28. 5. 2019 10:59 − 4281× − 0

Slovinská senzace

Druhá soutěž slovinského mistrovství skončila naprosto nečekaně vítězstvím jezdce, který má s rally pramálo zkušeností.

Na startu se přitom nesešla zrovna slabá konkurence a do vozů nejsilnější kategorie R5 usedlo celkem 11 posádek. Číslo 1 si přilepil na svůj Hyundai i20 R5 lídr mistrovství po úvodní Rally Vipavska dolina Rok Turk. Jeho stájový kolega Claudio de Cecco se na startu neobjevil, zato dorazila početná skupina jezdců z Maďarska. V jejich čele se vyjímal zejména úřadující maďarský mistr András Hadik ve Fordu Fiesta R5. Na první zkoušce ale všem vypálil rybník ten, od koho to nečekal snad vůbec nikdo. Okruhový pilot Boštjan Avbelj měl dosud zkušeností s rallysportem minimum, když se před pěti lety zúčastnil pouze menšího rallysprintu a navíc jej absolvoval jen jako předjezdec. Teď usednul osmadvacetiletý pilot poprvé za volant Škody Fabia R5 a kromě úvodní zkoušky vyhrál první den ještě další dvě a o vedení přišel až kvůli defektu v předposlední zkoušce první etapy.

Z triumfu v hodnocení prvního dne se tak nakonec radoval Hadik, ovšem jeho náskok činil nicotných 3,4 sekundy. Turk zakončil první den jako třetí s odstupem deseti vteřin. V sobotu ráno se Slovinec se svou i20 R5 posunul na druhou příčku, ale pomalý defekt v předposlední zkoušce jej srazil zpátky na konečné třetí místo. Vedení se hned v první sobotní zkoušce znovu ujal Avbelj a Turka si dokázal udržovat v dostatečné vzdálenosti. V sobotu pilot škodovky zvítězil ve všech zkouškách kromě té poslední a senzace byla na světě. Vyhrát při svém prvním ostrém startu s vozem R5, to už se stalo. Ale aby někdo vyhrál při svém prvním ostrém v rally vůbec, to je unikát. Celá slovinská scéna se musí mít před talentovaným Avbeljem na pozoru. Doufejme, že se AMTK Rally Velenje stala pouze prvním z jeho pravidelných startů.