7. 10. 2020 06:42 − 805× − 0

Jari Huttunen a Mikko Lukka jsou polští šampióni v rally

Podium ve Swidnici zpečetilo titul.

Na cílové rampě 48. Rajdu Swidnického – Krause se oficiálně uzavřela letošní sezona polského šampionátu v rally. Skončila velkým úspěchem posádky Jari Huttunen – Mikko Lukka. Posádka stáje Hyundai Poland Racing se raduje ze zisku titulu polských šampionů. Doposud v historii polského mistrovství získali domácí titul pouze dva zahraniční jezdci (Lelio Lattari a Bryan Bouffier) ​​a tři spolujezdci (Jean-Marc Fortin, Erwin Mombaerts a Xavier Panseri). Jari a Mikko se zapíší do těchto statistik jako první reprezentanti Finska.

Posádka speciálu Hyundai i20 R5 byla po dvou triumfech blízko i k vítězství ve třetím a posledním závodě sezóny, ale do výsledků negativně promluvil defekt v závěrečné fázi soutěže. Průběh celého dne byl notně dramatický i v důsledku silné bouřky před druhou nedělní speciálkou. Bylo těžké najít alespoň jednu posádku, která se ubránila v takových podmínkách a potřebné rychlosti chybám. Finové také zažili děsivě vypadající incident, když kvůli výletu z trati ztratili více než 40 sekund a tím přišli o vedoucí postavení. To však nic neubralo ze šancí na polský titul a v dalším průběhu dali svým soupeřům jasný signál, že se s nimi musí dále počítat.

Dvě vítězství v následujících rychlostních zkouškách stačily k tomu, aby finský tandem opět získal náskok na své hlavní konkurenty Grzegorze Grzyba a Michała Poradzisze. Když do cíle ve Swidnici chybělo už jen 12,5 km, vedoucí dvojici dělilo 4,8 sekundy. S defektem pneumatiky však Finové nebyli schopni vedení ubránit. Přesto 21 bodů, získaných za druhé místo, stačilo k získání nejcennější polské trofeje. Na stupních vítězů RSMP 2020 je doplnili Grzyb – Poradzisz (Škoda Fabia Rally2 evo) a bratři Lukasz a Tomasz Kotarbové (Citroën C3 R5) – o bod před čtvrtými Lukaszem Byskiniewiczem a Zbigniewem Cieslarem (Hyundai i20 R5). Ambice, důslednost a efektivita, toto vše Jari Huttunen předvedl v premiérové sezóně fanouškům, kteří si letošní rok budou jistě dlouho pamatovat.

Jari Huttunen: Dnešek se pro nás stal stejně krásný jako dramatický. Včera jsme závodili v bezpečném tempu a snažili se zbytečně neriskovat. Také v neděli ráno jsme dobře odstartovali a rally se pro nás vyvíjela zdárně. Co pak nám všem způsobilo počasí, bylo extrémní, až šílené. Měli jsme v jeden moment velké štěstí, naštěstí ani auto moc neutrpělo, i když citelná ztráta situaci dramaticky změnila. Nebylo moc prostoru pro nějaké kalkulace, opět jsme se pokusili získat opětovný náskok. Tým rychle opravil poškozený vůz, takže jsme se vrátili do soutěže v plné síle. První místo na stupních vítězů bylo opravdu blízko. Toužil jsem získat v sezoně i třetí vítězství, bojovali jsme o něj až do samotného konce.

Nejdůležitější je, že i tváří v tvář zmíněným problémům a dobrodružství jsme dosáhli na vyřčený cíl a sáháme po cenném titulu. Je to úžasný pocit, stali jsme se polskými šampióny. Beru to jako ocenění velké skupiny lidí, kteří nám důvěřovali a tvrdě pro nás pracovali. Jsem hrdý na to, že jsme pro Hyundai Poland Racing získali titul, stejně tak úspěch patří i značce Hyundai. V této sezoně pro nás bylo tolik nového, ale v této náročné výzvě, uspět na polských asfaltech jsme nejen obstáli, ale zároveň získali další cenné zkušenosti, což mě neustále jezdecky posouvá dál.

Určitě máme co slavit, na druhou stranu není prostor, protože už přemýšlíme nad rychlostkami v seriálu WRC a nad závodem na Sardinii. Po dnešních emocích bude vůle vrátit se na první místo ve světovém seriálu WRC 3 ještě větší. Chtěl bych poděkovat celému týmu za jejich práci a všem fanouškům v Polsku za to, že nás tak srdečně přijali. Atmosféra, kterou jste kolem tratí vytvořili, je úžasná!

Starty stáje Hyundai Poland Racing v sezóně 2020 podporují: Hyundai Motor Poland, Hyundai Motorsport Customer Racing, GRX Grönholm RX, Gulf Race Fuels Distribution EU a Kowax 2Brally.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!