Nový vítěz na Madeiře

Madeira je krásný portugalský ostrov, který žije zejména z cestovního ruchu a s tím spojených událostí.

Jednou z největších tamních sportovních událostí je bezesporu světoznámá Rali Vinho da Madeira. Soutěž, která v minulosti okusila evropský šampionát a rovněž seriál IRC a která teď do žádného významného mezinárodního šampionátu už nespadá. To se bohužel podepisuje na skladbě startovní listiny, která postrádá větší mezinárodní punc a v podstatě jedinou hvězdou ze zahraničí se letos stal Španěl Pepe López, který ale startoval pod hlavičkou portugalské stáje Sports&You. Stejný tým připravuje Citroën C3 R5 rovněž pro úřadujícího mistra Madeiry a obhájce vítězství v Rali Vinho da Madeira Alexandre Camacha. Třetí C3 R5 ve Sports&You připravili pro José Pedro Fontese, který na Madeiru zavítal díky zařazení soutěže do kontinentálního portugalského mistrovství. Ostatně právě díky tomu se naplnila startovní listina zajímavou technikou a zajímavými jmény. Mezi nimi nemohl chybět ani čtyřnásobný vítěz této rally Bruno Magalhaes, pro kterého měla soutěž dvojnásobně důležitý význam. Jednak potřeboval maximum bodů do portugalského mistrovství, kde v předešlých dvou soutěžích pokaždé skončil druhý za lídrem bodování, a také se chtěl se svým Hyundaiem i20 R5 poprat o rekordní pátý triumf, který by jej vynesl do čela historických tabulek této rally.

Armindo Araújo zde nevyhrál ještě ani jednou, ale zase sem přijížděl v parádní pozici jasného lídra mistrovství, který letos se svou Škodou Fabia Rally2 evo ještě nepoznal hořkost porážky. Úřadující portugalský mistr Ricardo Teodósio pilotuje stejný vůz a zatím mu patří v šampionátu třetí pozice. Škodovka měla na ostrovní rally silné zastoupení, byť její řady opustil vítěz posledních tří ročníků Camacho. Miguel Nunes naopak spojil síly s českou značkou a hned vyhrál testovací Rali da Calheta, na které se sešla prakticky kompletní špička, jaká byla k vidění i ve Funchalu. Místní pilot měl už několikrát blízko k triumfu na největší domácí soutěži, ale nikdy své snažení nedotáhnul úspěšně do konce. V popředí se chtěl pohybovat i další rychlý Madeiřan Pedro Paixao se svou Fabií R5. A na startovní rampě, kterou přejelo 59 soutěžních speciálů, nechyběl ani Volkswagen Polo GTI R5 Pedra Meirelese.

Oproti zvyklostem se letos nekonala čtvrteční večerní superspeciálka na promenádě ve Funchalu a soutěž celkově dostala kratší délku takřka 160 ostrých kilometrů. V pátek ráno byly asfalty ještě v některých místech mokré a posádky se musely mít na pozoru. Nikterak se tím nenechal zaskočit Nunes, který opanoval celou úvodní sekci a vytvořil si náskok 7,6 sekundy na značkového kolegu Paixaa. Camacho si zvykal na nový vůz, se kterým v předcházející Rali de Calheta havaroval už v druhém testu. Hledání vhodného setupu mu tak zůstalo až na aktuální rally a ze začátku to z jeho strany nebylo úplně ono. Na druhou stranu za sebou obhájce vítězství držel kompletní špičku portugalského šampionátu a odpoledne ještě přidal na rychlosti. Třikrát skončil druhý a jednu zkoušku vyhrál, což jej přiblížilo 1,2 vteřiny za záda stále druhého Paiaxaa. Nunes už odpoledne nebyl tak dominantní, ale vedení si s náskokem devíti vteřin uhlídal.

Na čtvrté příčce přenocoval Magalhaes, který pomalu mohl začít měnit plány. Na úspěšné tažení za rekordním pátým triumfem to moc nevypadalo, když se jeho ztráta blížila dvaceti vteřinám. V sobotu se navíc pilot Hyundaie musel porvat se španělským soupeřem Lópezem. Své umístění si několikrát prohodili a Portugalec nakonec tento interní duel o deset sekund prohrál. Maximum bodů do portugalského mistrovství si ale pohlídal a to je pro něho nejdůležitější. Jeho hlavní soupeř a lídr mistrovství Araújo ani letos asfaltům na Madeiře nepřišel na chuť a v rámci šampionátu skončil až třetí za Fontesem. Celkově obsadil nelichotivé sedmé místo. Paixao začal v sobotu ráno zhurta a po druhé zkoušce snížil svůj odstup na sedm vteřin. Nasazené tempo bohužel nevydržel motor jeho škodovky a Madeiřan se propadnul na třetí příčku. Závěrečné sekce se pak už vůbec nezúčastnil. López si tak vyhraným duelem s Magalahesem dokázal zajistit umístění na bedně. Druhý skončil jeho značkový kolega Camacho, který před startem jistě pokukoval po příčce ještě vyšší. S Citroënem ale zatím musí hledat společnou řeč. Nunes se konečně dočkal a první triumf v Rali Vinho da Madeira si zajistil opravdu skvělým výkonem. Se svou škodovkou vedl od prvních kilometrů a úspěšně odolával všem útokům ze strany svých krajanů.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!