6. 1. 2020 07:36 − 3600× − 0

Pozdní sněhová nadílka na Jänner Rallye

Ve Freistadtu v pátek odstartoval na tradiční zimní soutěži nový ročník rakouského šampionátu v rally.

Podle všeho i letos nabídne duel loňských dvou nejsilnějších aspirantů. Tehdy se ze své druhé rakouské koruny nakonec radoval pilot Fordu Fiesta R5 Hermann Neubauer. Sezóna pro něho ale před rokem začala odstoupením a rodák ze Salzburgu vůbec nemůže mluvit o tom, že by Jänner Rallye byla jeho nejvyvolenější soutěží. Naopak jeho nejbližší soupeř Julian Wagner poprvé usednul za volant Škody Fabia R5 a hned s ní slavil ve Freistadtu vítězství. Letos má mladík pochopitelně cíle ještě ambicióznější a Neubauera chce o titul domácího mistra připravit. Jakou roli v mistrovství sehraje Juliánův starší bratr Simon, zatím není jisté. Pokud se ale místo loňských pouhých tří startů objeví na domácích kolbištích pravidelně, jistě se duel o titul změní v pěkný trojboj. Na Jänner Rallye Simon Wagner dorazil se Škodou Fabia R5 evo. Se stejnou technikou se na start postavil předloňský vítěz zimního podniku Johannes Keferböck.

Z loňské sezóny nakonec vyšel jako nejlepší ze zbytku světa za nedostižným duem Neubauer – J. Wagner a o stejnou příčku bude jistě chtít bojovat i letos. Cestu se mu budou snažit zkomplikovat další piloti škodovek Günther Knobloch nebo Gerhard Aigner. Žádný z nich nechyběl už na startu úvodního podniku a to samé platilo i pro dalšího zajímavého jezdce Geralda Riglera a jeho žlutočervený Ford Fiesta R5. Před startem vypadaly podmínky na trati hodně odlišně oproti loňskému roku, kdy místy bylo sněhu až příliš. Úvodní etapu tak nejvíce charakterizovalo vyházené bláto a místy trocha ledu a sněhu. V sobotu večer ale začalo vydatně sněžit a druhá etapa už vypadala jako ryze zimní pohádka. Mnohým to situaci zkomplikovalo, na druhou stranu to dostalo do hry místní jezdce s produkčními vozy nebo jejich deriváty. Kromě Ernsta Hanedera v jeho legendárním Mitsubishi Lancer EVO IX šlo hlavně o Martina Fischerlehnera s dnes už vpravdě historickým Mitsubishi Lancer EVO 6,5 nebo Michaela Lengauera s poslední verzí Subaru WRX STI.

Obhájce vítězství Julian Wagner mohl přijít o možnost triumf obhájit už na první zkoušce, kde o poklop kanálu poškodil ráfek pravého zadního kola. Štěstí ale stálo při něm, guma vydržela až do cíle a posádka dokonce zajela nejrychlejší čas. I na druhé příčce se držel zástupce rodu Wagnerů, zatímco Neubauer se dostával do tempa pomaleji. Svůj první nejrychlejší čas zaznamenal až v RZ 4, před kterou už zaostával o více než čtvrt minuty. Bohužel v šestém testu pilot Fordu znovu doplatil na svou pověstnou lednovou smůlu. První přetočení v testu jej o tolik času nepřipravilo, zato to druhé už bylo fatální. Zhasnutý motor nešel dlouhou dobu restartovat a Neubauer do cíle zkoušky dojel v čase o minutu a půl horším než vítězný Simon Wagner. Ten si naopak prožil krušné chvilky předtím, když mu na startu kvůli divákům opožděné RZ 5 pořádně vychladnuly pneumatiky. Na konci dne to však byl právě Simon, kdo se radoval z vedoucí příčky s pěkným náskokem minuty a třičtvrtě. V předposledním testu totiž jeho bratr poškodil levý zadní ráfek a přímo ve zkoušce musel kolo vyměnit a ještě k tomu sundat poškozený brzdový kotouč. Celou operací úřadující vítěz přišel o necelých třináct minut a první etapu zakončil až jako dvaatřicátý. Do problémů se v závěrečné zkoušce dostal i Keferböck a z druhé příčky spadnul na pátou. Zcela mimo hru byl již od třetí zkoušky, kde jeho Ford skončil mimo trať, Rigler. Nebylo tak divu, že se na bronzové příčce objevil na konci dne vítěz poslední sobotní zkoušky Fischerlehner.

Zatímco večer začaly u spousty stájí horečné úpravy vozů, přecházelo se na jiné nastavení podvozku a přezouvalo na malé úzké pneumatiky s hroty, ve stáji Eurosol panoval relativní klid. Volba na asfaltové nastavení se širokými pneumatikami se pro neděli ukázala jako špatná. Sněhu napadlo opravdu dost a Simon Wagner během první dvou ranních zkoušek přišel o celý svůj náskok. Neubauera mohl leckdo po sobotním problému se zhasnutým motorem odepisovat, ale on se v RZ 10 dostal letos poprvé do čela soutěže. Simon Wagner mohl spoléhat už jedině na poslední dva průjezdy níže položeným úsekem Lasberg. Ani tam ale se svým nastavením Fabie R5 evo nepochodil a jeho dvacetivteřinová ztráta vzrostla o další půl minuty. Neubauer konečně zlomil prokletí Jänneru a získal tam své první vítězství. Za obhajobou titulu nemohl vykročit lépe. Obzvlášť, když si jeho hlavní rival Julian Wagner domů odvezl jen tři body za vyhranou Power Stage. O poslední pódiový stupínek za jeho bratrem Simonem spolu svedli urputný boj domácí Fischerlehner a Lengauer. Zatímco první jmenovaný v RZ 11 rozbil o tyčku čelní sklo, ten druhý se tam přetočil. Rozdíl zůstával nicotných 1,5 vteřiny. V závěru se ale radoval Lengauer, který si po loňském čtvrtém místu ještě o pozici polepšil a získal nejlepší výsledek své kariéry. Finišující Knobloch pak ještě až na páté místo srazil Fischerlehnera. Z českých jezdců dopadnul na rakouské půdě nejlépe Milan Gregor, když svůj Lancer EVO VI do cíle dovezl na sedmnácté příčce.

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama