21. 1. 2020 12:56 − 2472× − 0

Mads Østberg si odskočil domů vyhrát

Mads Østberg se připravoval ve Francii na start MS a pak si na víkend odskočil do rodného Norska.

Tam na něho čekal sníh a led, které plnou silou přivolávají na tratě svého podniku organizátoři švédského dějství MS. Pokud sníh skutečně napadne, bude si moct Østberg odškrtnout úspěšný zimní test Citroënu C3 R5. A pokud ne, tak za sebou bude mít aspoň tento start v zimních podmínkách. Ve Švédsku situace nevypadá o moc lépe ani v národním mistrovství, které kvůli nedostatku sněhu a ledu přišlo o svůj úvodní podnik. Početná švédská skupina tak vyrazila zazávodit si aspoň sem do Norska. Velkou pozornost budili hlavně dva mistři světového rallycrossu Mattias Ekström, který přesedlal z Audi A1 na Škodu Fabia R5. Johan Kristoffersson i v letošní sezóně pokračuje s modrým Volkswagenem Polo GTI R5. O přední příčky pak měl bojovat ještě jeden pilot Škody Fabia R5 evo Thomas Thunström. Na norský titul si brousí zuby Anders Grøndal, který se už na konci loňské sezóny vybavil zcela novým Fordem Fiesta R5 MkII. Během roku se bude utkávat s tradičním soupeřem Frankem Tore Larsenem, jenž zůstal věrný předešlé verzi Fiesty R5. Zcela novou techniku v zimě pořídil Trond Sveinsvoll a jeho cílem je zajistit norský titul pro Citroën.

Bohužel už první zkouška vyřešila dilema, zda se až na pódium dokáží prosadit jedni z nejlepších světových jezdců rallycrossu. Oba dva už tam skončili mimo trať a v soutěži pokračovali kvůli příliš velké časové ztrátě mimo hlavní klasifikaci. Ekström ve dvou zkouškách se svou Fabií R5 evo dosáhnul čtvrtých časů, Kristoffersson pak dvakrát zajel druhý nejrychlejší čas. Na čele se hned v první zkoušce usadil největší favorit Østberg. Pilot Citroënu C3 R5 nakonec zvítězil úplně ve všech odjetých zkouškách a s náskokem minuty a půl se stal jednoznačným vítězem. Grøndal na něho neměl a od začátku se utkával se svým značkovým kolegou Larsenem, který dokázal ztrátu z úvodní dvojice testů v RZ 3 a 4 úspěšně snížit až na 5,6 sekundy. V dalším testu byl znovu rychlejší Grøndal, ale tím tento atraktivní duel skončil. Larsen v šesté zkoušce skončil na více než čtvrt hodiny mimo trať a tím jeho jízda soutěží předčasně skončila. Na třetí příčku se díky tomu vyhoupnul nejlepší ze švédských hostů Thunström. Sveinsvoll by jistě rád bojoval o domácí titul, ale Sigdalsrally zakončil těsně pod pódiem a na nejrychlejšího z pravidelných účastníků mistrovství, druhého Grøndala, ztratil takřka dvě minuty.