20. 11. 2020 17:56 − 3743× − 0

Kdy a kde nakonec odstartuje MS 2021?

Po divném roce 2020, na který by bylo nejlepší co nejdříve zapomenout, se snad dočkáme normální sezóny.

Bohužel i to se ale zatím jeví spíše jako zbožné přání. Nad dalším ročníkem světového šampionátu bohužel visí spousta nepěkných otazníků. Nařízení snažící se omezováním všeho možného vyřešit pandemii se neskutečným způsobem vlečou a to, co vypadalo na záležitost jednoho roku, se pomalu začíná přelévat do toho dalšího. Nic pozitivního nevěstí ani první rušené soutěže nastávající sezóny. Už teď je jisté, že se vedle Jänner Rallye neodehraje ani belgická Legend Boucles de Bastogne nebo kanadská Rallye Perce-Neige. Z Finska pak začínají prosakovat kusé informace o ohrožení tradiční zimní soutěže Arctic Lapland Rally. Vzhledem k umístění soutěže za polárním kruhem a zasazení do neobydlených lesů to sice nedává moc logiku, ale to v současné době asi máloco.

Ve světle těchto událostí se pak ale jeví uskutečnění tradičního úvodu MS Rallye Automobile de Monte-Carlo odehrávající se na hustě zabydleném francouzském území jako totální utopie. Od pořadatelů zatím náznaky o rušení soutěže naštěstí nepřicházejí, naopak aktuálně informovali o změně nedělní etapy. Bouře Alex jih Francie výrazně zpustošila a zasáhla i sousední Itálii, kde se tou dobou měla jet jiná slavná Rally Sanremo. Kvůli zničeným cestám byla v den konání dopoledne zrušena. V případě Monte Carla se bouře postarala o to, že soutěž poprvé od roku 2007 nezavítá na slavné Col de Turini. Za oběť přišla i Power Stage plánovaná na úseku Col St-Jean – Col de l´Orme a místo toho byly do itineráře zařazeny západněji v horách nad Monakem situované úseky Puget-Théniers – La Penne a Brianconnet – Entrevaux. Ty se nacházejí v oblasti, kde se naposledy soutěžilo v roce 2017 a kde tehdy došlo k nešťastné havárii Haydena Paddona.

Švédská rally se v posledních letech stala akcí hodně nevyzpytatelnou a třeba letos ji od úplného zrušení dělilo jen hodně málo. O tyto krušné chvilky tamních organizátorů se stará vrtkavé počasí, které oblasti Varmland ve srovnání s minulostí nedopřává takovou sněhovou nadílku a dostatečně nízké teploty. Pořadatelský tým Glenna Olsona teď hledá vhodnou lokalitu, kam by se soutěž za sněhem a ledem přesunula v roce 2022. Podle všeho se nakonec rozhodne mezi oblastmi Umea a Östersund. Stále ale ještě zbývá vyřešit ročník 2021 a ani ten nezůstane beze změn. Hlavní část páteční etapy se odehraje na úsecích Lima, které budou dva, východní a západní. A severněji umístěné úseky doplní známé testy jako Röjden, Vargasen nebo Likenäs i ve zbylých dvou dnech. Pro zajištění zimních podmínek se pořadatelé před přesunem ještě dál na sever pokusili udělat maximum. Velmi smutné by tak bylo, pokud by se o první zrušení jejich rally od roku 1990 postaral strašák jménem koronavirus…

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama