29. 9. 2020 10:21 − 1320× − 0

Simone Tempestini popáté mistrem Rumunska

Pouhé tři měsíce po svém startu skončila zkrácená sezóna rumunského mistrovství.

I za tak krátkou dobu se stihlo odjet pět soutěží a nikdo nemůže namítat nic proti regulérnosti takového mistrovství. Třikrát posádky odstartovaly do soutěže s asfaltovými rychlostními zkouškami a dvakrát se svezly na šotolině. Jedna šotolinová soutěž, Raliul Aradului se měla odehrát ještě na konci října. Byla však zrušena a o mistrovi letošní sezóny se muselo rozhodnout s předstihem už o minulém víkendu v Cluji. Tam se odehrála Total Transilvania Rally, která byla zařazena i do seriálu TER. Ze zahraničí se pro body do této klasifikace vydaly pouhé tři posádky, dvě ze Španělska a jedna z Bulharska. Kartami v popředí výsledkové listiny ale nemíchala ani jedna z nich. Luis Vilarino García dovezl Škodu Fabia R5 do cíle na šestém místě, ale kromě jiných zaostal i minutu za pilotem nejrychlejší dvoukolky. V podstatě se tedy Total Transilvania Rally odehrála v podobě jako každý jiný rumunský podnik a jejím hlavním obsahem byly souboje o tamní mistrovské body. Simone Tempestini minule ošklivě havaroval a mohl mluvit o štěstí, že z vraku své Fabie vystoupili se spolujezdcem Sergiem Itu nezranění. Teď už byli zpátky a chtěli potvrdit zisk pátého domácího titulu. Dan Girtofan pilotující obdobnou Fabii R5 si uchoval teoretické naděje, ale za normálních okolností na titul pomýšlet nemohl. Blýsknout se znovu chtěl Bogdan Marisca, který minulou soutěž se svým Fordem Fiesta R5 dokázal vyhrát.

Právě Marisca byl i favorizovanému Tempestinimu během páteční úvodní etapy nejblíže. Dokázal vyhrát druhý průjezd třiadvacetikilometrovým úsekem Tarnita a večer šel spát s odstupem 13,7 sekundy. Za tmy se odehrávající závěrečný test Faget totiž stejně jako úvodní zkoušku opanoval Tempestini. Sobotní etapa začala hodně divoce, když hned první zkouška musela být pro drtivou většinu startovního pole zrušena. Po pátku průběžně čtvrtý Alexandru Pitigoi nezvládnul na namoklé trati ukočírovat své silné Porsche a havaroval. Většina posádek se nesvezla ani na následujícím testu. Ošklivě tam pro změnu zdemoloval svůj Peugeot 208 R2 Eugen Caragui. Jeho nehoda pak vedla k úplnému zrušení šestého testu. Celé jezdecké pole tak v sobotu odjelo pouze předposlední zkoušku, když byla po další havárii pro závěr pole zrušena i poslední Power Stage. Boje o příčky nejvyšší se tyto incidenty vyjma zrušené RZ 6 netýkaly. O největší vzrušení se jako obvykle postaral král rumunských dvoukolek Norbert Maior, který s Peugeotem 208 R2 na předposlední zkoušce vyškolil s Hyundaiem i20 R5 startujícího Mihneu Muresana a vybojoval tak čtvrtou pozici. Girtofanovi po pátku patřila třetí příčka a z té se během soboty už nikam neposunul. Ani Marisca si už na vedoucího jezdce nesáhnul a musel se na závěr roku spokojit s druhým místem. Tempestini tentokrát nehavaroval a jako obvykle své soupeře doslova deklasoval. Čtvrtý triumf v sezóně mu zajistil už pátý titul rumunského šampióna.