26. 10. 2020 14:50 − 2173× − 0

V Oviedu po roce další triumf Škody

Rušením soutěží silně poznamenaný španělský asfaltový šampionát se dočkal teprve třetí letošní rally.

Kvantita soutěží sice není největší, zato na kvalitu startovních listin si nikdo stěžovat nemůže. Do Rally Princesa de Asturias odstartovalo 131 posádek a osm z nich se představilo v nejžádanějších speciálech Rally2. Soutěž však neměla daleko k zrušení, když se až na poslední chvíli musela přeložit ze zářijového termínu. Organizátoři udělali maximum a v takto krátké době soutěž přeci jen sestavili, museli se však smířit se zákazem vstupu diváků k trati. Vedení v šampionátu přijel obhajovat vítěz obou letošních doposud odjetých soutěží Pepe López, jako obvykle startující s rudým Citroënem C3 R5. S druhou C3 se představil další rychlý mladík Efrén Llarena, jehož letošní program je soustředěný hlavně na starty v mistrovství Evropy. V Evropě se ukázal i Iván Ares a ve Fafe skončil na pěkném třetím místě. Na domácí rally se k němu po více než roční pauze vrátil spolujezdec José Pintor. Jako obhájce vítězství z loňska se však na startu objevil José Antonio Suárez, který letos v obou soutěžích předvedl pěknou rychlost. Ani jednou ale snažení za volantem Škody Fabia Rally2 evo nedotáhnul do vítězného konce.

Tentokrát nastoupil do rally v opravdu velkém stylu. Vítězstvím v obou zkouškách úvodní sekce si na čele vytvořil pěkný náskok 21,9 sekundy. López už letos byl dvakrát v této situaci, kdy mu v úvodu soutěže patřila druhá příčka. Nikdy ale neztrácel tolik času a vše se odehrávalo v řádu jednotek sekund. Když nedokázal pilot Citroënu najít recept na soupeře ve škodovce ani v druhé sekci, začínalo být jasné, že za normálních okolností třetí vítězství v řadě nezíská. Suárez měl v půlce rally k dobru už 39,1 vteřiny. Daleko více za očekáváním však zůstával pilot druhého Citroënu Llarena. Úřadující juniorský mistr Evropy ERC3 se krčil v půlce soutěže až na páté příčce. Surhayena Perníu v Hyundai i20 R5 sice v pátém testu přeci jen přeskočil, ale tím jeho posun vpřed až do konce rally skončil. Ares vloni sváděl pěkné souboje s Lópezem o titul, ale letos mu v obou odjetých soutěžích nestíhal. Tentokrát to pro jezdce Hyundaie vypadlo nadějněji, když po RZ 4 zaostával jen o 8,7 sekundy. Do závěrečné zkoušky pak odjížděl Ares s mankem 5,7 vteřiny. Na patnácti závěrečných kilometrech byl pilot i20 R5 nejrychlejší, ovšem ani to mu nestačilo. López za ním zaostal jen o 8 desetin a druhé místo si uhlídal. Suárez letos konečně dotáhnul svou snahu o vítězství do zdárného konce a obhájil v Oviedu vítězství z předešlých dvou let. Soutěž byla rovněž součástí Peugeot Rally Cupu Ibérica, který při minulém podniku v Portugalsku skončil tragickou nehodou. Tentokrát se naštěstí nikomu z účastníků nic nestalo a cíl nakonec viděly dvě třetiny startujících. Nejrychleji se s asfaltovou tratí popasoval Alejandro Cachón.