Šest desetin rozhodlo

Někdy je o vítězi prakticky rozhodnuto už v úvodu rally, někdy se ale bojuje ve velkém stylu až do úplného závěru.

A právě do druhé jmenované skupiny spadá i letošní Rali Vidreiro – Centro de Portugal. Na její asfaltové tratě se posádky vydaly za předposlední příležitostí sesbírat nějaké mistrovské body. Doposud byl v této činnosti nejúspěšnější soukromník za volantem Škody Fabia R5 Ricardo Teodósio, který vyhrál dvě soutěže v samém úvodu sezóny. Teprve později se do sběru větších obnosů pustil Bruno Magalhaes, který letos usedá do druhé i20 R5 oficiální portugalské stáje značky Hyundai. Vítězství na Madeiře a druhé místo v následujícím podniku jej katapultovaly na druhé místo průběžného pořadí. A to k velké nelibosti stájového kolegy a úřadujícího mistra Arminda Araúja. Ten si z Madeiry odvezl body za třetí místo a cíl následující soutěže vůbec neviděl. Z prvního letošního vítězství se tam naopak radoval oficiální zástupce francouzského Citroënu José Pedro Fontes. Průběh jeho letošní sezóny se hodně silně podobá té loňské. Slabší úvod roku a pak dohánění ztrát na jeho samém sklonku.

Hodně slabou sezónu na výsledky, ale velmi silnou na emoce zažívá Pedro Meireles. Na začátku roku si pořídil nový Volkswagen Polo GTI R5, ale ten mu na třetím podniku shořel. Naštěstí měl objednaný ještě jeden exemplář a ten dorazil před startem soutěže na Madeiře. Deváté místo ale nebylo moc velkým důvodem k radosti a nejlepším výsledkem roku zůstávala čtvrtá příčka z Rali de Mortágua. Aktuální předposlední soutěž Meireles rozjel třetím časem, ale ještě před koncem první etapy spadnul na šesté. V sobotu ale využil propadu Joao Barrose a hlavně úspěšně zaútočil na Araúja a vybojoval umístění těsně pod pódiem. Araújo by rád zopakoval loňskou mistrovskou sezónu, ale v posledních soutěžích se mu silně nedaří. Tentokrát pilot Hyundaie nestačil ani na většinou slabšího Meirelese a jeho šance na zisk titulu před závěrečným podnikem nevypadají zrovna slibně. Výše drží prapor korejské značky Magalhaes, který první etapu Rali Vidreiro zakončil na třetí pozici. Na tomto místě se úspěšně držel i během soboty a před závěrečnou dvojicí zkoušek za lídrem zaostával jen o 5,7 sekundy. Do cíle pilot i20 R5 dojel s mankem 8,2 sekundy a i přes takto malý rozdíl to nestačilo na lepší než třetí místo.

Duel o vítězství byl tentokrát neskutečně vyrovnaný a o jeho vítězi rozhodla až úplně poslední zkouška. Teodósio potřebuje teď na konci sezóny sbírat co nejvíce bodů a v Centro de Portugal začal hodně dobře, když vyhrál první etapu. Už po druhé sobotní zkoušce jej však v čele vystřídal Fontes, ovšem jeho vedení nemělo dlouhého trvání. Teodósio se rychle vrátil před soupeře s Citroënem, ale před poslední zkouškou měl k dobru jen nicotný náskok tří desetin. Fontes si se závěrečnými dvanácti kilometry poradil lépe a v hodině dvanácté dokázal vybojovat druhý triumf v řadě. Ve prospěch jezdce Citroënu C3 R5 hovořilo minimálních šest desetin. Takhle těsná prohra jistě hodně štve Teodósia, kterému by se teď maximum bodů opravdu hodilo. V čele šampionátu ale zůstal tak jako tak a na konci října bude mít oproti dvojici silných Hyundaiů výhodu.

Stav šampionátu: 1. Teodósio 140,44, 2. Magalhaes 132,38, 3. Araújo 116,94, 4. Fontes 114,13, 5. Barbosa 70,82, 6. Almeida 62

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!