6. 9. 2019 17:11 − 9126× − 4

První ročník a hned nabitá startovka

Rallye Kroměříž je pátým závodem ČMPR 2019.

Českomoravský pohár rallye (ČMPR) vrcholí pátým závodem, kterým je 1. Rallye Kroměříž. Závodit se bude v sobotu 7. září 2019 a na téměř 130 přihlášených posádek čeká devět rychlostních zkoušek o celkové délce 67,83 km.

Rally odstartuje v sobotu v 8:00 v servisní zóně, která je umístěna do průmyslového areálu Kotojedy. Tamtéž okolo páté hodiny skončí. Na to, že se jedná o první ročník, přihlásilo se do něj nevídané množství posádek. Pořadatelé původně avizovali, že jsou připraveni přijmout sto přihlášek, nakonec ale přepočítali časový harmonogram a do závodu přijali třetinu zájemců navíc. Mezi nimi najdeme několik hostů z velkého mistrovství, ale často s jinou technikou, než s jakou startují běžně. Z garáží a stodol vyjedou také vozy některých lokálních soutěžáků, kteří již pravidelně nezávodí.

Zeptali jsme se Marka Šimíka, ředitele Rallye Kroměříž, jak to bude s bodováním do hodnocení ČMPR. „Rallye Kroměříž dostala koeficient jedna. Pokud se vše osvědčí, tak bychom mohli v příštím roce uvažovat o jeho zvýšení,“ prozradil Šimík, který je zároveň ředitelem celého ČMPR. „Body do poháru budou automaticky brát všechny posádky, které se Rallye Kroměříž zúčastní,“ upřesnil dále. „Pokud o ně některá posádka nebude mít zájem, stačí se mi ozvat a bodovat nebude.“

Připomeňme, že Českomoravský pohár rallye 2019 už zná své vítěze v absolutním pořadí. Stali se jimi Štěpán Zabloudil s Danielem Vodičkou (BMW M3), kteří po dvou letech sesadili z trůnu polské duo Janusz Lelek, Bolek (Mitsubishi Lancer Evo IX). O další pořadí v celkovém hodnocení i ve většině vypsaných tříd se ještě bude na Kroměřížsku bojovat.

Odkud se vlastně vzala Rallye Kroměříž? „První inspirací byl zřejmě povzdech zlínského navigátora Zdeňka Omelky, že je škoda, že na všechny závody ČMPR je to z Moravy daleko,“ vzpomíná Marek Šimík a pokračuje: „Oslovil jsem Jardu Urbana, protože jsem si pamatoval, že před třemi lety na Kroměřížsku pořádal menší jednodenní závod, který se vydařil. Rozmyslel se a pak se ozval, že do toho jde. Později se přidali Michal a Marek Sumové. Známe se z Holešova, kde jsem působil jako mechanik u Poláška s Mrkvanem. Na jaře jsme se podívali na tratě a začal jsem psát žádosti na úřady a připravovat závod.“

Málokdo si dovede představit, kolik potvrzení, souhlasů, úprav značení a razítek je k uspořádání rally potřeba. Někdy je třeba vyřešit až skoro kuriózní záležitosti. Na jedné rychlostní zkoušce se nachází dva železniční přejezdy. Policie vyžaduje, aby se přes ně projíždělo průměrnou rychlostí 30 km/h. Jak toho ale dosáhnout? Varianta s čárami, mezi kterými by bylo nutno vůz zastavit a zase rozjet, byla zamítnuta s tím, že by to příliš připomínalo soutěže BOAS. Retardér z balíků slámy neprošel přes policii s argumentem, že v případě jeho posunutí na koleje by přítomní pořadatelé nemuseli být schopni jej svými silami včas dostat pryč. Před oběma železničními přejezdy proto budou umístěny retardéry z pneumatik.

Další informace k závodu a poháru hledejte na oficiálních stránkách Rallye Kroměříž a ČMPR. Online výsledky budou zveřejněny na výsledkovém serveru eWRC-results.com. Zveme vás také do facebookové skupiny ČMPR Official.

Závodní sezóna Českomoravského poháru rallye sice končí, čas na volný závod a především na společné setkání závodníků, doprovodů a příznivců se ale rozhodně ještě najde. Stejně jako před rokem se uskuteční v Bělé pod Bezdězem, letos o víkendu 19. – 20. října.

Komentářů celkem: 4
6. 9. 2019 17:52
0 0
Tak kdy je teda ten start? Tady se píše 8:30 v servisní zóně (myslel jsem že na náměstí), ale v 8:25 už má startovat RZ1.
6. 9. 2019 18:12
0 0
Start je v 8:00, viz harmoš na ofi stránkách soutěže.
6. 9. 2019 18:14
0 0
Je to tak, jak píšu v textu, posouval se harmonogram, 30 posádek, 30 minut, čili v 8:00 ze servisky. Prosím tedy redakci, aby ten údaj upravila. Moc děkuji
9. 9. 2019 14:37
0 0
Reportáž jako obyčejně najdete v tomto týdnu na youtube kanálu Motorsport revue - https://www.youtube.com/user/MotorsportRevue a od úterý 17. září také ve vysílání TV Sport 5.

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama