Daní Sordo vyškolil Portugalce

Portugalské mistrovství se chlubí atraktivní a širokou špičkou, ale všichni její protagonisté byli krátcí na jezdce světové špičky.

Daní Sordo si odskočil do portugalského mistrovství, aby se dostal do formy před letošním prvním startem v MS, který se odehraje za dva týdny v Mexiku. Jeho zaměstnavatel, značka Hyundai si ani nemohla přát lepší reklamu na svou techniku R5. Španěl za volantem i20 vyhrál všechny rychlostní zkoušky vyjma jediné. Porazit jej však dokázal pouze další pilot Hyundaie i20 R5, úřadující mistr Portugalska Armindo Araújo. Sordo si na horké portugalské půdě vyjel jednoznačný triumf, když do cíle dorazil s náskokem minuty a čtvrt. Araújo za obhajobou titulu vyrazil třetím nejrychlejším časem, ale krátkou úvodní etapu nakonec kvůli špatnému času v druhé zkoušce dokončil jako pátý. O dobrý výsledek ale pilot Hyundaie přišel až v sobotu na RZ 9, kde se přetočil a zapadnul mimo trať. Spolujezdec Luís Ramalho musel ven z vozu a pomoct s vyproštěním. Posádka spadla na konec top ten, ale skvělým finišem se posunula alespoň na sedmou příčku. V dalších soutěžích bude muset Araújo dost přitlačit na pilu.

Nováček v portugalské stáji Hyundai Bruno Magalhaes v první etapě dosáhnul naprosto stejného souhrnného času jako jeho kolega. Araújo má s i20 co do zkušeností roční náskok a toho zužitkoval v sobotu ráno, kdy Magalhaesovi ujel až na odstup čtvrt minuty. Neúspěšný účastník evropského šampionátu se posunul vpřed po kolegově chybě, ale do závěrečné sekce vstupoval až jako pátý nejrychlejší. Až za jezdcem Hyundaie se tou dobou držel zástupce francouzského Citroënu José Pedro Fontes. C3 R5 je rozhodně silnějším vozem na asfaltovém povrchu a ten účastníky šampionátu čeká až v jeho druhé polovině. Fontes zvládnul dobře už druhou polovinu úvodní šotolinové rally, když citelně zrychlil a začal se přibližovat za Magalhaesova záda. V závěrečné zkoušce pilot Citroënu zajel třetí čas a dokázal nakonec přes soupeře v i20 poskočit na konečné páté místo. Hodně nepovedený debut v novém voze zažil Pedro Meireles, který zcela nový Volkswagen Polo GTI R5 už na shakedownu poslal přes střechu. Mechanici zvládnuli speciál dát do ostrého startu rally do pořádku, ale bez dobrého času v kvalifikační zkoušce musel v pátek čistit trať. V sobotu se Meirelesovi už dařilo zajíždět lepší časy, ale celkově stále zůstával uvězněný na konci elitní desítky. V jedenáctém testu se bohužel projevilo poškozené řízení z shakedownu a vystavilo posádce stopku.

Celkovou klasifikaci rally sice suverénně ovládnul Hyundai, ale Sordo samozřejmě do portugalského mistrovství neboduje. Nejvyšší bodované pozice naopak zcela suverénně ovládla trojice škodovek. Nejrychlejší vstup do soutěže z nich zaznamenal její loňský vítěz Ricardo Moura. Od druhé zkoušky jej ale začal porážet Ricardo Teodósio, kterému netrvalo dlouho, než navázal na senzační formu ze závěru loňské sezóny. Do delší sobotní etapy už vstupoval s odstupem pouhých 1,5 sekundy. Moura se v sobotu na zvrat nezmohl a naopak ztrácel další a další sekundy. Už po první zkoušce se rodák z Azorů propadnul na druhé místo a brzy jej přeskočil i další pilot Fabie R5 Miguel Barbosa. V závěrečné sekci ještě Moura dokázal zahrozit a do závěrečného testu už vstupoval s minimálním odstupem 2,1 vteřiny. Barbosa ale v závěru oba značkové kolegy dokázal porazit a druhý největší bodový příděl ho neminul. Teodósio si v sobotu dopoledne vytvořil dostatečný náskok a po úvodní soutěži šampionátu se může těšit z vedoucí příčky.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!