10. 9. 2019 16:06 − 1653× − 0

Citroën C3 R5 získal ve Francii double

Obhájce titulu Yoann Bonato letos neprožívá nejlepší sezónu a z pěti úvodních soutěží dokončil v top ten pouhé tři.

Pilot Citroënu po třetím místě v úvodní rally dokázal vyhrát následující Rallye Lyon-Charbonniéres, ale pak už pořádně bodoval jen třetím místem v Alsasku. V průběžném pořadí mu před víkendovou Rallye Mont-Blanc Morzine patřila třetí příčka. Bonatův značkový kolega Yohan Rossel sice v prvním podniku svou C3 R5 rozbil, ale pak se začaly dít věci. V Lyonu ještě skončil druhý a pak začala jeho úžasná série vítězství. Pod Mont Blanc dorazil Rossel jako lídr mistrovství s dosti komfortním náskokem. Na druhou příčku v šampionátu se po předcházející Rallye Aveyron Rouergue probojoval Nicolas Ciamin, který šampionát vedl po vítězství v úvodní rally. Následující start s Abarthem 124 Rally mu zrovna moc bodů nevynesl a debut ve Škodě Fabia R5 skončil havárií. Na start Rallye Mont-Blanc Morzine Ciamin vyrazil s Volkswagenem Polo GTI R5. Letos s ním doma startoval jen jednou a hned z toho bylo vítězství. V šestém podniku sezóny si na něho dominující jezdci Citroënu museli dávat pozor. Po trojici úvodních rally šampionát vedl další pilot Volkswagenu Quentin Gilbert. V Rallye Vosges – Grand-Est ale ošklivě havaroval a havárií skončil i jeho následující start se Škodou Fabia R5.

Novou Fabii R5 evo divákům pod Mont Blancem předvedl asfaltový mistr Francie z roku 2016 Sylvain Michel. V úvodní zkoušce bojoval s ruční brzdou a z toho vyplývající přetočení jej stálo deset vteřin. V dalších zkouškách Michel zrychloval, akorát moc dobře neobul svou škodovku na zmoklou RZ 6. V posledním testu však byl nejrychlejší ze všech a probojoval se už na čtvrtou příčku. Opačným směrem se během dne pohyboval Quentin Giordano. Pilot Hyundaie i20 R5 začal na parádním druhém místu, ale v samém závěru dne právě jej Michel srazil na pátou příčku. Ciamin v úvodu dne bojoval s nastavením vozu, když startoval s jiným exemplářem než na Deutschlandu. Moc nadšený nebyl ani z rozpisu a držel se pod pódiem. V páté zkoušce ale Ciamin chyboval a poslal své Polo mimo trať. Místo startu, který měl posílit jeho naděje na boj o titul, přišla pořádná rána jeho ambicím. Lídr šampionátu Rossel si naopak počínal zcela dominantně a po čtyřech vyhraných testech měl na čele náskok už přes deset sekund. Do druhé etapy pak odcházel s náskokem přes čtvrt minuty a záda mu navíc kryl jeho značkový kolega Bonato zvykající si na nové nastavení své C3. Gilberta v pátek ráno vystrašil tlak oleje jeho škodovky, ale mohl pokračovat a v závěru dne se dotáhnul 3,5 sekundy za druhého Bonata.

Giordano se v sobotu snažil držet čtvrtého Michela, ale zrovna úspěšný v tom nebyl. Úspěch pilot Hyundaie naopak slavil v souboji s šestým Wiliamem Wagnerem. Mladého Belgičana dokonce v předposlední zkoušce donutil k chybě a nezdar Volkswagenu tím byl dokonán. Cíl nespatřilo ani jedno Polo GTI R5. I Giordano měl nakonec namále, když závěrečnou zkoušku dokončil na defektu. Přes velkou ztrátu si ale páté místo udržel. Michel do druhé etapy vstoupil s cílem prodrat se na pódium. Hned v druhé zkoušce mohl mluvit o velkém štěstí, že i s poškozeným ráfkem dojel až do cíle a moc neztratil. Krásný duel dvou škodovek mohli diváci se zatajeným dechem sledovat celý den. Rozhodnuto nebylo ani před závěrečným testem, když měl Gilbert k dobru jen 7,1 vteřiny. Jeho rival však v závěru ztratil skoro půl minuty a třetí místo tak Gilbertovi už sebrat nedokázal. Zatímco boj o bednu nabízel zajímavou zápletku, na vedoucích dvou příčkách se nic dramatického nedělo. Bonato na svého značkového kolegu ani tentokrát neměl, ale díky bodům za druhé místo se na stejnou příčku posunul i v průběžném hodnocení mistrovství. Rossel předvedl další ze svých parádních výkonů a pokračuje v dominanci letošní sezóny. Pod Mont Blancem vybojoval už čtvrtý triumf v řadě.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!