Pirelli Rally smolnou soutěží Fordů

V pozici lídra mistrovství dorazil na start třetí letošní soutěže Matt Edwards pilotující Ford Fiesta R5.

Úřadující šampión dokázal vyhrát úvodní soutěž ve Walesu, ale na irských asfaltech nestačil na svého soupeře za volantem Hyundaie. Tom Cave předvedl na tratích West Cork Rally parádní výkon. Jelikož ale úvodní soutěž kvůli několikanásobnému defektu nedokončil, v průběžném pořadí se zrovna v popředí ani po irské rally nedržel a vedoucí příčku si hlídal Edwards. Na druhé místo se vyšplhal po čtvrté příčce z Irska Martin McCormack. Bohužel jeho Škoda Fabia R5 se na startu Pirelli Rally neobjevila, chyběl tam i stejný vůz Desiho Henryho a Fiesta R5 Joshe Moffetta. Boj o titul britského šampióna se tím začíná zužovat a kromě Edwardse s Cavem o něj nadále projevuje zájem ještě David Bogie pilotující Škodu Fabia R5. Se stejným vozem se věnuje startům ve WRC2 Rhys Yates, který si teď jednorázově odskočil na domácí půdu. Z podpůrného šampionátu MS dorazil do Carlisle i Jari Huttunen, který se po odmlce znovu posadil za volant Hyundaie i20 R5.

Edwards musel ostatním čistit trať a soutěž pro něho zrovna šťastně nezačala. V prvním testu zajel až pátý čas, který byl o deset vteřin horší než ten vítězný. Nejrychleji se s čtrnácti šotolinovými kilometry popasoval Fin Huttunen, kterému pak vůbec nevyšla delší druhá zkouška. Nechal tam dvacet vteřin a spadnul na čtvrté místo. Ještě více času ztratil v RZ 2 kvůli defektu Bogie, jemuž následně patřila až pátá příčka. Na druhé místo poskočil ve druhém testu Edwards, ovšem i on doplatil na defekt. Třetí zkoušku dokončil na prázdném pravém zadním kole s časem o dlouhé dvě a půl minuty horším, než jaký zaznamenal vítězný Yates. Pilot škodovky se posunul na druhé místo. Vedení se už po RZ 2 ujal Cave a vyhranou RZ 4 si jej před závěrečnou dvojicí zkoušek ještě upevnil. K dobru měl pilot Hyundaie 20,5 sekundy. Jeho značkový kolega Huttunen se kvůli ztrátě pohonu jedné z náprav stále nemohl vymanit ze čtvrté příčky. Závěrečná sekce ovšem Finovi i jeho i20 sedla naprosto dokonale, když dokázal vyhrát obě zkoušky a z pódia na poslední chvíli vystrčit Bogieho.

Skotský pilot škodovky sice v absolutním pořadí skončil až čtvrtý, ovšem Huttunen do BRC neboduje a Bogiemu připadlo důležitých 15 bodů. Ty jej posunuly v průběžném pořadí šampionátu na třetí místo. Na druhé se propadnul Edwards, který byl nakonec ze soutěže vyloučen. Yates se snažil v závěru ještě zabojovat o vítězství, ale o 17,6 sekundy neuspěl. Cave dokázal podruhé v řadě vyhrát soutěž britského mistrovství a stal se v půlce šampionátu jeho novým lídrem. Zajímavé souboje přichystalo i mistrovství juniorů, ve kterém se znovu ukázal i Ir Jordan Hone. Po poškození Opelu Adam R2 na domácích tratích musel přesedlat na Ford Fiesta MK8 R2T a z druhé příčky před poslední sekcí spadnul až na čtvrtou. Hodně rychle jel opět William Creighton s Peugeotem 208 R2, ale na RZ 3 bohužel ztratil celou minutu a ta mu nakonec chyběla k první příčce. Vítězství před svým značkovým kolegou vybojoval Josh McErlean, který se z triumfu radoval i na předešlé rally na irské půdě.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!