19. 10. 2020 07:16 − 3706× − 15

Díky za každý „ostrý“ kilometr

Jak ukazuje aktuální vývoj epidemické situace v České republice, konec soutěžácké sezony může přijít prakticky kdykoliv.

Podstatná část českých stájí proto nechtěla promeškat žádnou příležitost a v uplynulých týdnech závodila doslova všude, kde se dalo. Patřil mezi ně i tým Hyundai Kowax Racing, který dotáhl svou flexibilitu do takových rozměrů, že jeho členové zvládnou působit ve Šternberku a současně o několik set kilometrů jižněji na Sardinii.

Letošní „podzimní turné“ měli Martin Vlček s Karolínou Jugasovou zahájit na svojí oblíbené Invelt Rally Pačejov. Nakonec to byla pravda jen z půlky, neboť Karolínu poslala zdravotní indispozice z kombinézy do postele. Exkluzivní náhradník, zkušený a vždy pozitivně naladěný Marek Omelka, však zafungoval podle představ a na výkonu posádky nebyla tato operativní rošáda poznat. Martin před startem věděl, že v tabulce „velkého mistráku“ už letos neudělá díru do světa, a tak jel pro radost a v průběhu první etapy zajížděl časy mezi čtvrtým a osmým místem. Druhý den byl jako na houpačce a vedle pátého času na prvním „muničáku“ si vyzkoušel i pár horkých chvilek. Všechny krizové situace však dokázal v pohodě ustát a v cíli se mohl ve skvělé konkurenci radovat z šesté pozice absolutně. „Pačejovští ještě nikdy nezklamali. Umí dělat svou práci na vysoké úrovni a za to jim patří poděkování. Není pochyb o tom, že měli co dělat nejen před rally, ale i po ní. Doslova v bahenní lázně se změnily některé úseky tratě, které bylo třeba uklidit. Myslím, že právě tyto podmínky by vyhovovaly Jarimu Huttunenovi, který bohužel na základě rozhodnutí rally komise nemohl odstartovat. Myslím, že účast tohoto mladíka by bezesporu pozvedla úroveň závodu, ale proč rozhodla komise takto, se můžeme jen domnívat,“ nabídl pohled do soutěžáckého zákulisí Martin. Jari se však místo Pačejova „zabavil“ po svém a druhým místem na Rajdu Świdnicki – Krause, který se konal o týden později, definitivně stvrdil letošní polský titul. Velký důvod k oslavě byl rázem na světě, propadat předčasné euforii by se však členům týmu nemuselo vyplatit. Měli totiž před sebou jeden z nejnáročnějších víkendů letošní sezony.

O druhém říjnovém týdnu se část týmového personálu vydala zabezpečit start Jariho Huttunena na další „světové“ klání na Sardinii, zatímco druhý týmový stan byl rozložen ve Šternberku na prvním ročníku Futures Contproduct Rally Morava. Jelikož v domácím rallyovém zákulisí již pomalu prosakovaly informace o možném zrušení vsetínského sprintu, podstatná část startovního pole brala soutěž v Jeseníkách jako jednu z posledních možností, jak vylepšit svoje postavení v tabulce Rallysprint série a Poháru 2+. Jelo se tedy od začátku naplno a podobně jako ve Vyškově či v Příbrami rozhodovaly desetiny sekund. V neprospěch Martina a jeho uzdravené parťačky Karolíny bohužel mluvil pomalejší úvod, který se s nimi vezl po celý závod. Dva druhé a jeden třetí čas sice byly skvělými počiny, na stupně vítězů však „Vlčákovi“ více než pět sekund chybělo. V konečných výsledcích skončil pátý. „K Jeseníkům patří zima, mokro a kluzko, nic z toho ale nepřišlo. Na první sekci jsme zvolili opatrnější nastaveni, a to znamenalo ztrátu pár vteřin, které se na sprintech velice těžce dohánějí. Po servise již bylo vše v pořádku a drželi jsem se vepředu. Za nejdůležitější ovšem považuji vzdát hold pořadatelům. Nestáhli půlky a šli do toho. Podařilo se jim dodržet nelehká opatření a podmínky, stanovené momentální legislativou, která se mění ze dne na den. Na druhou stranu nerozumím některým temnějším spoluobčanům, kteří věnovali spoustu energie tomu, aby po okolních lesích posbírali všechny klacky a naházeli je pořadatelům pod nohy. Asi by se měli zamyslet nad svými životy,“ nebral si servítky Martin.

Výsledek z Futures Contproduct Rally Morava členy týmu Hyundai Kowax Racing příliš nepotěšil. Velmi těsně, o pouhých osm bodů, jim totiž proklouzlo třetí místo v konečném účtování Poháru 2+. Celému mančaftu a zejména Martinu Vlčkovi však vylepšily chuť zprávy ze Sardinie. Týmový Hyundai i20 R5 pod vedením finské dvojice Jari Huttunen – Mikko Lukka dojel na italské soutěži osmý absolutně a připsal si cenné prvenství v kategorii WRC3, což jej udrželo ve hře o titul.

A jaké jsou další závodní plány Martina Vlčka? Vzhledem k epidemické situaci je těžké cokoliv plánovat. „Vlčák“ každopádně slibuje, že až bude na domácích tratích nejbližší příležitost závodit, určitě u toho nebude chybět…

Komentářů celkem: 15
19. 10. 2020 15:32
0 0
...Myslím, že právě tyto podmínky by vyhovovaly Jarimu Huttunenovi, který bohužel na základě rozhodnutí rally komise nemohl odstartovat...
Jak má tohle pochopit obyčejný fanoušek?
19. 10. 2020 16:00
0 0
Nebylo mu dovoleno přihlásit se po uzávěrce. Je pravda, že by mohl třeba druhým místem nepřímo rozhodnou o titulu, což by mohl být jeden z důvodů, ale to těžko říct.
19. 10. 2020 20:06
0 0
Tak pokud to bylo opravdu po uzávěrce (vycházím jen z komentu výše), tak snad není co řešit, bez ohledu na to, o čem by to mělo nepřímo nebo přímo rozhodnout... smajlík Nebo to bylo jinak? smajlík
19. 10. 2020 20:20
0 0
No výjimky po uzávěrce bývají celkem obvyklé
19. 10. 2020 20:25
0 0
O té přihlášce po uzávěrce psal i Pluto, takže tomu bych věřil. A uzávěrka přihlášek je dána v ZU, tak by mě taky zajímalo proč se neposlala včas, i pokud by třeba nakonec nestartoval.
19. 10. 2020 20:29
0 0
Pokud už byl naplněn počet startujících(průjezdnost) neměla by vyjimka po uzávěrce vůbec být použita.
19. 10. 2020 20:56
0 0
Limit přihlášek naplněn nebyl, takže v tom to není.
19. 10. 2020 21:44
0 0
Vlčáka mám rád a obdivuju, co dokázal vybudovat za tým, ale proč se to lidem podává v téhle formě? Jako fanoušek bych byl za větší konkurenci v Pačejově rád, ale termín uzávěrky přihlášek je znám dostatečně dlouho dopředu. Tak proč zase hledat senzaci a dělat zlo? Nebylo by lepší napsat, posrali jsme to a přihlásili jsme Jariho pozdě?
19. 10. 2020 22:32
0 0
alesk: Delas dobre ze se ptas zde, tady ti totiz pri neprijemne otazce pan Vlcek nemuze dat blok jako na facebooku smajlík
20. 10. 2020 17:55
0 0
Vlček je prostě přesvědčen, že celý svět se spikl proti jeho obchodnímu záměru s Hjondé... posledně v tiskovce atak na Škodovku, teď na rally komisi... už se těším na jeho verzi spiknutí, až se zruší Šumava, kam už toho Huttunena snad dokážou regulérně přihlásit smajlíksmajlíksmajlík
20. 10. 2020 19:28
0 0
Tentokrat budu Vlcaka trochu hajit. Na prihlaseni po uzaverce sice neexistuje zadnej narok, ale je to vcelku bezna vec, zvlast v pripade takhle kvalitnich jezdcu. A chapu to tak, ze vule chybela na strane Rallykomise, ne na strane poradatele. A jako divak jsem prisel o spickovou posadku smajlík
20. 10. 2020 20:04
0 0
V té tiskovce vlastně přiznávají svojí neprofesionalitu, když připomínají, že nedostali vyjímku. Vyjímky by ale nebylo třeba, pokud by Huttunena bývali přihlásili včas. Pokud to chtěli z nějakého důvodu vysvětlovat a vracet se k tomu v tiskovce (což bylo zbytečné), měli příležitost to vysvětlit CELÉ. Namísto toho mlží a vytváří zkrácenou historku o trucu rally komise. Nějak mi ty jejich tiskovky začínají připomínat tiskovky jejich velkého souseda z Boleslavi.
20. 10. 2020 21:22
0 0
Team přihlásil Huttunena bohužel pozdě. Pořadatel by uvítal start této špičkové posádky. Bohužel posádka může být přijata po uzávěrce přihlášek pouze se souhlasem ASN. A protože ASN nepovolila start na Vyškově několika slovenským posádkám, které se chtěly přihlásit po zrušení Tater, tak by nebylo férové povolit ani start Huttunena v Pačejově. To je celé. Každopádně všechny zúčastněné velmi mrzí, že se start této posádky nepovedl zorganizovat před uzávěrkou přihlášek. Odmítat posádku světových kvalit je pro pořadatele vždycky těžké.
20. 10. 2020 21:58
0 0
wimmer: Díky za naprosto jasné a podle mne i pochopitelné vysvětlení celé situace smajlík
Je jen škoda, že tohle nezaznělo už v tiskovce, ale naopak se tu zbytečně nechal prostor pro konspirační teorie... Má to tenhle tým opravdu zapotřebí nebo to má prostě tahle značka v krvi? smajlík Nevěřím tomu, že by tohle odůvodnění při psaní tiskovky Vlčák nevěděl...
21. 10. 2020 00:54
0 0
Pokud je prihlaseni po uzaverce relativne bezna praxe, napadaj me jen 2 legitimni duvody, proc takovou prihlasku odmitnout:
1) Mame plno.
2) Nestihame splnit vsechny nalezitosti.
Tiskovku chapu tak, ze to nebyl ani jeden z techto duvodu. Vyskov je jinej sampionat, tudiz nejakej jinej, mne neznamej duvod pro neprijeti tam nemusi bejt relevantni pro neprijeti do souteze MCR.
Apropos, co Sumava? Rostou tam v listopadu aspon lysohlavky?
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!