4. 3. 2019 15:41 − 2076× − 0

V Kumrovci trvá rakouská dominance

Úvodní dějství chorvatského mistrovství přivítalo na startu zajímavý mix zahraničních posádek.

Ty si to spolu rozdávaly o nejvyšší příčky a nejlepší z domácích nechávaly daleko za svými zády. Několikanásobný chorvatský mistr Juraj Šebalj sice na startu nechyběl, ale se slabou Toyotou GT86 R3 měl jen pramalé šance na úspěch. Nakonec se ani nevešel do nejrychlejší desítky a nestal se ani nejrychlejším z Chorvatů. Tento post v INA Rally Kumrovec vybojoval Viliam Prodan, ale ani on se neutkal s nejrychlejšími. Za volantem svého Renaultu Clio R3 do cíle dorazil jako sedmý a nakonec ani nevyhrál dvoukolky. Triumf mezi speciály s jednou poháněnou nápravou si z Chorvatska odvezl Maďar Kristóf Klausz, který s Peugeotem 208 R2 domácího soupeře porazil o skoro půl minuty. Maďarskou národnost má v občanském průkazu zapsanou i chorvatský mistr posledních dvou let Krisztián Hideg. Jeho Škoda Fabia R5 se objevila i na startu v Kumrovci, kde si to o nejvyšší příčky měl rozdat mimo jiné se svým krajanem Antalem Kovácsem ve Fordu Fiesta R5.

Chorvaté sice na startu jezdce s šancemi na vítězství neměli, ze sousedního Slovinska ovšem do Kumrovce dorazil jeden rychlík. Rok Turk v posledních dvou letech ovládnul slovinské mistrovství. Mistrovský Peugeot 208 T16 R5 však vyměnil za i20 R5, když spojil síly s týmem Hyundai Slovenija. Většina soutěže se odbyla v sobotu na dvou úsecích odjetých třikrát po sobě. První ostré kilometry ale na posádky čekaly už v pátek večer, když byl na programu dvojí průjezd diváckou superspeciálkou. Turk v prvním z nich dokázal zvítězit, ale v tom druhém málem přišel o možnost pokračování v soutěži. U svého Hyundaie Slovinec urazil levé zadní kolo a ztratil přes čtvrt minuty. Naštěstí nedošlo k poškození zavěšení a po výměně zbytku kola za nové posádka mohla vyrazit na přejezd. O známé pravdě, že se na diváckých zkouškách soutěž nedá vyhrát, ale jedině prohrát, se přesvědčil i Hideg. Podařil se mu stejný kousek jako Turkovi včetně podobné časové ztráty a šťastného konce.

Druhé místo vykřesal z dvojího průjezdu krátkými pátečními úseky János Szilágyi. V sobotu ráno se však se svým Fordem Fiesta R5 propadnul na páté místo, ale cíl předposledního testu už nespatřil. Třetí příčku z pátku si dokázal úspěšně i v sobotu hlídat další maďarský pilot Fiesty R5 Antal Kovács. Zezadu se k němu začal přibližovat Hideg stahující páteční ztrátu, ale ve finále se Kovács ukázal jako rychlejší a umístění na pódiu si dokázal před úřadujícím chorvatským mistrem uhlídat. Poslední dva ročníky INA Rally Kumrovec vyhrál Niki Mayr-Melnhof. Letos se úřadující rakouský šampión na startu neobjevil, zato do chorvatské soutěže odstartoval jiný mistr Rakouska. Hermann Neubauer na Jänneru novou sezónu odstartoval dosti nešťastně a na jihu si chtěl spravit chuť. Už po dramatické RZ 2 se dostal pilot Fordu Fiesta R5 do vedení. Na první sobotní zkoušce zahrozil Turk, ale všechny zbylé zkoušky soutěže už vyhrál vedoucí Neubauer. Slovinec s i20 R5 se musel smířit s druhým místem, i třetí rok v řadě se z vítězství na úvodní chorvatské soutěži radoval Rakušan.

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama