28. 9. 2020 08:39 − 1166× − 0

Teemu Asunmaa obhájil finský titul

Teprve úplně poslední podnik letošního ročníku finského mistrovství definitivně rozhodnul o držiteli titulu.

I když většina šampionátů po celém světě doplatila na přehnanou hysterii z nejmenované virové nemoci, Finové si mohou blahopřát. Zimní část stačili zvládnout ještě před propuknutím šílenství a letní pak v klidu odjeli teď v klidnějším období. Mistrovství se proměnilo v pohár škodovek. Emil Lindholm, který vloni jako jeden z mála hájil barvy jiné značky, přes zimu vyměnil Volkswagen Polo GTI R5 stáje Printsport za Škodu Fabia Rally2 evo týmu Toniho Gardemeistera. A jelikož se letošní sezóny nezúčastnil Jari Ketomaa, který vloni jezdil s Fordem Fiesta R5, všechny pódiové příčky letošních podniků v hodnocení finského mistrovství obsadily posádky Fabií R5 a Rally2 evo. Někdejší vícenásobný finský mistr Juha Salo prožil jednu ze svých horších sezón a do boje o titul prakticky vůbec nezasáhnul. Nezdar z loňska se naopak snažil napravit Lindholm, ale určitě to pro něho neměla být procházka růžovým sadem. Po třetím místě v úvodní laponské soutěži třikrát po sobě zvítězil, ale ani to jej neuchránilo od přímého souboje o titul. Teemu Asunmaa jako obhájce titulu vstoupil do nové sezóny vítězstvím a následně třikrát dojel druhý. Situace před závěrečnou rally vypadala dost jasně. Vítěz bere vše.

A podle toho to vypadalo už v úvodní trojici pátečních zkoušek, které se netradičně odehrály za tmy. Asunmaa zvítězil ve dvou z nich a večer ulehal do postele s náskokem 3,2 sekundy a vědomím dobře odvedené práce. Lindholm trochu prospal úvodní test, ale pak vyhrál RZ 3 a přes Sala se vyšvihnul na druhé místo. Jeho ztráta ale byla pouze malým handicapem a v sobotu se dalo očekávat pokračování strhujícího duelu. Asunmaa opět odstartoval rychleji a první zkouškou projel ve vítězném čase. Jeho soupeř pak zvládnul lépe následující dva testy a své manko snížil na 1,5 sekundy. Salo letos opravdu neprožíval nejlepší rok a po půlminutové ztrátě v šestém testu vypadnul z boje s Mikkem Heikkilä o nejnižší pódiový stupínek. Dramatický závěr soutěže však zajistil, že se nakonec na pódium dostali oba dva. Asunmaa do závěrečné sekce vstupoval v pozici, jaká by mu zajišťovala titul. Na Lindholma měl ale tak malý náskok, že jejich souboj zatím nekončil. To zatím trvalo ale jen pár kilometrů. Lindholm totiž v RZ 7 poslal svou škodovku přes střechu a z rally musel odstoupit. Na titul mu v tu chvíli už zbývaly jen teoretické naděje. Asunmaa se ocitnul ve vedení s náskokem čtyřiceti vteřin a v posledních dvou zkouškách musel udělat jediné. Vyvarovat se chyb a s náskokem řádně hospodařit. I když ani jednu zkoušku nevyhrál, svůj náskok nakonec ještě o něco málo navýšil. To ho ale zajímalo ze všeho nejméně. Hlavní bylo, že obhájil loňský titul. Lindholm si do statistik připíše druhý nezdar v boji o finský titul v řadě a znovu se stává vicemistrem.

Podobně napínavou zápletku nabídnula i klasifikace SM2, kde hrají prim produkční vozy a také osamocený speciál Mini Cooper S R4 Riku Tahka. Ten s ním v konečném pořadí obsadil třetí příčku. O titul si to v závěrečné rally rozdali dva jezdci vozů Mitsubishi Lancer EVO IX. Jako lídr do posledního dějství nastupoval Jaro Kinnunen, ale bodový náskok na Ville Hautamäkiho měl natolik malý, že i zde měl rozhodnout jejich přímý duel. Kinnunen začal lépe, v pátek vyhrál dvě zkoušky a přenocoval s náskokem 9,7 vteřiny na svého úhlavního rivala. Hautamäki podobně jako Lindholm zaútočil v pátém a šestém testu a snížil ztrátu na 6,9 sekundy. A stejně jako v případě SM1 rozhodnula o vítězi sedmá zkouška. V tomto případě v ní Kinnunen ztratil skoro čtvrt minuty a propadnul se na druhou příčku. Hautamäki si drobný náskok pohlídal a titul nakonec získal rozdílem 7,5 vteřiny.

Konečný stav šampionátu: SM1 – 1. Asunmaa 107,5, 2. Lindholm 95, 3. Heikkilä 61, 4. Ruotsalainen 51, 5. Salo 49,5, 6. Metsälä 37
SM2 – 1. Hautamäki 98,5, 2. Kinnunen 92, 3. Tahko 71,5, 4. Lindberg 70, 5. Rytkönen 45, 6. Lähdeniemi 43