15. 1. 2021 21:52 − 2171× − 0

Dakarská pneumatiková loterie

Ani letošní ročník Dakaru nebyl ošizen o věčný duel mezi speciály 4x4 a buginami s jednou poháněnou nápravou.

Organizátoři z ASO se každoročně snaží srovnat nesrovnatelné a stejnou snahu vyvinuli i letos. Po loňském hodně rychlém ročníku přišlo na řadu omezení maximální rychlosti, což mělo snížit převahu koncepce bugin. Ve prospěch vozů 4x4 jako jsou Toyoty Hilux měla hrát i jinak pojatá trať, ve které se objevilo více technicky náročnějších úseků. Ani to však úspěch tovární stáji japonské značky nepřineslo a jejich jediný triumf je stále spjatý s rokem 2019, kdy se naposledy závodilo v Jižní Americe a kde vyhrál Nasser Al-Attiyah. Katařan byl lídrem Toyota Gazoo Racing i letos a až do deváté etapy se dokázal úspěšně držet pozdějšího vítěze. Pak jej ale v úterní etapě zpomalila trojice defektů a jeho ztráta se rázem více než ztrojnásobila. V harmonogramu však stále byla jedna velká a hlavně hodně dlouhá výzva. Původně královská předposlední etapa sice byla kvůli počasí o nějakých 100 kilometrů zkrácena, ale na její náročnosti to ubralo jen částečně.

První půlka etapy se opět nesla ve znamení těsné přetahované prvních dvou jezdců. Taková situace vyhovovala vedoucímu Stéphanu Peterhanselovi, ale vůbec nic neřešila pro Katařana na druhé příčce. Ten navíc musel v její půlce zastavit a měnit další defekt. Lídr s MINI tak ještě navýšil svůj už tak solidní náskok, ale v závěrečné pasáži narazil v dunách do skály a také se nevyhnul výměně kola. Al-Attiyah nakonec tuto etapu dokázal po drtivém finiši vyhrát, ale ze své ztráty ukrojil jen nepatrné dvě minuty. V závěrečné etapě o délce přes 200 kilometrů tak musel už spoléhat jen na soupeřovu smůlu. A tato sázka mu nevyšla. Druhá porážka od MINI buggy v řadě a Al-Attiyah byl v cíli hodně frustrovaný: „Předvedli jsme skvělý výkon bez chyb ze strany mé, mého spolujezdce Matthieu Baumela i týmu. Makali jsme hodně, hodně tvrdě. Ale co můžeme dělat? To už je druhý rok boje s buginami v řadě.“ Katařana nejvíce trápil nepoměr defektů, které musel řešit on a jeho týmový kolega Giniel de Villiers, ve srovnání s vítězným Peterhanselem. A nebránil se hodně ostrým slovům: „Není debat o tom, že pravidla nejsou férová. Doufám, že je organizátoři změní, jinak nemáme žádný důvod se sem vracet.“

Peterhansel i díky neomezené délce zdvihu a větším kolům své buginy sice nemusel tolikrát řešit proražené pneumatiky, zato ale doplácel na sníženou maximální rychlost. Pro kritiku z úst svého rivala moc pochopení neměl a problém jeho prohry viděl úplně jinde: „Pravidla vůbec nehodlám komentovat. Kdybychom nevyhráli, nebudeme kvůli tomu brečet, je to jen otázka ega. Kdyby měl (Al-Attiyah) menší ego, klidně mohl Dakar vyhrát. Tím myslím, že zbytečně tlačil na to, aby vyhrál prolog a to je podle mého názoru moment, kde letošní závod prohrál.“ Francouz tím narážel na fakt, že Al-Attiyah musel jako vítěz prologu otevírat v první etapě trať a po navigačních potížích a defektu tam ztratil dvanáct minut. Boj o dakarský triumf nakonec prohrál o čtvrt hodiny. S navigací a novým elektronickým roadbookem se v prvním týdnu dost potýkal úřadující vítěz Carlos Sainz. Nakonec ale i letos dokázal své MINI buggy do cíle dovézt na pódiové příčce.

Těsně pod stupni vítězů zůstal další pilot Toyoty Hilux Jakub Przygoński, který tím vyrovnal svůj nejlepší dakarský výsledek z roku 2019. V cíli si polský pilot nemohl vynachválit skvěle připravený speciál ze stáje Overdrive, který jej ve všech dvanácti etapách podržel. Bez výraznějších technických problémů se podařilo Dakarem projet i pátému v konečné klasifikaci Nanimu Romovi. Španělský pilot přitom pilotoval zbrusu nový speciál BRX Hunter. Hlavní hvězda nové stáje Sébastien Loeb sice na dětské nemoci vozu doplatil a soutěž nakonec nedokončil, ovšem páté místo je pro Prodrive slavící svůj debut na této maratónské soutěži slušnou náplastí. Pokud však budou chtít v Bahrain Raid Xtreme jednou Dakar vyhrát, musí zapracovat i na rychlosti. Roma dosáhl nejvíce na šestý čas a jeho kolega Loeb na pátý.

Že Peugeot před několika lety během svého továrního angažmá v Dakaru dokázal vytvořit velmi kvalitní techniku, potvrdila letos stáj PH Sport. Francouzi připravili dvojici 3008 DKR pro Abu Dhabi Racing a Khalid Al-Qassimi s Cyrilem Despresem je pak dovezli do cíle v top ten. Al-Qassimi až do posledních kilometrů bojoval o šesté místo s Vladimirem Vasiljevem, který řídil MINI JCW Rally, a v cíli posledního dne v jeho prospěch hovořilo sedm sekund. Po celkem 48 hodinách, tedy plných dvou dnech strávených za volantem, neskutečně těsný rozdíl. Komisaři se ale po skončení poslední etapy nežinýrovali s přiřazováním penalizací a šejk s Peugeotem inkasoval pět trestných minut a o šestou příčku přišel. Další těsný duel o pozici probíhal hned za touto dvojicí. Martin Prokop se po problému s poloosami bohužel propadnul na konec elitní desítky a závěr jeho Dakaru probíhal jako souboj s de Villiersem v továrním Hiluxu. Náročná předposlední etapa českého jezdce pořádně vytrestala a dvojice defektů, jízda v prachu a několik horkých chvilek jej o šanci proniknout mezi osmičku nejlepších připravila.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!