24. 8. 2020 14:39 − 1547× − 0

Citroën si uchoval španělskou neporazitelnost

Úřadující šampión španělských asfaltových rally Pepe López vykročil za obhajobou titulu vítězstvím.

V Rallye de Ourense ale musel o první příčku svádět náročné souboje s velmi rychlým José Antoniem Suárezem, který na vedoucí příčce strávil skoro celou rally. Defekt v závěrečném testu ovšem pilota Škody Fabia Rally2 evo srazil až na čtvrtou příčku. Taková smůla jej ještě více namotivovala k odvetě, která se v sobotu odehrála na tratích zkrácené Rallye de Ferrol. Ta byla ze známých příčin o měsíc odložena a ještě oproti předešlým létům přišla o čtvrtinu ostrých kilometrů. I tak ji ale organizátoři uspořádali jako dvoudenní a rozhodně si nemohli stěžovat na nezájem posádek. Nedostatek možností, kde si zazávodit, zvýšil atraktivitu rally a na start přivedl devadesát dvojic. Třináct z nich se posadilo do vozů hlavní kategorie Rally2. Vedle favorizované dvojice López a Suárez tu byl i Iván Ares, který se rozhodně netají ambicemi zabojovat se svým Hyundaiem i20 R5 o druhý titul. Letos poprvé se v soutěži španělského asfaltového mistrovství představil Surhayen Pernía, který stejně jako Ares usednul za volant speciálu korejské značky. S druhým Citroënem C3 R5 pak stejně jako v Ourense startoval Alberto Monarri.

Úvodní rychlostní zkouška se stala kořistí Suáreze, který tam zajel čas o 2,6 sekundy rychlejší oproti Lópezovi. Pilot škodovky následně zvítězil i ve druhém testu, ale tam už s ním jeho rival úspěšně držel krok a prohrál jen o jednu desetinu. Ares se podobně jako v předešlé soutěži usadil na třetím místě, ale spokojenost z něho rozhodně nesršela. S dvojicí před sebou totiž nebyl vůbec schopný držet krok a na konci dne už měl na kontě půlminutové manko. Více než půl minuty v jediném testu, tom posledním pátečním, nechal Monarri a propadnul se na šestou příčku. Největší radost z toho měl Javier Pardo, když se svým Suzuki Swift R4LLY S postoupil do nejlepší pětky. Suárez na večerní sekci odehrávající se z části už za tmy změnil nastavení své Fabie a to se ukázalo jako špatná volba. López jej přeskočil hned v prvním testu a ten druhý pak využil k navýšení náskoku na 14,4 sekundy. Co se v první části páteční etapy jevilo jako pokračování těsného duelu z Ourense, vypadalo po konci etapy jako jednoznačná záležitost.

Sobota byla ale nový den, který průběhu soutěže udal nový směr. Suárezovi mechanici zapracovali na nastavení a „Cohete“ mohl zase pořádně tlačit na pilu. Když se k tomu přidaly ještě problémy Lópeze s brzdami Citroënu, soutěži se vrátila její dramatičnost z úvodu. Pilot škodovky nastupoval do závěrečné sekce s odstupem pouhých 3,9 sekundy. Ares ani v sobotu nejrychlejší dvojici nestačil, ale třetí příčku před Victorem Senrou a jeho Fabií Rally2 evo si uhlídal. Druhé pódium v řadě a udržení druhé příčky v průběžném pořadí šampionátu mu ale k radosti nestačilo. Domů odjížděl frustrovaný z nemožnosti vyrovnat se svým dvěma soupeřům. Monarri se v sobotu vrátil do první pětky a za jeho zády probíhal interní duel obou jezdců Suzuki. Nakonec z něho vítězně vyšel Pardo. Suárez v sedmém testu zaznamenal další nejrychlejší čas a stáhnul svého soka už na 2,4 vteřiny. Duel to byl skutečně vyrovnaný a v předposledním testu oba zajeli identický čas. O vítězi se tak muselo rozhodnout v přímém souboji na závěrečných devíti kilometrech. López tam zajel rychleji a o druhý triumf sezóny tak už nepřišel. Suárez si bude muset počkat, další šance na reparát by se mu měla naskytnout za tři týdny v Oviedu.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!