7. 5. 2019 17:59 − 7001× − 4

Petr Semerád vyrazil poprvé do Evropy

Posádka Petr Semerád – Jiří Hlávka si na Kanárech připsala první letošní start.

Ale došlo k němu opravdu na poslední chvíli.

Starty v ME jsou letos pro Petra Semeráda prioritou. Po loňském vítězství v domácí Rallysprint sérii je to další logický krok v jeho kariéře – sbírat zkušenosti jak ve světě, tak na různých površích. A první plánovanou soutěží byla slavná a náročná Rally Islas Canarias.

Týden před soutěží to ale vypadalo, že ze startu sejde. „Chtěli jsme jet opět s vozem od Brynda Racing, jenže v okamžiku, kdy se měl vůz naloďovat na trajekt, se zcela změnila situace ohledně finančního zajištění sezóny,“ popisuje peripetie před startem Jirka Hlávka. „Už to vypadalo, že na Kanárech vůbec nepojedeme. Doslova za minutu dvanáct se řešení našlo, ale to už nebyl čas dopravit tam naše auto, takže jsme si ho narychlo půjčili od jednoho španělského týmu, který měl na soutěži čtyři další vozy. A celkem jsme se museli smířit i s tím, že to páté rezervní asi nebude to nejlepší ze všech. Auto se narychlo dováželo ze Španělska, nestihli jsme včas přejímku, a tak nám nebyl umožněn start na shakedownu a v kvalifikaci. Do soutěže jsme šli tedy po půlroční pauze s nám neznámým a nevyzkoušeným autem.“

Petr Semerád si žádné velké cíle před startem nedával. „Dobře jsem si uvědomoval, že jsem zatím jezdil jen domácí sprinty. Na Kanárech nás čekalo skoro 200 ostrých a velmi náročných kilometrů s úplně jiným typem asfaltu, než který známe doma. Ten povrch doslova žere pneumatiky před očima, takže jsem musel mít na paměti i to, jak je pošetřit. Každopádně cílem bylo dojet do cíle ve slušném tempu a neudělat ostudu.“

Tohle předsevzetí dostalo trhliny už na RZ2, když šel vůz v malé rychlosti přes střechu. „Byl to výjezd z úzkého do vracáku přes hranu. Pravděpodobně jsem moc brzy zatáhl za ručku a auto se překulilo přes bok,“ vzpomíná na nepříjemné chvíle Petr Semerád. Diváci ale auto vrátili zpět na kola a posádka mohla pokračovat dál. „Odnesla to jen skla a nějaké plechy, jinak autu nic nebylo,“ doplnil Jirka Hlávka.

Ten se mimochodem s autem také najezdil víc než dost – na přejezdech. Petrovi bude totiž 18 let až za pár dní, a tak na přejezdech si museli role jezdec – navigátor prohazovat.

Ve zbytku soutěže už se žádná další krize nekonala. „Pomalu jsme zrychlovali a získávali jistotu, která mně po dlouhé době bez soutěžení chyběla. Vyvarovali jsme se dalších problémů a ke konci jsme už měli z naší jízdy opravdu dobrý pocit,“ zářil v cíli spokojený Petr.

Posádka se nakonec prokousala až na 7. místo mezi juniory, což bere jako dobrý výsledek. „Mezi juniory startovalo 15 posádek s vesměs mnohem zkušenějšími a otrkanějšími jezdci. Výsledek proto bereme všemi deseti a hlavně – nabrali jsme spoustu nových zkušeností, o které nám teď jde v první řadě,“ doplnil ho Jirka.

Posádka by se teď měla objevit i na další soutěži ME v Lotyšsku, kde se jede už za dva týdny. Podmiňovací způsob je na místě, protože hledání partnerů na letošní sezónu začalo prakticky od nuly a uzávěrka přihlášek je už ve čtvrtek. „V první řadě chceme poděkovat všem partnerům, díky kterým se podařilo odstartovat na Kanárech. Jak všichni víte, sehnat v dnešní době stabilní a silné partnery není vůbec jednoduché,“ přiznává Pepa Semerád, na kterém je teď nelehký úkol zajistit sezónu. „Petr s Jirkou ale i na Kanárech ukázali, že talent tam bezesporu je, takže uděláme se Ctiradem Hájkem všechno pro to, aby se podařilo zajistit start nejen v Lotyšsku, ale i na dalších soutěžích včetně těch domácích.“

Komentářů celkem: 4
8. 5. 2019 22:07
0 0
Držím palce hoši.
9. 5. 2019 16:22
1 0
Bylo by fajn, aby mohl Petr startovat i dále. Sehnat peníze není sranda. Držím palce, aby se to povedlo, je to talent.
10. 5. 2019 08:49
0 0
Drzim palce do dalsich zavodu. Myslim, ze Petr je velka nadeje ceskeho motorsporu.
10. 5. 2019 23:00
0 0
Původně napsal MravenecZ
Bylo by fajn, aby mohl Petr startovat i dále. Sehnat peníze není sranda. Držím palce, aby se to povedlo, je to talent.
Tak, tak. A těch peněz na jeden start v ME je potřeba neskutečně!!!
Věřím, že Petrovi by v růstu pomohl i případný plán B v podobě "pouze" startů v MČR.

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama