Mareš v Polsku čtvrtý absolutně a první v ERC1 Junior

Záludnou a velmi rychlou Rally Poland zajela skvěle posádka ACCR Czech Rally Teamu ve složení Filip Mareš – Jan Hloušek.

Po vítězství v páteční kvalifikaci si už od úvodu soutěže drželi velmi dobrou třetí pozici, ze které je na pověstnou „bramboru“ odsunula až smolná časová ztráta ve druhé etapě. I přesto si Filip s Honzou dojeli pro překvapivé vítězství v kategorii ERC1 Junior.

Filip začal velmi dobře už v kvalifikaci, kterou prolétl v nejrychlejším čase a díky tomu si jako první mohl vybírat startovní pozici. Volba poslední možné – patnácté příčky na startu, se brzy vyplatila. Už po druhé rychlostní zkoušce se posádka Mareš – Hloušek posunula na třetí místo v absolutním pořadí a do konce etapy za sebou držela všechny rychlé „Evropany“, s výjimkou obhájce titulu Lukyanuka a Fina Huttunena. „Vítězství v kvalifikaci nás utvrdilo v tom, že máme rychlost na boj o přední příčky a do závodu jsme šli s velkým odhodláním. Od první „rychlostky“ se nám jelo skvěle a fakt, že jsme v prvních i druhých průjezdech stabilně zajížděli časy mezi třemi nejlepšími, byl pro nás velkým povzbuzením,“ komentoval dění v první etapě mladoboleslavský jezdec.

Skvělou třetí příčku drželo duo Mareš – Hloušek až do RZ 12, ve které přišla téměř minutová ztráta a propad o jednu pozici. „Posádka startující před námi měnila defekt na trati rychlostní zkoušky a následně vjela přímo před nás. Více než dvanáct kilometrů jsme pak jeli v prachu za nimi. Několikrát jsme museli téměř zastavit, protože jsme nic neviděli. Odletující kámen nám poškodil čelní okno a nakonec jsme ještě udělali defekt o něco, co jsme ani neměli šanci vidět,“ smutnil nad časovou ztrátou spolujezdec Jan Hloušek.

Přestože v poslední sekci zajeli Filip s Honzou ještě jeden třetí a dokonce druhý nejrychlejší čas, na eliminaci časové ztráty na celkové pódium to již nestačilo. I čtvrté místo v absolutním pořadí však zůstává výborným výsledkem vzhledem k silné konkurenci a obtížnosti závodu. A co je ještě důležitější, posádka ACCR Czech Teamu přesvědčivě zvítězila v hodnocení kategorie ERC1 Junior. „Musím přiznat, že jsme z počátku byli trochu zklamaní. Během závodu jsme potvrdili naší rostoucí výkonnost, Fabia R5 fungovala fantasticky, stejně jako pneumatiky Michelin. První podiové umístění v ERC bylo na dosah,“ hodnotil s odstupem času Filip Mareš a pokračoval: „Zklamání ale brzy vystřídala radost z výsledku mezi juniory. Vítězství v obou etapách a plný počet bodů nás posunul na třetí příčku průběžného hodnocení, což je skvělé. Posílili jsme navíc i vedoucí pozici ACCR Czech Teamu v pořadí národních týmů.“

“Pro Rally Poland byla nejdůležitější kvalifikace, proto jsme vše podřídili přípravě na tento úvodní test, ale nikdo z nás nečekal, že ho Filip vyhraje. To je velký progres v jeho výkonnosti. Všechno do sebe zapadlo, strategie, nastavení vozu i Filipova jízda. Během celé soutěže zajížděl konzistentní časy, a i když ho defekt nakonec odsunul na čtvrté místo, zajel nad očekávání dobře. A bylo znát, že mediální zázemí ERC si všímalo především Alexeye Lukyanuka a hned potom Filipa s Honzou. To je veliká vizitka v porovnání s loňským startem. Teď se budeme snažit o co možná nejlepší výsledek v Římě,“ komentoval úspěšné vystoupení Filipa Mareše Roman Kresta.

V Mistrovství Evropy pojede posádka Filip Mareš – Jan Hloušek ještě dva podniky, a to v Římě a na Barum rally. Ze všeho nejdříve ale odstartuje průběžně vedoucí dvojice Mistrovství ČR do své domácí Rally Bohemia, a to už za necelých čtrnáct dní.

Komentářů celkem: 10
3. 7. 2019 23:26
0 0
Paráda! smajlíksmajlíksmajlíksmajlík
4. 7. 2019 17:22
0 0
Neskutečnej progres smajlík
4. 7. 2019 17:31
0 0
Jen škoda že pořadatel klukům neupravil čas z 12 RZ, kde hodně ztratili když dojeli Marczyka. Díky tomu přišli o 3.místo absolutně smajlík Ale i tak je to vynikající výsledek smajlíksmajlíksmajlík
4. 7. 2019 19:15
0 0
No jo no, narodni zajmy..
6. 7. 2019 13:19
0 0
Také blahopřeji.Dobré výsledky se už dostavují a progres posádky je vynikající.Takže akce "talent" se povedla.
Ale chtělo by to začít hledat a podporovat nový talent.
6. 7. 2019 21:07
0 0
akce "talent" se skutěčně nepovedla, všichni vítězové tak nějak vyšuměli, nebo byli vyšuměni, Filip se soutěže neúčastnil, ale "pouze" zachraňoval Autoklub před obrovitánskou ostudou a propadákem, aspoň tohle ale vyšlo na jedničku smajlík
7. 7. 2019 09:13
0 0
Já ten příběh talentu sledoval , takže nějak vím ,jak to bylo. Jediný kdo se může smát je Filip , že akce dopadla jak
dopadla. A jede dobře , jede hlavou a nebourá. Činovníci Autoklubu jsou jistě spokojení, že našli dobrého jezdce.
Jen jsem myslel, že se talent bude nějakou dobu vybírat každý rok a tím se podpoří více mladých jezdců.
Takhle nevím , jestli spolupráce Filipa s Autoklubem je na věčné časy nebo je časově omezená, a pak se bude
hledat další talent.
7. 7. 2019 10:31
0 0
Jako další posádka RallyTalentu byla vybraná dvojce Jan Dvořák s Jiřím Kalkusem. Akorát že narozdíl od Filipa s Honzou tyhle dva neměli vůbec žádný zkušenosti se závodním vozem takže proto asi celý RallyTalent ztroskotal.
7. 7. 2019 18:11
0 0
Měli podpořit skutečné talenty a ne hledat někoho,máme jich dost.Cais,Talaš,Pilař,Uher,Semerád,Brož,atd.
7. 7. 2019 21:26
0 0
Jak píše hujer. Tyhle jména by se prosadily samy.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!