29. 10. 2019 07:22 − 1486× − 0

Závěr slovinského mistrovství pro staronového šampióna

Rally Idrija o uplynulém víkendu uzavřela dění v letošním ročníku sedmidílného slovinského mistrovství.

Mistrem se stejně jako v předešlých dvou sezónách stal Rok Turk. Slovinský jezdec předešlé dva mistrovské tituly vybojoval za volantem Peugeotu 208 T16 R5, který v zimě vyměnil za Hyundai i20 R5. S ním dokázal v dosavadním průběhu sezóny vyhrát ve třech soutěžích, což doplnil dvojicí druhých míst a to mu stačilo k předčasné korunovaci. V průběhu závěrečného podniku se nemusel nikterak starat o zisk bodů a všechnu koncentraci mohl soustředit na boj o vítězství. Bohužel žádní podobně silní soupeři se proti Turkovi nepostavili. Dvojnásobný vítěz Rally Idrija Darko Peljhan jistě mohl předvést zajímavý výkon, ale bohužel měl k dispozici jen Volkswagen Polo RN4. Se špičkovou technikou kategorie R5 z dílen Raimunda Baumschlagera se naopak na start postavil Albert von Thurn und Taxis. Druhou Fabii R5 evo disponoval další zahraniční pilot, Maďar János Puskádi.

Kratší úvodní etapa obsahovala jen tři rychlostní zkoušky, které vyhrál Turk. Zatímco Slovinec s náskokem už skoro dvaceti vteřin soutěži vládnul pevnou rukou, za jeho zády probíhal zajímavý duel obou zahraničních pilotů Fabií. Puskádi v něm byl po pátku pomalejší a ještě pomaleji zajel první sobotní zkoušku. Po ní se propadnul až na páté místo za nejrychlejší dvoukolku Martina Mlinara. Maďarský jezdec škodovky nebyl schopen celý den místního pilota Peugeotu 208 R2 porazit a dostal se před něho až v úplně závěrečném testu. Mezitím se ale před Puskádiho vyhoupl jiný pilot vozu s jednou poháněnou nápravou, Hermann Gassner jun. Německý pilot Toyoty GT86 CS-R3 nakonec opanoval klasifikaci dvoukolek a ještě získal skalp maďarského pilota škodovky. Stačilo málo a mohl mladý Gassner vystoupat až na bednu. Peljhan nakonec bronz uhájil jen o 3,7 sekundy. Druhý Albert von Thurn und Taxis mu během krátké soutěže nadělil minutu a půl a stejný odstup jej dělil od vítěze rally. Turk si jel svou vlastní soutěž, vyhrál všech devět testů a mistrovskou sezónu zakončil dalším triumfem. Teď jej příští víkend čeká zajímavá mezinárodní konfrontace na šotolinových tratích Lausitz Rallye.