11. 2. 2019 18:16 − 2036× − 0

V Rally Peno těžko porazit úřadujícího ruského mistra

Sergey Uspenskiy do nové sezóny nevstoupil zrovna nejlépe, když ho v úvodní soutěži zradil motor.

Jako druhá byla ale na řadě jeho oblíbená zimní soutěž s centrem ve městě Peno, kde pilot Subaru drží rekordní množství osmi vítězství. Málokdo by si tak na vítězství vsadil proti němu. V lednové Rally Karelia vybojoval vítězství Dmitriy Voronov za volantem stařičkého Mitsubishi Lancer EVO VII. Stáří vozu se projevilo na průběhu následující soutěže, když Voronov v Penu neodjel ani celou první rychlostní zkoušku. Zastavila jej porucha transmisí. V té samé zkoušce zůstal stát i o dvě generace mladší Lancer Grigoriye Tregubova. Zde se o odstoupení postaral poškozený motor. Jelikož do rally vůbec nenastoupil Ilya Lotvinov, stalo se, že po první zkoušce Rally Peno už nejel nikdo z nejrychlejší trojice úvodního podniku. Na startu Rally Peno nechyběl někdejší pilot F1 Vitaly Petrov, který si rally po debutu v Karelii očividně oblíbil. Tentokrát ale musel s poškozeným zavěšením svého Mitsubishi Lancer EVO IX odstoupit už ve druhém testu.

Ani tentokrát se nedařilo dvojici pilotů se speciály R5, kterým ruská půda očividně vůbec nesvědčí. Sergey Popov se sice se svou Škodou Fabia R5 stal první lídrem soutěže, ale pak nabral velké zpoždění a byl z rally vyloučen. Igor Bulantsev po první půlce soutěže držel se třičtvrtěminutovým odstupem čtvrtou příčku, ale pak v RZ 4 poslal svou Fiestu R5 mimo trať. Vedení si tak do servisu oddělujícího první a druhou polovinu rally přivezl favorizovaný Uspenskiy. Na druhém místě se držela zajímavá posádka předloňského ruského mistra Stanislava Travnikova, kterému četl noty úřadující evropský šampión Alexey Lukyanuk. Ve Fordu Fiesta Proto drželi po první půli druhé místo s dvacetivteřinovým odstupem. Když Uspenskiy dojížděl do cíle předposledního testu na defektu levého předního kola, začalo to s jeho vítězstvím být hodně nahnuté. Travnikov s Lukyanukem se stali vedoucí posádkou, ale kvůli překročení maximálního zpoždění byli ze soutěže vyloučeni. Na bedně se i tak objevila dvojice jezdců ve Fordech Fiesta Proto. Druhé místo získal Evgeniy Sukhovenko a body za třetí příčku vynesly do čela šampionátu Alexandra Osipova. Yuriy Arshanskiy konečně dovezl až do cíle novinku stáje Lada Sport Rosneft. S Ladou Granta ale třídu R3 nevyhrál, když jej o více než dvě minuty porazil Aleksandr Zaytsev s Fordem. Pro triumf v absolutním pořadí si na své oblíbené soutěži znovu dojel Uspenskiy a díky tučnému bodovému zisku se už zapojil do boje o titul.

Stav šampionátu: 1. Osipov 70, 2. Zaytsev 64, 3. Voronov a Uspenskiy 60, 5. Russkikh 51, 6. Tregubov a Sukhovenko 48