9. 8. 2019 08:02 − 1791× − 0

Šedesátý ročník slavné rally na Madeiře

Jedna z nejkrásnějších asfaltových soutěží na světě letos slaví své už šedesáté narozeniny.

V horách krásného ostrova Madeira ani žádnou nezajímavou soutěž uspořádat nelze, tamní cesty jsou pro rallysport jako stvořené. V minulosti soutěž sehrávala důležitou roli na mezinárodní scéně coby součást mistrovství Evropy a seriálu IRC, dnes už bohužel v mezinárodním měřítku o významnou soutěž nejde. I tak ale Rali Vinho da Madeira nadále nabízí po sportovní stránce hodně zajímavou podívanou. Základem startovního pole je špičkovými vozy R5 nadupaný portugalský šampionát, který výtečně doplňují velmi rychlí rodáci z Madeiry a také několik zahraničních posádek. Organizátorům se podařilo na start přilákat španělskou hvězdu Pepeho Lópeze, který doma bojuje o titul. Na Madeiře s Citroënem C3 R5 pomýšlel na jediné, vítězství. Čtyřikrát se z něho na portugalském ostrově v minulosti radoval Ital Giandomenico Basso a to jej řadí po bok Andrea Aghiniho, Bruna Magalhaese a América Nunese. Pokud by Ital se Škodou Fabia R5 vyhrál i letos, stal by se historickým rekordmanem s největším počtem madeirských vítězství.

Poslední dva roky nedal nikomu z hostů z pevninské Evropy šanci Alexandre Camacho a se svou Fabií R5 mířil letos za hattrickem. Jeho krajan Miguel Nunes na domácí soutěži už dvakrát skončil na druhém místě, naposledy vloni. Letos se tak chtěl s Hyundaiem i20 R5 pokusit o premiérové vítězství. Jako lídr portugalského mistrovství vyrazil do Atlantiku Ricardo Teodósio. V minulosti se ale jezdci škodovky na Madeiře moc nedařilo a navíc měl za sebou hodně silného pronásledovatele. Armindo Araújo s Teodósiem vloni až do konce roku bojoval o titul a nakonec se radoval z vítězství. Letošní sezóna vypadá jako opakování loňska a pilot Hyundaie potřeboval svého soka porazit. Druhý pilot i20 R5 Bruno Magalhaes zatím nejrychlejší dvojici nestačil, ale právě teď měl ideální příležitost své bodové manko snížit. S Citroënem C3 R5 nechyběl José Pedro Fontes, kterému se letos také úplně nedaří. Teď ale měl na asfaltu vhodnou příležitost své skóre zlepšit. Nový Volkswagen Polo GTI R5 už dorazil do dílen Pedra Meirelese, takže jeho pauza od požáru předešlého vozu nebyla zase tak dlouhá.

Překvapivým vítězem shakedownu se stal mladý rodák z Madeiry Pedro Paixao. V pátek na první přírodní zkoušce ale bohužel pilot Fabie R5 nechal kvůli defektu minutu a čtvrt a ve zbytku etapy doháněl ztrátu. I díky jednomu nejrychlejšímu času dokázal vyskočit až do elitní desítky a v posunu vpřed pokračoval rovněž v sobotu. Poté, co se Paixao posunul mezi nejlepších sedm, však přišla chyba a s ulomeným kolem musel vzdát. Čtvrteční večerní diváckou zkoušku ve Funchalu ovládnul Magalhaes, zatímco místní oblíbenec Camacho bavil diváky a zajel čas až za hranicí elitní desítky. Velkou časovou ztrátu si však místní pilot škodovky na své konto nepřipsal a druhý den ráno po první přírodní zkoušce vyskočil do čela. Magalhaes se během dvou zkoušek propadnul na třetí místo, které mu s odstupem skoro půl minuty patřilo i na konci první etapy. Jeho stájový kolega Araújo se vůbec nemohl dostat do rytmu a plácal se na konci top ten. Naštěstí jeho největší soupeř v boji o titul Teodósio také neprožil zrovna slavný den a po problémech v RZ 8, které jej stály tři a půl minuty, etapu zakončil až jako sedmnáctý.

Camacho se držel na čele, ovšem v mlze pátého testu zvolnil a toho plně využil López. Španěl v Citroënu C3 R5 se na chvíli posunul do čela a také ve zbytku dne bojoval s Camachem o každou vteřinku, aby nakonec zůstal s odstupem 8,3 sekundy druhý. Basso nestartoval se svou obvyklou Fabií R5 z italského šampionátu a u této pronajaté nemohl pořádně najít vhodné nastavení. Na chvíli se vyhoupl i na pódium, ale konec dne strávil na čtvrtém místě. Hned v první sobotní zkoušce ale poškodil brzdový kotouč a vůz musel odstavit. V tom samém místě pak zůstal s poškozeným kolem stát i Peugeot 208 T16 R5 Joachima Wagemanse a kvůli zablokované trati byla zkouška zrušena. Na čtvrté místo se následně vyhoupnul Nunes, který se svým Hyundaiem dokázal celý den odolávat útokům Fontese v Citroënu a pozici si udržel až do konce rally. Magalhaes v sobotu nadále bojoval s výběrem gum i tratí a na boj se soupeři už mu nezbývalo moc prostoru. Jelikož ale držel první příčku v rámci portugalského mistrovství, zas tak moc nikam spěchat nemusel. Bedna v celkovém hodnocení soutěže mu neunikla a maximum bodů do národního šampionátu Magalhaese posunulo blíže k nejrychlejší dvojici. Naděje na titul stále existují. Araújo nakonec skončil celkově sedmý a do šampionátu si připsal body za třetí příčku. I druhému jezdci Hyundaie tak Madeira zvýšila šance na zisk titulu. Zatímco pátek nabídnul dramatickou podívanou, v sobotu se toho moc nedělo. López už vedoucímu Camachovi nestíhal a musel se spokojit s druhým místem. To při jeho premiéře na ostrově ale zas tak špatné není. Camacho tam zná každý metr trati a dokáže této výhody náležitě využít. Tentokrát jej parádní výkon dovedl až ke třetímu vítězství na Madeiře v řadě.

Stav šampionátu: 1. Teodósio 119,18, 2. Araújo 104,44, 3. Magalhaes 93,12, 4. Barbosa 70,82, 5. Fontes 59,74, 6. Moura 46,39

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama