Portugalci závodí dál

Portugalsko zůstalo jedním z mála evropských ostrůvků, kde soutěžím přeje i složitý rok 2020.

Zatímco se třeba Francie nebo Belgie zmítá v druhém karanténním šílenství a závody se tam ruší jako na běžícím pásu, v Portugalsku je zatím svět v pořádku. Na rozdíl od belgického šampionátu, který nejprve utrpěl nesmyslně dlouhou pauzou od března až do konce prázdnin a finální ránu mu uštědřila druhá vlna pandemie, ten portugalský má solidní šanci na plnohodnotný finiš. Po jarní uzávěře navázali druhým podnikem už na začátku července a během prázdnin se jim podařilo odjet hned tři soutěže. Další přidali na začátku října a teď se tak konal už šestý podnik mistrovství. Po čtveřici asfaltových soutěží se posádky vrátily na povrch, na kterém v únoru celá sezóna začala. Centrum Rali Terras d’Aboboreira navíc neleží vůbec daleko od centra soutěže ve Fafe. V roli lídra na start rally dorazil Bruno Magalhaes, který se svým Hyundaiem i20 R5 zvítězil na obou srpnových soutěžích. Armindo Araújo naopak se Škodou Fabia Rally2 evo opanoval úvodní dvě soutěže šampionátu. Později sice o svou dominanci přišel, ale bodově se stále drží hodně v závěsu. To úřadující šampión Ricardo Teodósio s další Fabií Rally2 evo už ztrácí více a obhajoba titulu se mu pomalu vzdaluje. Navíc si musí dávat pozor na dotírajícího José Pedro Fontese, který na asfaltových podnicích z Citroënu C3 R5 dokázal vytěžit více.

Potrápit místní jezdce přijel Adrien Fourmaux, který už letos v okleštěném světovém šampionátu moc příležitostí ke svezení mít nebude. M-Sportu a jeho zlobivému dítku Fordu Fiesta Rally2 měl v Portugalsku hlavně dělat reklamu a nakopnout místní prodeje. Doby, kdy se v portugalském šampionátu o vítězství praly posádky ve Fordech, jsou dávno pryč. Místní teď vsází na techniku konkurenčních značek a Fordům se vyhýbají obloukem. Fourmaux začal třetím časem, ale už ve druhé zkoušce se procpal do vedení. Jelikož v pátek už víc rychlostních zkoušek na programu nebylo, Francouz se těšil z pozice etapového vítěze. Tři desetiny za jeho zády první den zakončil Araújo, kterého jistě povzbudil velký odstup hlavního soupeře. Magalhaes se krčil až na pátém místě a nestačil dokonce ani na Miguela Correiu s další škodovkou. O nic lépe nevstoupil pilot Hyundaie ani do sobotní části, když hned na první zkoušce schytal od Araúja půlminutový obklad. Jeho výkon na šotolinové soutěži byl nezvykle tristní a s Correiou, který doposud v portugalském mistrovství žádnou díru do světa neudělal, nakonec o 13,9 sekundy prohrál.

Pro pilota škodovky třetí místo v cíli znamenalo nejlepší výsledek dosavadní kariéry. Velký rozdíl oproti loňské Rali Terras d’Aboboreira, do které po havárii na shakedownu ani neodstartoval. Dvouminutová penalizace za předčasný příjezd do časové kontroly v sobotu hned z rána vyřadila z boje o vítězství Fourmauxe. Francouz přitom Fiestě Rally2 udělal na portugalské půdě nejlepší možnou reklamu, když během druhé etapy vyhrál všechny čtyři rychlostní zkoušky. Jeho snaha bohužel nebyla ozdobena vítězstvím, ale pouze pátým místem. Do čela se vrátil Araújo, který ve většině zkoušek zajel druhý čas za francouzským pilotem a postupně navyšoval náskok na Teodósia až na půl minuty. Třetí triumf během této sezóny jej vrátil zpátky do čela šampionátu. Jeho finále se má odehrát za dva týdny na asfaltových cestičkách v Algarve. Snad Portugalsko nepostihne koronavirové prokletí a parádně probíhajícímu šampionátu se dostane důstojného zakončení. Araújo jde do finále s výhodou, ale Magalhaes mu jistě nenechá svou kůži zadarmo.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!