Rallye Monza: Ogier a Ingrassia posedmé mistry

Ogier dosáhl nejnovějšího úspěchu v rámci své první sezóny v řadách týmu Toyota Gazoo Racing WRT (World Rally Team).

Sébastien Ogier společně s navigátorem Julienem Ingrassiou si svojí vítěznou jízdou s Toyotou Yaris WRC v napínavém rozhodujícím kole sezóny na Rallye Monza vybojovali sedmý mistrovský titul ve světovém rallyovém šampionátu FIA.

Za posledních 30 let je tento Francouz v pořadí pátým mistrem světa WRC jezdícím s Toyotou – korunku přebírá od Otta Tänaka, jenž se stal mistrem světa v týmu Toyota v roce 2019.

Během bezprecedentní sezóny přerušené pandemií nového koronaviru bojoval Ogier muž proti muži s týmovým kolegou Elfynem Evansem o titul pro závodní jezdce, a to až do posledního kola na Rallye Monza, které se ukázalo být náročnou novinkou kalendáře WRC. Kromě technických měřených úseků se smíšeným povrchem na klasické italské závodní dráze, v pátek navíc komplikovaných nepolevujícím deštěm, se posádky v sobotu vydaly do okolních hor, kde však panovaly dosti zrádné zimní podmínky.

Evans, nováček týmu Toyota a letošní vítěz rallye ve Švédsku a Turecku, sjel v sobotu v neuvěřitelně kluzké pravotočivé zatáčce ze silnice, a to ve chvíli, kdy si jel pro pódiové umístění. Jelikož až doposud celou sezónu neskončil horší než čtvrtý, podle pravidel pro restart se mohl v neděli vrátit do závodu, stále s nepatrnou šancí získat poprvé v životě titul mistra světa.

Iniciativu však převzal Ogier, jenž se v sobotu ráno posunul do čela rallye za podmínek nápadně připomínajících Rallye Monte-Carlo, které v minulosti již sedmkrát vyhrál. S náskokem 17,8 s pak vstupoval do posledního závodního dne, jenž sestával ze tří dalších měřených úseků na okruhu a parku v Monze. Situaci opět zkomplikoval déšť, zejména během posledního bodovaného úseku, avšak Ogier situaci zvládl s konečným náskokem 13,9 s.

Na stupně vítězů v Monze s výhledem na boxovou uličku vystoupil nejen Ogier a Ingrassia, ale i Tommi Mäkinen, jenž v tomto posledním podniku v roli šéfa týmu převzal vítěznou trofej pro výrobce; od ledna 2021 se v rámci týmu Toyoty ujme nové role ‚poradce pro motorsport‘.

Toyota získává první a druhé místo v mistrovství závodních jezdců a navigátorů – Evans s navigátorem Scottem Martinem dokončují ročník jako druzí po úspěšné průlomové sezóně, kdy poprvé ve své kariéře bojovali o mistrovský titul.

Pozoruhodný ročník celého týmu završuje i zbrusu nová jezdecká sestava – Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen – která si v šampionátu v roli nováčků WRC vybojovala celkové páté místo a v sedmi podnicích se dokázala šestkrát umístit mezi nejlepšími pěti.

V kategorii továrních týmů skončila Toyota těsně na druhém místě, pouhých pět bodů za vítězem, především díky úsilí jezdecké sestavy bojující celou sezónu s celkově čtyřmi vítězstvími v sedmi letošních podnicích.

Takamoto Katsuta, zařazený do programu Rally Challenge Program týmu TOYOTA GAZOO Racing, stylově završil svůj letošní program čítající pět podniků s Yarisem WRC vítězstvím v závěrečné Power Stage – kdy také poprvé dosáhl nejlepšího času v kategorii WRC.

Akio Toyoda (předseda týmu)

„Blahopřeji Sébastienovi a Julienovi k jejich vítězství na Monze a k titulu mistra světa za rok 2020! Jeden z členů týmu mi dnes poslal Sébastienovu fotku pořízenou minutu před tím, než opouštěl servisní park. Data k měřenému úseku si evidentně kontroloval až do poslední minuty před startem. Další jeho fotku jsem dostal mezi erzetami: i v průběhu rallye zevrubně a zdvořile odpovídal na Takamotovy otázky. Mám samozřejmě ohromnou radost ze zisku titulu, ale ještě větší radost jsem měl, když jsem viděl ty fotky. Díky, že jsi se rozhodl pro náš tým a závodění právě s námi. Bohužel nám unikl mistrovský titul mezi továrními týmy. Myslím, že ještě něco málo nám chybí, ať již jde o Yaris WRC nebo náš tým.“

„Elfyn si možná myslí, že je to kvůli jeho odstoupení před závěrem sobotní části. Ale on ten incident odnesl osobně nejvíce, neboť v té chvíli mu zásadně klesly šance na zisk titulu mistra světa. Avšak po návratu do servisního parku se jako první věc omluvil celému týmu, že nemohl přispět k zisku titulu. Je zklamáním, že nám titul utekl, ale byl jsem současně dojatý z toho, jakou prioritou je pro něj tým. Kalle letos také ukázal skvělý vývoj, což platí i pro Takamota, který v Monze vyhrál Power Stage tváří v tvář těm nejlepším jezdcům! Mám ohromnou radost ze všech tří posádek v našem týmu i způsobu, jakým společně bojovaly po celý tento náročný rok. Moc děkuji jezdcům, navigátorům, mechanikům, technikům i všem dalším členům týmu.“

„Pro Tommiho to byla poslední rallye v roli šéfa týmu. Jsem moc rád za to, že jsem s ním mohl spolupracovat. Když jsme se rozhodli pro návrat do WRC, požádal jsem jej, aby pomohl vyvinout vůz a sestavit tým. Upřímně, myslel jsem si, že můj požadavek je možná až příliš velkou výzvou. Ale zvládl to i přes pouhý rok na přípravu, přičemž tým již při své premiéře vybojoval druhé místo a další podnik ve Švédsku dokonce vyhrál. Poté jsme zaznamenali řadu potíží, ale z každé zkušenosti jsme se poučili a naše vozy podle toho vylepšili. Jednou z mých nejkrásnějších vzpomínek je ta, kdy jsme společně vystoupili na střechu Toyoty Yaris WRC po vítězství na Rallye Finsko v roce 2018.“

„Díky Tommimu se nám také podařilo vyvinout GR Yaris. Prostřednictvím účasti ve WRC nás provedl změnami spojenými se způsobem výroby našich vozů. Jak jsme oznámili již dříve, jeho role od příštího roku ponese označení ‚Poradce pro motorsport‘. I nadále bude podporovat Toyotu v jejích snahách vyrábět stále lepší automobily.“

„A v neposlední řadě bych rád poděkoval pořadatelům rallye, díky nimž bylo možné mít sedm rallyových podniků i za této komplikované situace, jakožto i našim fanouškům, kteří nás nikdy nepřestali podporovat. Těším se na napínavé souboje s našimi konkurenty v roce 2021 na cestách necestách po celém světě!“

Tommi Mäkinen (šéf týmu)

„Je to opět úžasný pocit: tentokrát jsme první a druzí v mistrovství závodních jezdců. Všichni naši jezdci i navigátoři odvedli dobrou práci; všichni mají za sebou skvělou sezónu. Zisk sedmi mistrovských titulů v případě Seba je absolutně neuvěřitelný, a mám tak velkou radost, že toho dosáhl s naším vozem. Elfyn byl také skvělý, jak jsme ostatně očekávali, když jsme s ním podepisovali smlouvu. Jsem vděčný i všem ostatním z týmu. Odvedli skvělou práci a nyní mohu s jistotou tým zanechat s tím, že bude pokračovat ve skvělé práci, kterou odvádí již od počátku. Je to skvělá ukázka solidní týmové práce a také toho, kolik lze dosáhnout; budu je stále podrobně sledovat a stále budu s nimi.“

Sébastien Ogier (jezdec, vůz č. 17)

„Dnešek je pro nás samozřejmě krásný. Máme za sebou neuvěřitelný víkend, který byl opravdu hodně náročný. Tato poslední erzeta byla rozhodně jednou z těch méně zábavných v mé kariéře. Bylo to tak drsné, že jsme se pouze snažili přežít a nedělat chyby. Jeli jsme sem s vědomím toho, že jediným naším úkolem je rallye vyhrát. Úvod rallye byl těsný, ale drželi jsme se plánu a nepřestávali tlačit na pilu. Elfynův incident byl zásadní událostí z našeho pohledu i naší naděje na titul. Současně mi jej bylo líto, jakožto i Scotta, protože za sebou mají skvělou sezónu. Cítím, že i tým by si zasloužil získat mistrovský titul v kategorii výrobců; bojovali jsme jako trojice jezdců proti pěti a byli jsme tak blízko. Ale tento můj sedmý titul je také velkým úspěchem týmu, bez nějž bych jej nezískal, takže týmu patří velké poděkování a již se těším na bonusovou sezónu mé kariéry v roce 2021.“

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33)

„Dnes to bylo samozřejmě těžké se do toho pustit poté, co se stalo včera. Měli jsme v plánu vyhrát Power Stage a myslím si, že tempo bylo celkem dobré, ale bohužel se nám podařilo za celkem extrémních podmínek dvakrát zhasnout motor. I tak se nám podařilo získat odtud pár bodů, abychom si pojistili postavení za Sebem v bodování šampionátu – tímto mu blahopřejeme, jakožto i Julienovi. Zakončení sezóny na druhém místě jsme si samozřejmě nepřáli, ale i tak to není špatné, a v porovnání s předchozími sezónami jsem se posunul vpřed. První rok s týmem TOYOTA GAZOO Racing jsem si moc užil a jsem si jist, že s ohledem na motivaci celého týmu se dokážeme stále zlepšovat, abychom v příštích ročnících dojeli ještě lépe.“

Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69)

„Tento víkend byl opravdu ožehavý a dnes šlo hlavně o to v pořádku dojet. Na Power Stage jsem si dával velký pozor. Na šotolinových úsecích to bylo skutečně drsné, a tak byla úleva dorazit do cíle a rallye dokončit. Osobně to hodnotím jako pěknou první sezónu s vozem kategorie WRC. Myslím, že se nám celkem dařilo. V některých podnicích jsme si vybrali smůlu, což je v rallye normální, ale měli jsme i pár opravdu pěkných víkendů. Hlavní je, že naše sezóna byla poměrně konzistentní a prokázalo se, že dokážeme být i rychlí. Velké díky týmu a blahopřání Sebovi a Julienovi.“

Komentářů celkem: 8
7. 12. 2020 15:18
Upraveno 15:19
1 0
Elfyn je borec! To zpomalování soupeřů, ve chvíli kdy mu šlo o titul, bylo fakt nádherné gesto smajlíksmajlík Ogi sám přiznal, že bez toho varování by tam nejspíš skončil také... Začínat to svodidlo o trochu dřív, asi by ho vrátilo do hry. Navíc lze asi s nadsázkou říct, že tohle byla prakticky poslední zatáčka sezóny, která ho mohla připravit o titul - bylo to kousek před cílem, další RZ zrušená a pak už jen čtyři motanice na okruhu smajlík
Tak snad za rok...smajlík
7. 12. 2020 18:34
0 0
To standak - Ano je to borec - ale ze své zkušenosti soutěžáka vím, že když tam spadne jedna kára může i další. A jelikož se mu nic s autem nestalo, bránil auto aby mohl pokračovat v SR.
7. 12. 2020 21:13
1 0
Být to soukromník, tak si chce hlavně chránit auto. Ale on je tovární jezdec, takže ze svého to snad neplatí, a stačilo mu na titul aby do cíle nedojel nikdo. Pokračování v SR mu moc nepomohlo, na rozdíl od situce, ve které by za ním spadli i Ogier a Tanak smajlík věřím že by to jinak snad neudělal téměř nikdo, nicméně to Elfynovi samozřejmě nebere zásluhy na tom, že ostatním pomohl a doufám že se titulu brzo dočká smajlík
8. 12. 2020 12:11
0 0
Re: Standy - Klidně se ale mohlo stát, že auto by sešrotoval Seb, zatímco Ottík by se jim vyhnul a do cíle by dojel jako první. Kdo by se v takovém případě stal mistrem? Pokud dobře počítám, Toyota by utřela ústa i v jednotlivcích. Navíc tam určitě funguje týmový duch, který Elfyn už nejednou ukázal.
8. 12. 2020 12:52
2 0
Zamyslel se někdo nad tím, že sportovec, i ten motoristický, má pocit sounáležitosti a kolegialty nejen ke členům svého teamu, ale i ke všem ostatním ?
Jak to tady tak čtu, tak jsem rád, že lidi, kteří kalkulují s tím, že by soupeře klidně poslali do škarpy, pouze plkají u kompu a nehrozí je potkat na trati RZ...
8. 12. 2020 14:12
0 0
Odpověď na otázku od Foxe: ano, zamyslel.
Možná jsem to pak trochu utopil ve zbytku komentáře a reakci na ten předchozí, ale velmi důležitou částí mého sdělení mělo být VĚŘÍM ŽE BY TO SNAD NIKDO NEUDĚLAL.
Na druhou stranu bych nemluvil o poslání do škarpy. Něco takového tady nikdo nezmiňoval. V případě že by nezpomaloval ostatní, znamenalo by to pro ně svým způsobem shodné podmínky a normální stav, takže asi vnímám jakože svou signalizací udělal pro ostatní něco navíc a souhlasím s pochvalou od standak.
8. 12. 2020 17:26
Upraveno 17:28
0 0
Na doplnění Foxova příspěvku.
Parta kolem WRC je hodně kolegiální. I když i tam funguje konkurenční boj, je to hodně o kamarádství a vstřícnosti. Když to porovnám třeba F1, tak je to úplně jiný svět. Nebo si snad myslíte, že v F1 by bylo možné třeba takové gesto, které udělal Malcolm Wilson vůči Ogierovi? Když Malcolm zjistil, že Ogi podepsal na další rok smlouvu s Citroenem, tak mu ještě před koncem roku umožnil testování v Citroenu. V F1 by to bylo jednoduché - do 31.12. máš u nás smlouvu, tak nikde jinde testovat nebudeš. Určitě i proto se Elfyn zachoval tak jak se zachoval.
9. 12. 2020 19:58
0 0
Je to král. 7 titulů ve 3, slovy třech různých autech. Pro mě je Ogier nyní na úrovni Loeba. Ta dominance francouzů je vážně neskutečná. Škoda, že ta letošní sezóna byla osekaná a hodně omezená. Snad se již brzy vrátíme do normálního stavu a i sport bude jako dřív. Pevně v to doufám! smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!