8. 7. 2019 07:07 − 4081× − 5

Start. listina Rally Bohemia slibuje zajímavou podívanou

Organizační tým Rally Bohemia pro Vás v letošním roce připravil obsáhlý tištěný Program soutěže.

Startovní listina letošní 46. Rally Bohemia je příslibem zajímavých sportovních soubojů. Tým ŠKODA Motorsport se představí i letos v posílené sestavě, když budeme moci v Mladé Boleslavi vidět obě tovární posádky ve složení Jan Kopecký / Pavel Dresler a Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen. Diváci se mohou těšit na 16 automobilů kategorie R5 a dvě dvojice vozů starších specifikací WRC a S2000. Celkem tedy uvidíme 20 speciálů špičkových kategorií.

Jako první vyrazí na trať úřadující mistři světa WRC 2 Jan Kopecký / Pavel Dresler na Škodě Fabia R5 evo. Ti budou útočit na své již sedmé mladoboleslavské vítězství v řadě, přičemž pro značku ŠKODA by to bylo dokonce desáté vítězství v řadě na Rally Bohemia. Za nimi bude následovat trochu překvapivě vedoucí posádka průběžného pořadí MČR v rally Filip Mareš / Jan Hloušek (Škoda Fabia R5). Třetími startujícími budou Václav Pech / Petr Uhel (Ford Fiesta R5), kterým se poslední dva závody vůbec nevydařily a na Rally Bohemia budou určitě chtít tento nepříznivý trend zvrátit. Druhá posádka továrního týmu ŠKODA Motorsport Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen přijíždí jako průběžní lídři letošního mistrovství světa v kategorii WRC 2 Pro. Rally Bohemia bude jejich prvním startem v České republice a budou tedy hlavně získávat nové zkušenosti na specifickém profilu českých asfaltových tratí. Vzhledem k rychlosti teprve osmnáctiletého Kalle Rovanpery je však třeba i s nimi počítat na nejvyšší příčky. Elitní pětku startovní listiny budou uzavírat smolaři jak loňské Rally Bohemia, tak zejména nedávné Rally Hustopeče, Jan Černý / Petr Černohorský (Škoda Fabia R5), kteří také mají oprávněné medailové ambice. A vlastně úplně to samé lze říci i dvojici Miroslav Jakeš / Petr Machů s další Škodou Fabia R5.

Hezký celkový výsledek z Rally Bohemia v posledních let chybí Janu Dohnalovi, ovšem druhé místo z předchozího podniku MČR v Hustopečích dává ambice i jemu a jeho unikátnímu Fordu Focus RS WRC ´06. Proti převaze škodovek na čele startovní listiny bude bojovat také Vojtěch Štajf s VW Polo R5 (který Rally Bohemia považuje za téměř domácí soutěž), stejně jako Martin Vlček s Hyundaiem i20 R5. Velmi zajímavá jezdecká sestava se sešla v druhé desítce startovní listiny. S dvanáctkou uvidíme zase po roce Štěpána Vojtěcha, kterému se z jeho ojedinělých startů na Rally Bohemia podařilo v minulých letech vytěžit 3., 7. a 8. místo. Letos se opět vrátil ke svému téměř „historickému“, ale stále rychlému Peugeotu 206 WRC. Černým koněm soutěže může být jeden z nejrychlejších Rakušanů Simon Wagner se Škodou Fabia R5, který už má u nás letos na kontě vítězství ve třídě 6 a zároveň mezi „dvoukolkami“ z Rallye Šumava. Za ním se na trať vydá dvojice rychlých „ačkových“ Mitsubishi Lancer. Navrátilec Jiří Kalista v letošní sezoně prokazuje, že ani strom přeražený na rychlostní zkoušce nemusí být překážkou k umístění v první desítce absolutního pořadí, o průjezdech příkopy nemluvě. A svoji oblíbenou bohemku si nenechá ujít ani rychlý novomanžel Jan Sýkora.

Se staršími, ale stále velmi atraktivními Škodami Fabia Super 2000 se představí železnobrodský Věroslav Cvrček jun. a také Lukáš Pondělíček. Zpestřením bude start Norů Stiana Brøderuda (Škoda Fabia R5) a Martina Nygårda (Subaru WRX STI).

V klasifikaci 2WD automobilů s jednou poháněnou nápravou se můžeme těšit na start kompletní české špičky tříd 5 a 6 reprezentované zejména průběžně vedoucím René Dohnalem, Václavem Stejskalem jun., Tomášem Knápkem, Matějem Kamencem či Janem Kornhefrem. Tato sestava bude podruhé obohacena o další dva horké favority, kterými budou suveréni loňské sezony ve třídě 6 a zároveň kategorii 2WD v MČR, resp. Rallysprint sérii, Jan Talaš a Petr Semerád. Zatímco Jan Talaš v Hustopečích svůj návrat z evropských na české tratě oslavil vítězstvím, stále čerstvě osmnáctiletému Petru Semerádovi se na Jižní Moravě postavil do cesty betonový „antikat“ a na bohemce si tedy bude mít šanci spravit chuť po předních příčkách.

Atraktivní diváckou podívanou zaručují vozy třídy 4, kde uvidíme šest posádek. Pět exemplářů „plnokrekvníků“ Porsche 997 GT3 bude doplňovat jeden Fiat Abarth 124 rally Martina Rady. Za zmínku stojí také v Mladé Boleslavi jako obvykle pěkně obsazená tradiční škodovácká třída 7, kde se spolu utká šest „ačkových“ Fábií a jedna Felicia.

Startovní listině MČR historických automobil vévodí dvojice Fordů Escort RS Cosworth posádek Vlastimil Neumann / Václav Hlavatý a Libor Kotrmon / Jan Krečman, přičemž hlavními favority jsou prvně jmenovaní, kterým se letos podařilo v MČR-HA absolutně zvítězit již ve třech závodech. Znepříjemnit se jim to bude snažit patrně zejména vítěz letošního Rallyspritu Kopná, s českou licencí závodící Francouz Stéphane Scellier s Opelem Kadett GSI. Atraktivní podívanou zaručuje Mercedes-Benz 190 E 2,3-16 Petra Hustého, pro kterého jsou však zatím hlavním soupeřem technické závady. Opomenout v žádném případě nemůžeme ani Jindřicha Štolfu, překvapivého vítěze loňské Rally Bohemia Historic a bývalého továrního pilota továrního týmu ŠKODA Motorsport z 90. let. Loňský Rover Metro GTI však letos vystřídá za svou Škodu 130 L/A. Rychlé „béčkové“ Škody 130 LR, které si připsaly čtyři absolutní vítězství v Rally Bohemia Historic v letech 2014-2017, pak budu letos stát na startu v rukou bratří Hejhalových a dalšího extovárního jezdce škodovky z 90. let, Vladimíra Bergera. Zajímavostí je start Luboše Doláka, bratra české rallyové legendy a mistra republiky z roku 1997 Milana, který se na závodní tratě letos vrátil po 32 letech.

Startovní pole Rally Legend bude otevírat jeden ze dvou dochovaných originálů Škody 200 RS z roku 1974, kterou nám představí Stanislav Kafka. Těšit se můžeme na řadu dalších původních historických automobilů – z dalších závodních škodovek vyjmenujme legendární Škodu 130 RS (1978) Josefa Bartáška, Škodu Felicia KIT CAR (1995) Němce Oliviera Ritze, Škodu 120S Rallye (1974) Ing. Horsta Stránského nebo originální Škodu Favorit 136 sk. A (1989) Ing. Jiřího Jelínka. Ze značek zahraniční výroby poutají pozornost originání Opel Ascona A z roku 1972, kterého představí Michel Smeets z Nizozemí, Fiat 124 Abarth Rally z roku 1973 posádky Šipkových nebo dvojice Opelů Kadett GTE ze 70. let v rukou Miroslava Hodana a Michala Vocáska.

V rámci MČR je přihlášeno 70 vozidel, do MČR-HA 27 a v rámci Rally Legend 22 posádek. Plných 43 % všech přihlášených vozidel jsou automobily značky Škoda.

S předními jezdci 46. Rally Bohemia se budou moci fanoušci setkat na komentované předstartovní autogramiádě posádek ve čtvrtek 11. 7. 2019 od 19 hodin v nákupním centru Bondy v Mladé Boleslavi, na kterou zveme všechny zájemce.

Další informace k 46. Rally Bohemia 2019, včetně elektronických přihlášek, časových harmonogramů a průběžně aktualizovaných seznamů přihlášených posádek do všech částí soutěže, naleznete na www.rallybohemia.cz. Další informace a zajímavosti k soutěži můžete sledovat také na sociálních sítích. Tradičním generálním partnerem soutěže je automobilka ŠKODA AUTO.

Na sociálních sítích je Rally Bohemia k nalezení na těchto účtech:
Facebook: www.facebook.com/rallybohemia
Youtube: www.youtube.com/user/RallyBohemia
Instagram: www.instagram.com/rallybohemia

Komentářů celkem: 5
8. 7. 2019 08:09
0 0
Budou nekde predem k dispozici mapy? Vcera jsem hledal a obavam se, ze jsou nyni jen v papirovem programu, ke kteremu se dostanu az v Sosnove ...
8. 7. 2019 08:40
0 0
4 Raf, tady o tom píšou: https://tinyurl.com/y4wrz7wy
4 redakce, kucí, opravte si prosím linky na konci článku smajlík
9. 7. 2019 20:52
Upraveno 20:54
0 0
Původně napsal Raf
Budou nekde predem k dispozici mapy? Vcera jsem hledal a obavam se, ze jsou nyni jen v papirovem programu, ke kteremu se dostanu az v Sosnove ...
Jako už by byl docela nejvyšší čas!!! smajlík Chtěl bych si to naplánovat a protože dělám od rána do večera, moc času na to mít nebudu. V rally je problém, na rozdíl od okruhu, orientovat se v uzavírkách a stíhat přejezdy, aby vůbec člověk něco viděl. A jako Plzeňák vím o čem píšu, Šumavu znám velmi dobře a je to výhoda obrovská. Nepojedu 170 kiláků či víc, abych se spokojil s málem nebo čekal na jedný erzetě na druhej průjezd. To radši budu sedět doma na zadku a počkám na Pačív, jenže tam mám problém s obsazením, páč to samozřejmě není MMČR.
9. 7. 2019 23:00
0 0
Původně napsal Oktan
Původně napsal Raf
Budou nekde predem k dispozici mapy? Vcera jsem hledal a obavam se, ze jsou nyni jen v papirovem programu, ke kteremu se dostanu az v Sosnove ...
Jako už by byl docela nejvyšší čas!!! smajlík Chtěl bych si to naplánovat a protože dělám od rána do večera, moc času na to mít nebudu. V rally je problém, na rozdíl od okruhu, orientovat se v uzavírkách a stíhat přejezdy, aby vůbec člověk něco viděl. A jako Plzeňák vím o čem píšu, Šumavu znám velmi dobře a je to výhoda obrovská. Nepojedu 170 kiláků či víc, abych se spokojil s málem nebo čekal na jedný erzetě na druhej průjezd. To radši budu sedět doma na zadku a počkám na Pačív, jenže tam mám problém s obsazením, páč to samozřejmě není MMČR.
Zítra budou venku.
10. 7. 2019 10:44
0 0
Jsem zvědav na Kalleho, myslím že by mohl Honzovi stačit i na asfaltu, byť je Honzík doma nepřekonatelný. smajlík

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama