého Pola R5 a po ztrátě ve třetím testu spadnul na čtvrtou příčku za Grøndala, ale hned po RZ 4 se zase vrátil zpátky. S třičtvrtěminutovým odstupem na druhého Solberga se toho ve druhé půlce krátké jednodenní rally už moc dělat nedalo, takže Veibyho více zajímala úprava nastavení vozu a dílčí časy. Jezdci Volkswagenu se podařilo zrychlit a nakonec pro sebe v předposlední zkoušce urval alespoň jeden dílčí úspěch. Ani to však nezměnilo nic na jeho dost matném výkonu. To Solberg jistě domů odjížděl spokojenější, když si s o generaci mladším soupeřem dokázal s přehledem poradit a o půl minuty vybojoval druhou příčku. Na jednoho jezdce ale přeci jen nestačil a byl jím jiný nadějný junior Nikolay Gryazin. Ten po letech strávených v ME vyráží i se svou Škodou Fabia R5 do světa a Sigdalsrally pojal hodně dominantním způsobem. Rus prohrál pouze v jediné rychlostní zkoušce a v cíli měl i přes desetivteřinovou penalizaci za zapomenuté zapnutí světel více než půlminutový náskok.

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama