Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
15. 4. 2019 20:13 − 3204× − 3 0

Přepište mapy, do Dakaru nově do Saudské Arábie

Třicet let se jezdilo (obvykle) skutečně až do Dakaru, další jedenáct ročníků přenesl Dakar do Jižní Ameriky. Nyní je na řadě další destinace.

To, o čem se již dříve spekulovalo, jest tímto dnem potvrzeno a pouštní maraton Rally Dakar se skutečně počínaje ročníkem 2020 stěhuje na Arabský poloostrov do Saudské Arábie. Prvních třicet ročníku soutěže se odjelo na černém kontinentu, kde v roce 1977 při bloudění pouští Tenere dostal Thierry Sabine myšlenku, že poušť je zajímavým místem pro závodění a ještě toho roku vytyčil pro první odvážlivce trať závodu z Paříže do Dakaru. Ačkoliv otec podniku s Tuarégem ve znaku zahynul při havárii helikoptéry v roce 1986, jeho soutěž žila dál a až do roku 2008 se nadále konala v Africe. V onom roce se však pořadatelé z bezpečnostních důvodů rozhodli soutěž doslova hodiny před startem odvolat a od roku 2009 se jel Dakar v Jižní Americe. No, ale uteklo 11 let, postupně zřejmě opadl zájem hostitelských zemí a dnes můžeme sledovat další milník tohoto podniku, když bylo oficiálně potvrzeno, že se celá dakarská karavana přesouvá na Arabský poloostrov.

Z hlediska pouštního dobrodružství se organizátorům otevírají nové možnosti, protože stačí letmý pohled na ortofoto mapu Saudské Arábie a je vidět, že písek jednoznačně dominuje, ostatně z hlediska krajinného pokryvu tvoří pouště více jak polovinu plochy státu. V zemi se nachází tři pouště – největší z nich je Rub’ al Khali, kterou doplňují Al Nafud a Ad Dahna, přičemž všechny tři jsou písčité, takže na závodníky jistě bude připravena řada dun a kilometrů v sypkém terénu. Kudy se konkrétně pojede, to je zatím velkou neznámou, ale organizátoři z pořádající organizace A.S.O slibují, že mnohem více informací zveřejní 25. dubna.

K nové lokalitě soutěže patří i nový ředitel, jímž je David Castera, jenž ještě v lednu navigoval Stéphana Peterhansela v Jižní Americe. "Když se podívám zpět a vybavím si své zážitky z prvním dakarských ročníků, kterých jsem se jako závodník zúčastnil, tak jsem tuto soutěž bral jako unikátní, jako tu, která s sebou nese aspekt objevování a cesty do neznáma. S přesunem do Saudské Arábie mě tento aspekt soutěže opět fascinuje. Jsem přesvědčený, že stejně to budou cítit i všichni účastnici," dělí se nový ředitel soutěže o své první dojmy a pokračuje, " pro mě jako ředitele soutěže to je současně velká výzva, kdy začínám s čistým listem papírů a neomezenými možnostmi. Už mám nějaké idei a jsem poctěný, že mohu navrhovat trať v tak geograficky zajímavé lokalitě, která si přímo říká o odvážně řešené itineráře. Možnosti nás takřka rozmazlují. Sportovní stránka, ta navigační, vůle překonat sama sebe, všechny tyto aspekty budou přirozeně oslavovány v této krajině jako stvořené pro rally raidy," uzavírá David Castera.

Za Saudskou Arabii přidala pár slov Jeho Výsost Princ Abdulaziz bin Turki AlFaisal Al Saud, jenž je ministrem sportu a má k motorsportu blízký vztah, jelikož absolvoval řadu závodů na okruzích a mimo jiné má za sebou například šest účastí v Le Mans. "Díky vizi a vedení našich vůdců mohou být naše sny a ambice bez limitů a sportovní scénu v království můžeme posouvat cestou úspěchu. Dnes s nadšením oznamujeme, že se Rally Dakar, podnik s globálním zájmem, poprvé ve své historii přesunula na Blízký východ do Saudské Arábie. Naší zemi nechybí vášeň pro sport a našim strategickým cílem je tento hlad po sportu naplňovat spolu s tím, jak se posunujeme k naplnění strategie Vize 2030, ve které hraje sport významnou roli. Tím, že se v království pojede Rally Dakar, chceme soutěžícím nabídnou nezapomenutelný a neuvěřitelný zážitek z toho, jak budou postupně objevovat krásy saudskoarabské přírody a fanouškům nejen v království, ale na celém světě chceme zprostředkovat jedinečnou podívanou," uzavírá ministr sportu Saudské Arábie.

Komentářů celkem: 3
15. 4. 2019 23:12
0 0
Kdyby se zapojilo do trasy více zemí arab. poloostrova např. SAE či Omán bylo by to zajímavější, takto nevím co si pod tím mám představit, nula diváků a celkem vlažný zájem, hlavně, že se zlaťáky kutálejí. Jsem zvědav zda se obhajoby zůčastní Nasser neboť Saudi a Katar se nemají moc rádi.
16. 4. 2019 08:34
0 0
"Díky vizi a vedení našich vůdců mohou být naše sny a ambice bez limitů"... no, hlavně díky ropě, jinak tam pořád jezdí ještě na velbloudech.
16. 4. 2019 16:45
0 0
Osobně je mi jedno kolik jde na Dakar diváků, o nich to moc není. Zato pro nás co to sledujeme v TV to bude v přijatelnější časy. Jiná věc ovšem je další činnost vládnoucí gardy v Saudské Arábii. S tím bych nechtěl být spojován.

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama