21. 9. 2020 11:46 − 1968× − 0

Belgičan porazil Francouze na jejich vlastní půdě

Druhý podnik francouzského šotolinového šampionátu přinesl zajímavé rozuzlení, které se domácím určitě moc nelíbilo.

Soutěž dostala zajímavý zahraniční nádech, o který se měl postarat hlavně hvězdný Katařan Nasser Al-Attiyah. Letos se někdejší mistr světa produkčních vozů a WRC2 zatím svezl jen v Ománu, kde odstartovalo mistrovství středního východu. To ale bylo v únoru a první podnik po této dlouhé pauze Al-Attiyah absolvoval právě až teď ve Francii. O něco blíž to měl na start této rally Grégoire Munster, který využívá pauzu belgického mistrovství ke startům v Evropě a ukázal se také v rámci WRC3 v Estonsku. Teď vyrazil s Hyundaiem i20 R5 na francouzské šotoliny. Po prvním podniku jim vládne pilot Citroënu C3 R5 Jean-Baptiste Franceschi. Jeho hlavní náplní jsou starty na asfaltech, kde reprezentuje oficiální barvy francouzské značky. Moc se mu tam ale nedaří, na rozdíl od šotolin. Úřadující šotolinový mistr Thibault Durbec přezbrojil z WRC na Volkswagen Polo GTI R5 a na nový styl řízení si zatím zvyká. Německý vůz před třemi týdny v Mende pilotoval i Brice Tirabassi, ovšem tentokrát se objevil za volantem Fordu Fiesta Rally2. Jednalo se o stejný vůz, se kterým dojel v předešlé soutěži Adrien Fourmaux do cíle jako druhý po urputném souboji s vítězným Franceschim.

Tehdy Ford fungoval ukázkově, což se o něm tentokrát říct nedalo. Tirabassi jej musel odstavit už v průběhu úvodní rychlostní zkoušky. Al-Attiyah také nemohl mluvit o nějak povedené úvodní etapě. Na rozdíl od někdejšího juniorského mistra světa ji sice dokončil, ale páté místo a skoro dvouminutová ztráta na lídra nebyla zrovna tím, co by se od Katařana očekávalo. Skvěle si naopak počínal další host Munster, který hned v první zkoušce zajel nejrychlejší čas. Ve druhé sice po defektu nechal skoro půl minuty, ale propadnul se jen na třetí místo a dále zůstával ve hře. Do čela se posunul hlavní favorit Franceschi. I jeho ale postihnul defekt a v třetím testu tak nechal čtyřicet vteřin. Novým lídrem rally před servisní přestávkou se tím pádem stal Durbec, který na defekt pro změnu doplatil hned po servisu. Etapu, která byla kvůli tříhodinovému zpoždění zkrácena o poslední rychlostní zkoušku, tak dokončil s odstupem 17,8 sekundy jako druhý. Lídrem rally se nakonec znovu stal Munster.

V neděli ráno začal nejlépe Franceschi a posunul se na druhou příčku, když Durbec v této zkoušce nechal po problémech s motorem skoro minutu a půl. Al-Attiyah s dalším VW v druhé etapě zrychlil a konečně si dojel i pro jeden nejrychlejší čas. Během svého zrychlení dokázal i porazit Jeana-Marca Manzagola s Hyundaiem a posunout se na konečné čtvrté místo. Durbec v poslední sekci už nemusel řešit žádné další technické problémy a třetí příčku si uhlídal. Franceschi zkusil ještě zaútočit na Munstera, ale mladík s Hyundaiem si svou pozici úspěšně bránil. U Francouzova Citroënu navíc došlo v desátém testu k technickému problému na brzdách a tak se jistě rád smířil alespoň s druhým místem. Mladý Munster poslední dobou jistě dělá svému otci, známému soutěžákovi let minulých Bernardovi, radost a toto vítězství bylo dalším důkazem jeho talentu. Smutné zprávy přišly na konci soutěže z regionu Aveyron, kde se měl odehrát další díl šampionátu. Bohužel hysterie z čínského viru nekončí a nadále bezprecedentně ovlivňuje dění po světě. Tento francouzský region byl přeřazen do rudé zóny a to pro chystanou soutěž, byť se měla odehrát hluboko v lesích a polích, znamená nesmyslnou stopku. Snad se odjede alespoň závěrečná Rallye Terre de Vaucluse.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!