Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
18. 6. 2020 08:47 − 3679× − 3

Svět se nejspíše střetne u Yper

Jedno ze známých bojišť Velké války se možná opět stane místem soubojem národů, byť tentokrát půjde o mírumilovné soupeření ve WRC.

Již dříve jsme přinesli spekulace o tom, že velkou naději na letošní zařazení do MS má belgická Ypres rally, která by se spolu s Rally Liepaja mohla stát jednou ze zbrusu nových soutěží zařazených v kalendáři MS. Zatímco lotyšští organizátoři jednání s promotérem potvrdili již v úterý, nyní zní informace o přípravě světa i z Yper. Dokonce se objevují informace o podobě soutěže, ta je plánována po přesunu data konání na víkend 1.-3. října, přičemž v pátek by se jelo pět klasických yperských vložek, dalších pět v sobotu a pro neděli by se měly vyplnit spekulace o tom, že se soutěž natáhne na tři dny a ta se vydá více jak 200 kilometrovým přejezdem do regionu Spa, kde se mimochodem dříve jezdila populární "Evropa" Boucles de Spa. Tam se budou speciály prohánět na tamním okruhu Spa-Francorchams, kde se navíc pojede ve stejném datu mistrovství světa v rallycrossu. Powerstage a cíl by se navíc měly protnout ikonické místa jako Eau Rouge a La Source.

K příchodu světa do Belgie říká za organizátora soutěže Jan Huyge serveru Dirt Fish následující: "Je to obrovská čest, že se zvažuje zařazení naší soutěže do MS. Je to ocenění kvality stovek dobrovolníků a členů našeho klubu, kteří každý rok nezištně pomáhají v průběhu rally. Tu můžeme pořádat jenom díky nim. Ypres rally dlouhé roky získávala pochvaly za úroveň organizace a bezpečnosti. Proto jsme poctěni, že FIA s námi jedná o MS a Club Superstage nyní pracuje ještě vyšším tempem na tom, aby vymyslel všechny rychlostní zkoušky," popisuje zástupce organizátora soutěže a dodává, že možné MS v Yprách se setkalo s podporou všech zainteresovaných, "bylo to pozitivně přijato autoritami, městem Ypry i našimi obchodními partnery. Navrhli jsme podnik, který má belgický charakter a který spojí dvě ikony belgického motorsportu Ypres rally a okruh Spa-Francorchamps. Ale zatím musíme zdůraznit jednu věc, nic není doposud dohodnuto. Jednáme s promotérem a rozhodnutí, zda se MS v Belgii pojede musí být teprve učiněno," dodává Jan Huyge.

Jednou z otázek, které budou při dolaďování detailů hrát roli je organizace množství diváků, kteří by na soutěž mohli dorazit a zajištění souladu s opatřeními proti šíření koronaviru. Na toto téma dodává Alain Penasse, šéf organizačního týmu: "Jak si asi umíte představit, hromadu času jsme strávili tím, že jsme řešili otázku bezpečnosti diváků nejen u rychlostních zkoušek, ale i s ohledem na COVID-19 a oba aspekty reflektuje připravovaná trasa soutěže. Řešili jsme, kam diváci půjdou, jak poskládat pořadí zkoušek, jak budou fanoušci mezi rychlostkami přejíždět, kam půjdou po přejezdu do Spa, celý koncept soutěže jsme chystali s těmito otázkami v myslích. Bylo by fantastické mít v Belgii podnik MS a toto je skvělá příležitost, ale je před náma ještě hromada práce a plánování v krátkém časovém horizontu. Situace s koronavirem není ideální pro nikoho, proto nyní musíme přemýšlet neortodoxně a k dokončení sezóny MS dělat věci trochu jinak, než jsme byli zvyklí," dodává Alain Penasse.

Komentářů celkem: 3
18. 6. 2020 12:15
0 0
A určitě se bavili i o možném termínu ne?
V článku ani náznak měsíce,ještě že máme Shackiho resulty a tam se píše 1.-3.10.smajlík
18. 6. 2020 12:25
0 0
Dobrý poznatek, někam to tam doplním ;)
18. 6. 2020 13:37
0 0
No, tak to mozna DAIGAAAS smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!