Petter Solberg vs. Hinkelstein – 0:1

Strojem času do historie – Sébastien Loeb navyšoval soutěž po soutěži svůj náskok a ani v Německu 2004 nepolevil z tempa.

Z Finska se světový šampionát přesunul do nitra Evropy, na asfaltové tratě ADAC Deutschland Rallye. Sébastien Loeb na soutěž, kterou vzhledem k umístění hodně blízko svému rodišti může považovat za domácí, vyrážel v maximálně dobrém rozpoložení. Na severu Evropy se ani nemusel moc snažit a jeho náskok v průběžném pořadí opět vzrostl. Jeho nejbližší pronásledovatel Petter Solberg tam chyboval a cíl neviděl. Francouz sice získal méně bodů než jeho další velcí soupeři Marcus Grönholm s Markko Märtinem, ovšem ti už předtím měli tak velké manko, že lídra mistrovství rozhodně neohrožovali. A Německo zatím po jeho zařazení do mistrovství světa nikdo jiný než Loeb nevyhrál. Těžko se zrovna tam dal očekávat nějaký velký zvrat v průběhu mistrovství. Diváky, a zejména pak početné české publiku jistě potěšil další start Škody Motorsport. Po vydařeném Finsku český tým znovu nasadil tři Fabie WRC a tentokrát dostal křeslo pro hosta k dispozici škodovácký navrátilec Roman Kresta.

Stejně jako ve Finsku hrál právě třetí pilot stáje hlavní roli. Armin Schwarz v pátek předváděl na své poměry nezvykle dobrý výkon a po dopolední sekci mu patřila pěkná sedmá příčka absolutně a v rámci týmu byl nejrychlejší. V druhé odpolední zkoušce se ale Němec dostal do potíží a dlouhé minuty ztrácel až do večera. Spát tak šel až jako patnáctý. Kresta jej však v bojích mezi nejlepšími zdatně zastoupil. S Gillesem Panizzim sváděl urputný souboj o šesté místo a po prvním dnu jej od Francouze dělil minimální odstup sedmi desetin. Panizzi byl tou dobou v bojích o dobrý výsledek pro stále strádající stáj Mitsubishi sám. Dani Solá sice s druhým Lancerem WRC04 předvedl raketový start a v první zkoušce zajel třetí čas, ale jak rychle vzlétnul, tak rychle zase spadnul na zem. Přesněji řečeno v druhém testu na mokré trati v jedné rychlé pasáži nedobrzdil a zabořil své Mitsubishi do stromu. V dalším stromu bohužel v sobotu hned ráno skončily veškeré naděje japonské značky na německý úspěch. Na trať úvodního testu se snášel vydatný déšť a Panizzi v zatáčkovité pasáži ztratil kontrolu nad svým vozem. Ten vypadnul z trati a na mokré trávě ne a ne zastavit. Doklouzal se až bokem do stromu. K posádce musela vyrazit zdravotnická pomoc a zkouška byla pro zbytek pole zrušena. Bohužel už předtím musel na zrádný mokrý asfalt vyrazit Kresta. I on v jednom místě ztratil kontrolu nad svou Fabií a ve velké rychlosti se přetočil. Při tom bohužel došlo k poškození předního zavěšení a soutěž pro něho skončila.

Grönholm vyrazil do Německa v dobrém rozmaru. Rok předtím tam pořádně proháněl vítězného Loeba a od vítězství jej nakonec dělilo jen 3,6 vteřiny. Teď tam cestoval jako čerstvý vítěz domácího finského podniku a jeho Peugeot 307 WRC byl konečně osazený pětistupňovou převodovku. Bonusový pátý stupeň však Marcus ani nestihnul zařadit a už byl ze hry venku. Kousek po startu úplně první zkoušky doplatil na mokrý asfalt, nechal si utéct záď vozu a skončil ve křoví. Při incidentu ještě o strom poškodil zadní zavěšení a 307 odvezl jen kousek od místa nehody. Do druhého Peugeotu nominovaného na body se posadil testovací jezdec stáje Cédric Robert. Coby asfaltový specialista měl v Německu šanci na úspěch a po pátečním dopoledni se držel na páté příčce. Odpoledne ale chyboval, ve velké rychlosti se přetočil a jen se štěstím z toho vyšel pouze s časovou ztrátou. Na konci prvního dne byl Robert až na konci top ten. Freddy Loix se posadil do třetí 307, ve které se nemusel nikterak stresovat koncentrací na značkové body. V pátek se Belgičan očividně nestresoval ani trochu a držel se na ostudné třinácté příčce. Stalo se tak, že nejrychlejší Peugeot, starší 206, po první německé etapě pilotoval soukromník Alexandre Bengué na osmém místě.

Solberg se po nepovedeném Finsku propadnul a místo boje o titul se teď musel soustředit na trojici soupeřů v boji o post vicemistra. Německo nikdy nepatřilo mezi Norovy oblíbené soutěže a čtvrté místo, které si držel od pátečního rána až do večera, se dalo považovat vcelku za úspěch. Pátý Märtin ale o povedené etapě rozhodně mluvit nemohl. Už ráno se vydal na mokrou trať s nevhodným obutím a dost času ztratil i při odpoledním průjezdu Ruwertalem. Jeho stájový kolega Francois Duval vyhrál druhý a třetí test. V tom čtvrtém na úseku Peterberg sice vylétnul na louku, ale i tak zajel druhý čas a za vedoucím Loebem zaostával jen o 3,5 sekundy. Odpoledne chtěl na lídra mistrovství zaútočit, ale u Focusu mu odešlo řazení pod volantem. Místo toho musel začít řadit pákou a ta byla v tehdejším vozu vymyšlena tak, že při použití znemožňovala použití ruční brzdy. Na úzkých cestách ve vinicích plných vracáků hodně velký handicap. Belgičan se propadnul na třetí příčku půl minuty za Sainze.

Souboj těchto dvou se však stal nefalšovanou ozdobou druhé etapy. Dopoledne se jejich rozestup nikterak výrazně nezměnil, ale odpoledne se začaly dít věci. Zatímco Sainz obul svou Xsaru WRC na pneumatiky preferující sucho, Duval vše vsadil na mokrý asfalt. Na něm si mladý Belgičan neodpustil spoustu divokých kousků. Už na úvodním Bosenbergu narazil na kámen v trávě, ale kolo naštěstí nepoškodil. Namísto toho svému soupeři na mokré trati nadělil 13,1 sekundy. Hodně bokem jel Duval i na zrádném Panzerplatte, ale po výletu mimo trať měl i tam dost štěstí. Ve stejném místě hned po něm vycestoval i Sainz a další jízdu travou si střihnul o pár kilometrů dál ještě jednou. Po dlouhých čtyřiceti kilometrech ale zaznamenal prakticky stejný čas jako Duval. Nejnáročnější zkoušku celé rally zvládnul zkušený Španěl bez problémů a pak doplatil na diváckou superspeciálku St. Wendel. Přetočil se tam, nechal si zhasnout motor a konečně přepustil druhou příčku belgickému rivalovi. První průjezd Panzerplatte si jako obvykle připsal svou oběť. Tentokrát se jí stal čtvrtý Solberg, který pár set metrů po startu vyjel z trati, narazil na jeden z proslulých hinkelsteinů a svou Imprezu několika kotrmelci zdemoloval. Z vraku naštěstí oba členové posádky vylezli bez zranění.

Loeb před startem prohlašoval, že v pátek nasadí nějaké tempo a uvidí, k čemu mu bude stačit. I když byl připraven se smířit i s nižší příčkou, nakonec mu jeho nasazení opět vyneslo vedení a do nedělní etapy odjížděl s náskokem blížícím se celé minutě. Prapor Peugeotu v sobotu konečně začali nejvýše držet tovární jezdci. Robert se posunul na páté místo, ale o větší pozornost se zasloužil Loix. Ten jel jako vyměněný, stal se třetím nejrychlejším mužem etapy a posunul se o sedm pozic nahoru na šestou. Francouzi nemohli být spokojeni s jediným, a to, že o své pozice jejich jezdci museli bojovat s nejrychlejším jezdcem škodovky. Gardemeister musel zastoupit odstoupivšího Krestu a posunul svou Škodu na sedmé místo. O rekordní první vyhranou zkoušku pro Fabii WRC na MS se ale na zkoušce Bosenberg 2 zasloužil jeho týmový kolega Schwarz. Na nejlepší desítku v cíli to ale Němci nestačilo, skončil těsně před jejími branami. Gardemeister měl v neděli jediný cíl, udržet pro škodovku solidní sedmou příčku. To se mu nakonec povedlo.

I v neděli pokračoval souboj o druhé místo a teď už v něm jednoznačný prim hrál belgický mladík za volantem Fordu. Svému mnohem zkušenějšímu soupeři každou zkouškou ujížděl a při rozhovorech smutnil nad tím, jak ho v pátek potrápila převodovka. Bez těchto problémů by se dle svých slov minimálně pokusil sesadit Loeba z vedoucí příčky. Na kdyby se ale nehraje a Duval se musel smířit se zopakováním svého nejlepšího výsledku z působení ve světovém šampionátu, druhým místem. Sainz si připsal nejvíce bodů z celé skupiny bojující o post vicemistra, ale na druhé místo se po Německu posunul Märtin, který tuto rally dokončil jako čtvrtý před dvojicí továrních 307. Loeb v Německu získal třetí vítězství v řadě a potvrdil jasný trend. Sezóna 2004 začala zajímavým soubojem několika jezdců, ale postupně se proměnila v jednoznačnou one man show.

Komentářů celkem: 8
22. 5. 2020 10:04
0 0
A že jste nepřidali ani fotku/video do článku? Tohle je jedna z těch slavnějších Petterových ran, možná i docela nejslavnější. Já ji rád ukazuju lidem, co mají k rally dál, jako názornou ukázku k čemu se hodí rám v autě.
https://www.youtube.com/watch?v=vV9_mZboEC0
22. 5. 2020 11:52
0 0
Díky autorovi za připomenutí této rally.
Jelikož se jednalo o můj první svět,docela dost si z toho vybavuji
To natěšení,že člověk z blízka vidí hvězdy tohoto sportu Sainze,Gronholma,Solberga a v té době stoupající Ufona!!
Mávání českou vlajkou i vlajkou se znakem Škoda,oblečeni do zelených triček Škoda Motorsport.....
Jak to nazvat ?"Hrdost",že jsme s Českou Fabií součástí této velkolepé podívané smajlík
22. 5. 2020 20:32
0 0
trouba: No, já bych na tím tehdejším rámem subaru tak nejásal, na můj vkus se při té nehodě nějak moc složil a když jsem si to pak ze zájmu počítal v rámci své profese/ strojní jak průmka, tak i vysoká/, tak jsem jenom zvedal obočí, kdo toto tak mohl navrhnout a schválit, protože ten rám , jak byl navržen , moc fungovat nemohl, každopádně letošní nehoda Tanaka na MC byla důkazem, že se v oblasti konstrukce rámů hodně pokročilo, naštěstí....
22. 5. 2020 21:54
0 0
Vrátníček:a co bys řekl teď na to jak se pytlíkovaly rámy v 70-80letech?Co sis vyrobil tos měl.Lešeňové trubky idealní matroš-jiný nebyl.A zajistit ohýbání?Nevím jak kde.Já zkrze dva ohyby na oblouk musel pomalu až za ředitelem.No ale až bylo vše schváleno a povoleno tak jsem zjistil že by stačilo púl litru slivovice a měl bych "hotovo" a ani bych nemusel shánět materiál.Jo "dřevní doba"se nevrátí ale měla úžasné kouzlo.
23. 5. 2020 17:04
0 0
hujer: No jasně, já třeba první závody s Moskvičem jel úplně bez rámu, protože to byla A1, kde nemuselo být nic, stačily obyč.pásy, sériové sedačky a musel být pouze hasičák a nějaké přídavné úchyty kapoty, jedno auto na vše, tedy na cestu tam i pokud bylo štěstí i zpět, trénink a závod, pneu pouze co byly na autě, doprovod nula,startovné 100,-.......bylo to rozhodně jednodušší a přístupnější, dnes je to asi bezpečnější, ale už to není taková zábava.
23. 5. 2020 20:44
0 0
(Ne)kvalitu rámu Subaru si nedovolím posoudit, ale jsem přesvědčený, že se to takhle složilo tím jak se to kutálelo po těch hinkelsteinech. Jeden je krásně obtisklý zezadu v kufru. Když to v takové rychlosti opakovaně dopadne na tvrdou malou věc, přijde mi to jako očekávaný výsledek.

Pane Vrátníčku, na základě čeho jste to počítal? To jste měl oměřený konkrétní rám nebo plány?
23. 5. 2020 20:47
0 0
(Ne)kvalitu rámu Subaru si nedovolím posoudit, ale jsem přesvědčený, že se to takhle složilo tím jak se to kutálelo po těch hinkelsteinech. Jeden je krásně obtisklý zezadu v kufru. Když to v takové rychlosti opakovaně dopadne na tvrdou malou věc, přijde mi to jako očekávaný výsledek.

Pane Vrátníčku, na základě čeho jste to počítal? To jste měl oměřený konkrétní rám nebo plány?
24. 5. 2020 20:49
0 0
Luky: Tak je to už 15 let, tak si jen matně vzpomínám, že tehdy někde asi v tisku vyšla právě po té ráně detailní konstrukce toho rámu a že byla dost netradiční, zejména se mi moc nelíbilo provedení hlavního oblouku, který byl tak nějak podivně tvořen ne tak víceméně klasicky, jak to je u ostatních 99% aut, ale takovou divnou kombinací několika trubek a vzpěr, že ač nejsem specialistou na rámy, tak jsem si sednul a na papíru si načrtnul a moc mi to nevycházelo. Nedělal jsem určitě nějaké exaktní výpočty , to bych musel mít přesné údaje o materiálu, průměrech trubek apod.,ale prutové soustavy mají prostě své zákonitosti a ty neočuráte. Asi při statických zkouškách ten rám vyhověl, to provádí FIA, ale tady se prostě celá pravá strana vozu při té nehodě v podstatě složila do úrovně skel dveří a mitfára tam už moc místa neměl ...Navrhnout dobrý rám není až tak jednoduché, jak se zdá, taky tuto konstrukci rámu už další provedení subaru nepoužívalo.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!