14. 12. 2020 16:46 − 10619× − 12

Uděláme online přenos ze Setkání mistrů. Proč?

V neděli bylo potvrzeno, že se o víkendu může uskutečnit Setkání mistrů. Bohužel, bez diváků. Online ale uvidíte vše.

Události v posledních dnech jdou velmi rychle a já doufám, že platnost toho, co teď napíšu, vydrží alespoň do doby, než si tento text přečtete. Rozhodl jsem se jej napsat, protože to považuji za nutné po tom, co se dočítám na internetových fórech a sociálních sítích. Už několik let pomáhám pořadatelům ze Sosnové v souvislosti se Setkáním mistrů. Baví mě to a vzpomínám u toho na zlatou éru, kdy jsem tam chodil jako divák a sledoval zápolení na trati a třeba narvanou startovní listinu vozy WRC, exhibici Štěpána Vojtěcha s Tomášem Enge, což byl podle mě jeden z vrcholů akce, účast Sebastiana Loeba a podobně. Díky Setkání mistrů jsem měl tu možnost do České republiky pozvat několik legend rallysportu, představit je domácím fanouškům a i sám s nimi strávit trochu času. Bylo to všechno fajn.

Letos se termín Setkání mistrů posouval a doufalo se, že se na podzim výsledky epidemické situace vylepší natolik, že se po podivné COVID sezoně Setkání mistrů nakonec uskuteční v nějaké normální podobě, byť třeba až v prosinci. Nestalo se. Čísla nakažených, ať už je počítá a zveřejňuje kdo chce, neklesají. Naopak. Přesto ale Sosnovští po diskusi se závodníky zkoušeli všechny možnosti, aby se akce nakonec uskutečnila. Proč to chtějí závodníci? Není na tom nic složitého k pochopení. Ti, kteří mají podepsané sponzorské smlouvy a nebo provádějí reklamu svým partnerům na svém voze, potřebují, aby se uskutečnily sportovní akce, kterých se měli zúčastnit, aby mohli čerpat tyto prostředky od svých partnerů. Pokud se sportovní akce neuskuteční, sponzor nedá peníze a tým, nebo jezdec nebude mít za co závodit. Bez sponzorů a reklamy to prostě nejde. A nebo jde, ale závodník si pak závody platí ze svého. Vím, že takových není málo. Proto i závodníci chtěli, aby se Setkání mistrů mohlo uskutečnit i za situace, když by bylo bez diváků. To je samozřejmě věc, která nikoho netěší. Naopak, všechny to štve a mrzí, protože závody bez diváků jsou opravdu něco, co si nikdo nepřeje. Je tady ale jedno velké ale. ALEv případě, že nastane tato mimořádná situace, tak je mnohdy lepší závod, či sportovní akci uskutečnit za nepříznivých podmínek, než aby se nejela vůbec. To je i případ Setkání mistrů a domnívám se, že stejná situace byla i v případě Rally Morava ve Šternberku, která se taky jela bez diváků. Samozřejmě, že takto to nemůže pokračovat stále a jet třeba celou sezonu bez diváků by byl totální nesmysl.

V neděli jsem dostal ze Sosnové zprávu, že Ministerstvo zdravotnictví nakonec po dohodě s Národní sportovní agenturou udělilo výjimku na pořádání Setkání mistrů, ale bez diváků. Pomohla k tomu také jednání, které vedl Autoklub ČR, čehož si vážím. To, že se pojede bez diváků mě opravdu hodně mrzelo a už v neděli jsem přemýšlel, co s tím. Jak kvůli závodníkům, tak kvůli divákům. Vymýšlel jsem, jak obohatit naše plánované Videonovinky, kterých se ze Sosnové určitě dočkáte. Do toho všeho mi zazvonil telefon a volal kamarád Lukáš Strouhal, kterého znáte jako moderátora sportovních akcí, například z Rally Bohemia nebo z driftů, a nebo třeba z pořadu Cool Motorsport. Lukáš má zkušenost s přímým přenosem ze Sosnové z driftů, na kterém spolupracuje s DRIFT TV. Slovo dalo slovo a už v neděli jsme si plácli se všemi zúčastněnými, že přímý přenos z celého Setkání mistrů zorganizujeme a narychlo připravíme. Znamená to zmobilizovat lidi, zajistit techniku a samozřejmě i peníze, protože přímý přenos něco stojí. Jdeme do toho, oslovujeme partnery, kterým nabídneme reklamu v přímém přenosu a jsme zvědaví, zdali nás podpoříte i vy, fanoušci. Uvidíme. Čekají nás povinné testy na COVID, protože bez nich do Sosnové podle ministerstva nesmíme.

Proč to děláme? S Lukášem do toho jdeme bez nároku na honorář. Strašně nás oba štve tahle doba, kdy se nemůžeme věnovat tomu, co máme rádi, tedy motorsportu. Mě osobně štve, že jsem byl na závodech naposledy na Pačejově a pak už ne. Štve mě, že mi někdo nařizuje, co můžu, kam můžu a co ne, a štve mě, když vidím, jaké to všechno má dopady na motorsport a lidi, kteří v něm dělají. Dopady to má ale třeba i na kamarády, kteří s námi pořady vyrábějí. Co asi v této době natáčí kameramani, kteří točí motorsport? A protože nás to s Lukášem štve, a protože nechceme jen tak hejtovat na internetu a nadávat, že všechno stojí za ho…, že by se akce měla zrušit, že bez diváků to není ono,… Ano, máte svým způsobem pravdu. Ale my prostě nechceme sklopit hlavu a jen tak jednoduše odpískat další motoristickou akci. Bylo by to nejjednodušší. Ušetřili bychom si peníze a nervy. Ale my chceme, aby motorsport zase alespoň trochu fungoval, aby motory vrčely, aby se závodilo, i když bohužel bez diváků. Chceme ukázat, že úsilí pořadatelů nebylo vynaloženo nadarmo a chceme dát možnost závodníkům, kteří v tom hnusném nečasu a zimě do Sosnové přijedou, aby jejich auto bylo vidět a mohli se pochlubit sponzorům. No a chceme taky, abyste vy, fanoušci, mohli sledovat alespoň na dálku konečně nějaké závody. To je celé.

Celý přímý přenos nás bude stát nějaké finance, které teď nejsou úplně přesně jasné. Máme finanční rámec a bavíme se o desítkách tisíc korun. Snad. Zkoušíme narychlo oslovit partnery, kteří by měli o reklamu zájem. Uvidíme. Přispět ale můžete i vy. Online přenos poběží v sobotu na kanále youtube, odkaz včas zveřejníme. Online stream poběží celý den, bude komentovaný a uvidíte v něm záběry z několika kamer. Přímý přenos bude dostupný pro všechny zdarma, bez ohledu na to, jestli přispěli, nebo ne. Uvidíme, kolik se nám podaří zajistit financí. Pokud bude něco chybět, tak to určitě nějak vymyslíme… Pokud by nám něco přebývalo, použijeme to na výrobu dalších Videonovinek.

Díky a dívejte se v sobotu na celodenní přímý přenos z 19. Global Assistance Setkání mistrů. Za tým Videonovinek, Petr Eliáš

Pro ty, kteří chtějí přispět na přímý přenos ze Sosnové, tak zde je číslo účtu Videonovinek: 291478206/0300

Číslo účtu v zahraničním formátu:

Účet 291478206/0300

IBAN CZ5903000000000291478206

BIC (SWIFT) CEKOCZPP

Komentářů celkem: 12
14. 12. 2020 18:07
Upraveno 18:07
1 0
Díky kluci, stovka je tam!
14. 12. 2020 18:26
1 0
Ode mě další..
14. 12. 2020 18:33
1 0
Díky posláno....smajlík
14. 12. 2020 19:56
0 0
Mravenče, neprozradil ti Zita, proč to nepřenáší naše milovaná ČT, když jí každej měsíc posíláme 135,- a má stejně ho*no co vysílat?
14. 12. 2020 20:25
0 0
Pěkný a klidný večer, aspoň 100 poslána. Děkuju za možnost přispět
14. 12. 2020 22:32
2 0
Monte Christo ano to máš pravdu , dříve běžel přímí přenos motokros , okruhy , buginy , atd. v TV . DNESKA NIC !!!!!!!!!!!! Mohl by to vysílat stejně nemají co dělat . Když můžou dávat Sosnovou při Boleslavy tak tohle taky Otázka je zdali s nimi o tom někdo jednal .
14. 12. 2020 23:34
0 0
Diky, uz se tesim, poslal jsem taky aspon toho kilijána smajlík
15. 12. 2020 08:29
0 0
smajlík fandím celému týmu Videonovinky
15. 12. 2020 14:12
0 0
kilecko tam leti a kluci diky , drzte sesmajlík
15. 12. 2020 17:31
0 0
Myslím, že hlavní problém proč to není v tv je sledovanost. Už by sme si měli přiznat , že naše milovaná rally je divácky minoritní i když jde o normální soutěž. Mrzí mě to , ale tak to prostě je smajlík
15. 12. 2020 18:58
0 0
Zdarec,kilo je tam, ať máme na Hané zpestření,ano Rally je sport číslo 1,ale jiní to tak nevidí, takže sportu zdar ale rally zvlášť.Hokeji nerozumím a ve fotbale mám hokej, prostě jak to nesmrdí benzínem,tak mi to žily nervesmajlíksmajlík
17. 12. 2020 16:03
0 0
Nevím, kam bych to dal, tak snad tady - novým ředitelem týmu Williams F1 se stane nějaký Jost Capito.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!