31. 12. 2019 10:42 − 1734× − 0

Norský epilog na sněhu

Norové moc dobře vědí, jak si užít vánoční svátky. Nejlepší je obléknout závodní kombinézu, nasadit přilbu a vyrazit do přírody.

Ta je však vrtkavá a ne vždy tuto libůstku soutěžním posádkám dopřeje. Kvůli nedostatku sněhu a ledu byla Romjulsrally v roce 2015 zrušena, ale od té doby už se tradiční závěrečný podnik roku konal pravidelně. Vloni se s osmdesátikilometrovou tratí dokázal nejlépe poprat host ze Švédska, Johan Kristoffersson. Letos se modrý Volkswagen Polo GTI R5 na startu neobjevil, zato přes startovní rampu přejel jiná modrá R5. Anders Grøndal s tímto Fordem Fiesta R5 MK2 platil za největšího favorita na vítězství. Ostatně vyhrál zde už před dvěma roky. Na skalp nejúspěšnějšího jezdce Romjulsrally Matse Jonssona i přes jeho absenci mohl zapomenout. Švéd v minulosti norskou soutěž vyhrál hned třikrát. Sousední zemi reprezentoval nejlépe Robert Blomberg, ale bohužel jen na prvních třech zkouškách. Po jejich absolvování mu patřila druhá příčka, ovšem v RZ 4 jeho Škoda Fabia R5 uvízla mimo trať.

Po loňském triumfu se letos Švédové museli smířit jen s pozicí pod stupni vítězů. Mattias Olsson bohužel doplatil na mizérii v prvních dvou zkouškách, ve kterých nechal dvě minuty. V předposlední pak dokázal zajet pilot Fordu Fiesta R5 nejrychleji ze všech. Olssonovy potíže hodně pomohly Hakonu Sveenu Frøslidovi, který se díky tomu dostal až na bednu. Oproti soupeřům však jedenadvacetiletý mladík nestartoval s moderním speciálem kategorie R5, nýbrž s postarší „enkovou“ technikou Subaru Impreza STi. Frøslid udivoval už v letošním norském šampionátu, kde na dvou soutěžích skončil pátý. Tentokrát si s konkurencí v modernějších vozech pohrál ještě úspěšněji a pomalu je na čase, aby se také posadil do vozu R5. Tuto změnu techniky na konci mistrovské sezóny podstoupil Trond Sveinsvoll a debut s R5, Fordem Fiesta, na Rally Hedemarken zakončil na pátém místě. Teď o víkendu už ale usednul do zbrusu nové techniky, se kterou příští rok bude reprezentovat barvy Citroënu Norge. S C3 R5 koupenou od francouzské vicemistrovské stáje CHL Sport Auto se sžíval úspěšně, od začátku bojoval s Blombergem o druhé místo a po Švédově odstoupení jej už neztratil. Zimní rallysprint ovšem zcela ovládnul Grøndal, který už na prvním testu nejbližšímu soupeři nadělil půl minuty. A v podobném duchu se nesla celá rally, pouze v předposledním testu pilot Fordu nezajel nejrychlejší čas. Sezóna 2019 je v Norsku oficiálně ukončena, začátek té nové se však odehraje už za tři týdny.

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama