Jiří Jermakov - eWRC.cz
6. 4. 2020 14:07 − 2953× − 4

Volant a čtyři kola Jiřího Sedláře… (1. část)

… aneb co doplnilo druhé vydání.

Během tohoto víkendu, v době konání Kowax Valašské Rally ValMez, mělo být v prodeji druhé, doplněné vydání knihy Volant a čtyři kola Jiřího Sedláře. Současná opatření, která provázejí vyhlášený nouzový stav, prozatím naši první letošní rally oddálila. Knížka ale vyšla a od pondělka bude rozesílána těm, kteří si ji v předstihu objednali.

Dovolte mi na tomto místě poděkovat vám všem, kteří jste si zakoupili její první vydání. Vážím si vašeho obrovského zájmu o Jiřího Sedláře. Ačkoliv od jeho tragické smrti vloni uplynulo již třicet let, mezi fandy tohoto sportu a také v řadách příznivců kartingu zůstává jeho jméno stále pojmem. Těch, kteří na něj nezapomínají, je obrovský počet. Vážím si toho a moc vám děkuji. Také proto, že se na všechny nedostalo, vychází tato kniha podruhé.

Jak už jsem uvedl dříve, kniha se rozrostla téměř o třicet stran. Přibyly hlavně fotografie. Některé jsem přidal z archívu Josefa Častulíka, fotografiemi z díla Milana Schöbela mi pomohl Tomáš Shacki Wanka. Ze zahraničí se mi podařilo zakoupit kolekci barevných a zcela neznámých záběrů z let 1984 – 88. Šestici z nich jsem pro druhé vydání využil. Další barevné fotografie se v knize objevily díky Ing. Viktoru Kudláčkovi. Ve svém bohatém archívu objevil krásné barevné diapozitivy a mně s nimi udělal obrovskou radost. Oproti prvnímu vydání jsem vyřadil pouze jediný záběr. Moji černobílou fotografii z RZ Podhoran v roce 1986 nahradil krásný, barevný snímek Václava Nováka, pořízený na stejném úseku.

Jak jsem před časem slíbil, rád na tomto místě zveřejním všechno to, co majitelé prvního vydání ve své knize nemají. Podělím se také o příběhy, které se k některým fotografiím pojí.

1. Nová titulní strana

Když jsme s Josefem Kališem u něj v Praze procházel historické materiály československého kartingu druhé poloviny minulého století, zaujala mě titulní strana programu Grand Prix ČSSR 1989, Mistrovství světa a Evropy v Olomouci 1989. Na barevné fotografii je zde zachycen Jiří Sedlář velmi podobně, jako na černobílém snímku z obálky prvního vydání. Rozhodl jsem se snímek využít pro novou titulní stranu, kromě již známého snímku z brodu od Jiřího Maršíčka. Černobílý Jirkův portrét od Ing. Viktora Kudláčka doplnil celkovou kompozici. Druhé vydání se tak na první pohled liší od toho prvého.

Naskenovaná fotografie z programu ale nebyla dostatečně kvalitní a grafička její použití zcela vyloučila. Několikadenní pátrání po originálním diapozitivu také nepřineslo kýžený výsledek, a tak mi v hlavě uzrál bláznivý nápad. Udělat z původní a velmi kvalitní černobílé fotografie barevný obrázek. Nakonec to nějak dopadlo, ale jedno vím naprosto bezpečně – už nikdy více!

2. Str. 60 – přípravy na Barumku 1983 u Sedlářů

Tento snímek byl nedopatřením opomenut při prvním vydání. Zatímco Jirka připravoval auto, Josef studoval itinerář. A paní Sedlářová dbala na to, aby nikomu nic nescházelo.

3. Str. 73 – Rallye Valašská zima 1984

V okamžiku, kdy jsem se rozhodl změnit původní uspořádání knihy, vznikla tu a tam volná místa. K jejich vyplnění jsem využil několik snímků ze původních zdrojů.

4. Str. 77 – předávání cen vítězné posádce A/Š120LS na Rallye Šumava 1984

Na původní fotografii nebyly etikety na konzervách téměř vidět. Po úpravě je nyní dobře patrné, jaké dobroty tenkrát chlapci vybojovali.

5. Str. 81 – boj o prvenství v Písku

Fotografii, dokumentující vyrovnanou bitvu mezi věčnými soupeři, poskytl Josef Amort. Ten působil dlouhá léta jako mechanik v týmu Milana Šimáka.

6. Str. 89 – den a noc na Barumce 1984

Dvě z fotografií od německého fotografa Hanse-Georga Bemmeho. Jeho obsáhlý archív spravuje spolek rallye trans e.V. Eggesin. Kromě soutěží v NDR, Sovětském svazu či Bulharsku fotografoval také u nás na Rallye Škoda/Bohemia a na Barum rallye. Jeho galerie stojí za shlédnutí. Jsou umístěny na: www.rallye-trans.de/RallyeArchiv/RallyeArchiv.htm

7. Str. 90 – krůček před cílem

Krásná momentka od Milana Schöbela, ze které vyzařuje pohoda, dobrá nálada i skvělá divácká atmosféra před cílovou rampou pod Velkým kinem.

Pokračování příště…

Komentářů celkem: 4
6. 4. 2020 14:26
0 0
smajlík fajn cteni smajlík
6. 4. 2020 16:43
0 0
Super a velký dík za doplnění.. Jsem moc rád,že se drží slovo..smajlík
7. 4. 2020 15:38
0 0
To je fajn, že se podařilo sehnat a doplnit další fotky! Věřím tomu, že jich ještě spousta pěkných někde dříme v soukromých archivech. Vždyť nás kolem tratí s foťákem pobíhalo dosti. Úžasná práce, díky Jirko!smajlíksmajlíksmajlík
7. 4. 2020 19:55
0 0
Já jako majitel první knihy,doufám a věřím,že pokud bude ještě nějaký dotisk třetí knihy,budu včas informován abych první knihu prodal..děkuji..smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!