1. 11. 2019 06:28 − 3425× − 0

Rally Lubeník – ako to bolo (1.časť)

Bolo leto v roku 2009, keď spolujazdcovi Marekovi Podobníkovi skrsla v hlave myšlienka usporiadať v malej obci automobilovú súťaž.

V tomto regióne sa nachádzajú trate ako stvorené pre rally súťaže. Úsek cesty z Revúcej na Železník, ľudovo volaný „Peklo“ (bývalá stará cesta) bola v minulosti súčasťou niekoľkých veľkých podujatí, ako Rally Tatry, Rally Košice, Rally Gemer Dobšiná, Tauris Rally Revúca,.Rally Gemer –Malohontu, Mikona rally Rimavská Sobota, Salgó-Gemer Rally a tiež aj diaľkovej rally Historikov Paríž – Peking. Marekovi napadlo prečo neusporiadať rally u neho doma. Keď s touto myšlienkou oslovil niektorých rally nadšencov, Jána Laurinca, Alexandra Schwiriana, Martina Nemogu, Paľa Štefanka, Vila Derďáka, Jozefa Proschingera, ale aj ďalších, ktorým predstavil projekt, okamžite sa im myšlienka zapáčila. Po tom, čo prvý ročník bol akýmsi skúšobným zaradeným ako voľné podujatie, ktorého sa mimochodom zúčastnilo množstvo posádok, už od II. ročníka sa podarilo zabezpečiť nielen medzinárodnú účasť, ale RALLY LUBENÍK bol zapísaný v kalendári FIA v Paríži ako jedno z podujatí Majstrovstiev Slovenska v rally. FIA je medzinárodná automobilová federácia, ktorá má športovú autoritu pre motoristický šport a zastrešuje aj najznámejšie preteky seriálu Formula 1.

Poďme si spolu zaspomínať na to, ako prebiehalo všetkých 10 ročníkov RALLY LUBENÍK.

1. RALLY LUBENÍK 9.- 10.10.2009

Súťaž bola premiérovo zaradená do seriálu Slovenského rally pohára, s možnosťou účasti všetkých jazdcov vlastniacich licenciu SAMŠ (Slovenská asociácia motoristického športu). Premiérový ročník mal niekoľko detských nemocí, ktoré sa podarilo za chodu súťaže vyriešiť. Štart súťaže, servisné parkovisko a celé zázemie bolo na veľkej zelenej lúke vedľa hlavnej cesty pred panelákmi. Riaditeľstvo bolo umiestnené v malej zasadačke na obecnom úrade. Trať súťaže obsahovala 4 rýchlostné skúšky v súhrnnej dĺžke 21 kilometrov. Nepríjemnou udalosťou bola havária vozidla organizátora, ktoré uzatváralo trať s nedisciplinovaným divákom (čelná zrážka na Pekle). Súťaže sa zúčastnilo 22 posádok a cieľ uvidelo 20 z nich. Celkovým víťazom sa stala posádka Jozef Béreš – Tibor Bernáth s vozidlom AUDI COUPE QUATTRO . Pre zaujímavosť ešte uvediem, že 1. rýchlostnú skúšku 1.RALLY LUBENÍK nájdete aj v svetoznámej počítačovej hre Richard Burns Rally pod názvom „Peklo“, kde je na štarte tejto rýchlostnej skúška aj logo 1.RALLY LUBENÍK. Toto sme fakt nečakali.

2. BETI RACING RALLY LUBENÍK 9.- 10.7.2010

Hneď pri svojom druhom ročníku sa toto podujatie započítavalo do veľkých majstrovstiev, čiže do Majstrovstiev Slovenska v rally, ktoré mali štatút medzinárodného podujatia. Bola to veľká pocta pre obec Lubeník, lebo vyššia rally súťaž na Slovensku neexistuje. Tým pádom organizátor pristúpil k zmene priestoru štartu, ktorý bol po novom umiestnený pred obchod s potravinami CBA. Rovnako sa zmenilo aj umiestnenie servisného parkoviska, ktoré našlo svoje miesto na parkovisku pred areálom magnezitky SLOVMAG. V podvečer podujatia sa konal na štartovom pódiu slávnostný štart a predstavenie súťažných posádok. Do súťaže odštartovalo 33 posádok a cieľom ich prešlo 21. Na štarte boli posádky zo Slovenska, Čiech, Maďarska a Poľska. Podľa predpisov pre Majstrovstvá Slovenska prispôsobil organizátor aj trať, ktorá pozostávala z 8 rýchlostných skúšok, pričom ich súhrnná dĺžka bola 91,7 kilometra. Absolútnymi víťazmi sa stala slovenská posádka Jozef Béreš ml. – Róbert Müller na vozidle Škoda Fabia S2000, ktorá prešla celú trať za 45 minút a 31sekund priemernou rýchlosťou 120,9 km/h.

3. BETI RACING RALLY LUBENÍK 8.- 9.7.2011

Tretí ročník Rally Lubeník priniesol ďalšie novinky. Štart súťaže sa premiestnil na nové parkovisko pred bývalým hotelom Magnezit, dnes skôr známe miesto ako Bowling. Do súťaže odštartovalo 39 posádok z piatich krajín. Okrem už tradičného Slovenska, Čiech, Maďarska a Poľska s pridalo aj Taliansko. Práve odtiaľ totiž svojou účasťou poctila Lubeník súťažná posádka Claudio De Cecco – Giovanni Battista Campeis s vozidlom Peugeot 207 S2000. Claudio De Cecco je popredný taliansky jazdec, niekoľkonásobný víťaz talianskych majstrovstiev a medzinárodných seriálov MITROPA CUP a ALPE ADRIA RALLY CUP. Súčasťou slávnostného štartu a predstavenia súťažiacich bol aj krátky kultúrny program, v rámci ktorého bola aj autogramiáda populárnej hudobnej skupiny HORKÝŽE SLÝŽE. Trať súťaže merala 90 kilometrov a jej nástrahy zvládlo 31 posádok. Prvý krát v Lubeníku zvíťazila zahraničná posádka, súťažiaca za slovenský tím, Poliaci Grzegorz Grzyb a Robert Hundla s vozidlom Ford Focus RS WRC 06 .

4. HONKA RALLY LUBENÍK 29.- 30.6.2012

Opäť novinka. Tou bol názov podujatia, do ktorého bolo zakomponované meno nového generálneho partnera podujatia. HONKA je fínska spoločnosť, ktorá sa zaoberá výstavbou zrubových domov na kľúč. Okrem tejto zmeny sa pri pohľade na organizáciu už takmer nič nemenilo. V troch rokoch sa totiž organizátorom podarilo všetko doladiť tak, že všetko fungovalo v už overených priestoroch. Zmena však nastala pri zostavovaní súťažnej trate. Trať bola postavená na ôsmich úsekoch s dĺžkou 93,44 kilometra. Súťaže sa zúčastnilo 39 posádok, z ktorých do cieľa dorazilo iba 27. Čerešničkou na torte pre organizátora, ale aj pre divákov bol štart vozidla Citroën C4 WRC, s ktorým sa stal Sebastian Loeb majstrom sveta. Francúzsky Citroën sport mal totiž za úlohu predstaviť toto vozidlo vždy na jednej súťaži v každej krajine v Európe, na Slovensku to bolo práve v Lubeníku, pričom spoločne s vozidlom sa na Slovensku predstavila francúzska posádka Laurent Viana – Isabelle Galmiche. Absolútnymi víťazmi sa opäť stala posádka z Poľska Grzegorz Grzyb – Robert Hundla so Škodou Fabia S2000.

5. GLOBAL OIL RALLY LUBENÍK 16.- 17.8.2013

Pri piatom ročníku sa opäť menil generálny partner podujatia, pričom v tomto prípade sa ním stala olejárska spoločnosť GLOBAL OIL. Tá priniesla na Slovensko novú značku motorových a industriálnych olejov pod názvom ENERGY OIL. Spoločnosť sídliaca v Libanone sa v podobe jej majiteľov osobne na podujatí zúčastnila, pričom pod ich dohľadom odštartovali súťažné autá zo štartovej rampy umiestnenej pred všetkým už dobre známym Bowlingom v Lubeníku. Ako bonus pre organizátorov bol k dispozícií na kontrolu zabezpečenia trate vrtuľník, samozrejme vo farbách GLOBAL OIL.

Trať súťaže merala 90,18 kilometra a skladala sa z deviatich rýchlostných skúšok. Víťazstvo si už po tretíkrát v rade odviezla poľská posádka Grzegorz Grzyb – Robert Hundla na vozidle Ford Focus RS WRC 08. Zaujímavosťou súťaže bola havária posádky Tomáš Kukučka – Marek Podobník na vozidle Mitsubishi Lancer EVO IX už 500m po štarte prvej rýchlostnej skúšky. Bolo to najkratšie účinkovanie na Rally Lubeník za všetkých 10 ročníkov.