Redakce - eWRC.cz
1. 2. 2021 17:38 − 21517× − 54

Oficiální petice Rally srdcem

V rally komunitě se připravuje oficiální petice pod názvem "Rally srdcem". Co je jejím cílem a kdo ji připravuje?

Ivo Vybíral je spolujezdcem, který v minulé sezoně po boku Jana Dohnala vybojoval mistrovský titul v kategorii 2WD. Události posledních dnů, kdy na světlo světa vyplynul záměr Komise Rally Autoklubu ČR k omezení možnosti bodování pro určitou skupinu vozů v MČR jej nenechal chladným a výsledkem je, že připravuje oficiální petici, která ponese název „Rally srdcem“

Od vydání oficiálního dokumentu ze zasedání rally komise o zákazu bodování do absolutního pořadí pro vozy s prošlou mezinárodní homologací od roku 2022 už uběhlo několik dní, a všichni moc dobře víme, jaký ohlas toto rozhodnutí mělo, jak ze strany posádek, tak ze strany široké veřejnosti, tedy fanoušků. Samotného mě tento problém zastihl ještě na dovolené v zahraničí, odkud jsem měl možnost jen omezeně pozorovat reakce celé komunity rally. Ihned po návratu z dovolené jsem měl několik telefonátů a zpráv, jestli mám nějaké bližší informace nebo otázky typu, „Co to má znamenat a co s tím budu dělat“? Po sérii těchto dotazů a promluv jsem všem slíbil, že hned, jak nastalou situaci pořádně prostuduji, tak se první vyjádřím sám na svém facebookovém profilu a uvidíme, jaká bude reakce a odezva. Během ani ne 24h se strhla lavina komentářů, telefonátů a zpráv, kde jsem zjistil, že 98% všech zúčastněných má stejný názor na toto omezení jako já, a že s ním tedy rezolutně NESOUHLASÍ. Tudíž mi nezbylo nic jiného, než se zamyslet nad tím, co s tím člověk jako já, může udělat. Pocházím z Bystřice pod Hostýnem, kousek od legendární RZ Troják a už od mala jsem jako černá ovce rodiny otravoval rodiče, aby mě alespoň dovezli k trati rychlostní zkoušky vždy, když se zde startovala nějaká rally, abych mohl obdivovat všechny jezdce, jako rytíře na koních, kteří riskují svůj život, překonávající fyzikální zákony s technikou, která brala dech (WRC, KIT CAR, S 1600 apod.), a která mě dostala do takové euforie, že jsem se do toho kolotoče jménem česká rally musel dostat také. Od roku 2008, kdy jsem absolvoval svou první amatérskou rally, jsem se dostal přes několikero jezdců a vozů různých tříd a specifikací až k těm nejlepším mistrům volantu jako Miroslav Jakeš, Antonín Tlusťák, Jan Dohnal apod. Na podzim roku 2019 se mnou vyšel rozhovor na stránkách ewrc.cz, kde jsem hned v nadpisu uvedl, že mě budoucnost rally trošku děsí. Dnes mě děsí HODNĚ.

V loňském roce jsem se dohodl na nové spolupráci s již zmíněným Honzou Dohnalem, který mě oslovil s tím, zda bych po jeho boku nechtěl pokračovat v jeho skvělé kariéře a přitom mi s velkým smutkem oznámil, že to již nebude s vozem specifikace WRC, ale že má v plánu po deseti letech vytáhnout Clio S1600, tak jestli s tím nemám problém. Jen jsem se zasmál a hned jsem mu odpověděl, že WRC je samozřejmě nejvíc, ale pro mě je S1600 prostě srdeční záležitostí, a že to bude sezóna snů. Nakonec vše dost ovlivnil nový vir, který dneska ovlivnil celý svět, ale i tak si troufnu říci, že to byla po mnoha letech nejkrásnější sezóna, jakou si náš národní mistrák mohl přát. Ohlasy byly úžasné hned na první Rally Bohemia, kde těsně za sebou startoval Venca Pech s Focusem WRC, Honza Kopecký s tovární R5, my s S1600 a za námi Štěpán Vojtěch s legendárním Peugeotem 206 WRC. Pro fandy to byla podle jejich slov fantastická podívaná.

Než jsme se ale stihli doradovat z této krásné, leč krátké sezóny, tak přijde taková „podpásovka“ od členů rally komise, kde sedí i pár ikon našeho milovaného sportu. Za mě je to šokující a nepochopitelné!!!

Co jsem pro to mohl udělat já, bylo to, že jsem vzal telefon, napsal jsem a obvolal jsem širší špičku rally, některé pořadatele, juniory a legendy našeho sportu a zeptal se jich na jejich názor. Mým názorem je, že nechci navrhovaná omezení v bodování pro vozy s propadlou homologací. Chci, aby mohl startovat jakýkoliv vůz a WRC až do roku 2016 (tzn mimo nynější okřídlené bestie). Zjistil jsem, že názor většiny je stejný s tím mým a požádal jsem tyto závodníky, zda bych je mohl zařadit na svůj neoficiální seznam. Chtěl jsem mít představu, jak moc leží naše starší auta, a hlavně Vašek Pech a Jan Dohnal se svými letitými nádhernými vozy, některým lidem v žaludku. Výsledek byl takový, že jsem posbíral asi 80 zvučných jmen, kteří se mnou souhlasili.

Uvědomuji si, že seznam jmen závodníků, kteří mají stejný názor jako Ivo Vybíral nám sice něco naznačil, ale je pro další vyjednávání vlastně k ničemu, a proto jsem se rozhodl připravit oficiální petici se všemi náležitostmi. Tímto čestně prohlašuji, že jako nestranný a nezaujatý závodník Ivo Vybíral, vydám od 10.2.2021 oficiální petici s názvem RALLY SRDCEM, která bude otevřena VŠEM LIDEM, kteří milují náš sport. To znamená, že se do ní mohou zapojit opravdu VŠICHNI. Posádky, mechanici, majitelé týmů, pořadatelé, sponzoři atd. a hlavně vy FANOUŠCI, protože bez vás bychom to mohli rovnou zabalit. Přípravy jsou v plném proudu. Veškeré detailní informace, jako web, na kterém bude jasně napsáno, konkrétní body za co bojujeme, a kde bude možno stáhnout petiční arch, adresu na kterou bude moci každý jedinec zaslat podepsaný arch s podpisem, zároveň také telefonní číslo, kam bude možné rovněž zaslat podepsaný arch (např. přes aplikaci WhatsApp) atd. Vše bude následně zveřejněno v tiskové zprávě zde na webu www.ewrc.cz dne10.2.2021.

Závěrem bych chtěl napsat, že jsem tuto petici nevymyslel v žádné emoci či naštvání nebo úmyslu někomu uškodit či někoho pohoršit, ale na základě toho, že se tu rozhodují tak důležité věci za zavřeným dveřmi, bez jakékoli komunikace s lidmi, kterých se to týká (což jsou všichni členové rally a i sponzoři) a v dobré víře v to, že česká rally rodina stále existuje, a že zdravý rozum zvítězí. Je potřeba se připravit na dobu, kdy sehnat auto, sponzora, pořadatele a to vše zaplatit, bude daleko složitější než dnes a budeme rádi za každé auto, které soutěž v Česku pojede. Potřebujeme v této zlé době alespoň nějaké kladné zprávy a činy, a kde jinde bychom je měli hledat, než v našem milovaném hobby jménem RALLY.

Autorem textu je Ivo Vybíral

Komentářů celkem: 54
2. 2. 2021 20:58
2 0
Na závěr článku jsem doplnil autora textu, kterým je samozřejmě Ivo Vybíral. Určitě mu nechceme ubírat autorství petice a zásluhy a už vůbec se tím nechceme masírovat. V horní části je uveden autor redakce eWRC pouze proto, že Ivo Vybírala dosud nemáme mezi autory v systému zavedeného. Nic dalšího v tom nehledejte. Znovu opakuji, že dáme prostor všem, kteří chtějí názor vyjádřit. Zajímá nás rally a tahle diskuse je o rally.
2. 2. 2021 22:13 Upraveno 22:15
0 0
Přesně tak.Vždyť je to tu pro fanoušky rallye.Nechápu jak někdo nemůže pochopit princip této petice zrovna na těchto stránkáchsmajlík.V tom případě by měl odsud jít v trus.
2. 2. 2021 23:34
3 1
K té masírce asi tolik, že ta emociální smršť, do které se ještě přilévají další "srdcařské" ingredience nikoliv nestranných osob (jako je např. posádka jednoho z dotčených vozů), mi nepřijde jako dobré podhoubí pro další kvalitní diskusi. Žádné postranní úmysly v tom nehledám, jen jsem si dostatečně neuvědomil, že jde o fanouškovský web, nikoliv o platformu pro moderování objektivní diskuse. Trochu jsem i doufal, že někde najdu třeba podrobnější vyjádření někoho z druhé strany. Ale toho se zjevně nedočkáme, protože mnozí, kteří k tomu mají co říci, už si v důsledku toho předchozího lynče Štajfa, Černého aj. v kombinaci s podobnými peticemi (s trochou nadsázky chybí už jen dopis dělníků že slévárny), dají dobrý pozor na to, zda budou chtít dávat všanc své názory rozvášněnému davu.
3. 2. 2021 08:29
0 0
Monte Christo: Myslím, že nikdo tady nikomu "z druhé strany" nebrání k tomu, aby se k dané věci vyjádřil podrobněji. Nějaké ohlasy jiných jezdců až tady přeci v článku byly. Nic přeci není černobílé... A pokud to budou dobré argumenty, tak ti rozumní budou diskutovat slušně a k věci. A těmi ostatními se soudný člověk vůbec nebude zabývat...
3. 2. 2021 08:43
3 0
Monte Christo: Určitě s tebou musím souhlasit, že ewrc je fanouškovský web a nemáme ani ambice být nějakou, jak ty říkáš, "objektivní platformou pro moderování diskuse". To téma nějak vzniklo. Nevytvořili jsme jej, nevymysleli jsme jej. Podle mě vzniklo zveřejněním zápisu z rally komise na webu Autoklubu. Pak následovaly reakce. Nesouhlasím ale jednoznačně s tím, že by nedostal někdo šanci se vyjádřit. Na tom tématu pracuji dál a pracovat budu, né proto, že mě propojuje zájem některého z týmů, ale proto, že mě to zajímá. Nemám žádnou potřebu stranit jedné nebo druhé straně. Tohle je věc, kterou si musí mezi sebou probrat AČR a závodníci. Myslím, že nestrannost jsem dostatečně prezentoval tím, že jsem v jednom z předchozích článků připravil názory velké části české špičky a byly to názory skoro půl na půl. Dával jsem dohromady rozhovor s šéfem Škoda Motorsportu, za který jsem moc rád a vážím si toho, že mi byl rozhovor poskytnut. Teď aktuálně pracuji na rozhovoru s jezdcem, kterého se téma také svým způsobem týká týkalo a zase do toho možná vneseme jiné světlo. Nemám tedy pocit, že by si eWRC zasloužilo komentáře o tom, že jsme neobjektivní a nedáváme šanci se vyjádřit někomu s jiným názorem. Jen upřesním, že za poslední tři týdny jsem mluvil se dvěma členy komise rally, kteří mě oba odkázali na jejich oficiální stanovisko v tiskové zprávě a víc se vyjadřovat nechtěli. Jeden z nich byl sdílnější – jsem za to velmi rád a výsledkem je komentář Jiřího Valenty. Tak skutečně nějak nerozumím, co bychom měli ještě dělat víc. Jen závěrem znovu dodávám, že to dělám jen proto, že mě tohle téma baví, ale mám trochu pocit, že ve světě motoristických pisálků jsem asi jediný…
Jen
3. 2. 2021 08:59
1 0
Vsichni vime na jake strane stoji Monte Christo stejne tak jako zname fakta! Verim, ze petice nam jasne ukaze co si o problemu mysli zavodnici, sponzori, mechanici a mnoho dalsich lidi, kteri se kolem tohoto sportu pohybuji. Doufam, ze Ivo Vybiral sve snazeni dotahne do konce a my ostatni, kteri tento sport mame radi uvidime jaky nazor prevlada...
3. 2. 2021 09:52
2 0
To Mravenec a standak: Použiji svůj komentář odjinud: To není výtka k ewrc. Já jen popisuji takový nepěkný jev, kdy se v médiích a prostřednictvím sociálních sítí vytváří nezdravá atmosféra, která brání racionální diskusi a vede k falešnému pocitu převahy jedné skupiny tím, že je semleta druhá skupina do té míry, že nehodlá podstupovat štvanici, kterou na ni první skupina pořádá. Pak už navenek zaznívá jen jeden názor. Prostě začarovaný kruh a exponenciální nárůst zkreslení obrazu určitého jevu v nějaké sociální bublině. Ono se to obecně týká hodně věcí ve společnosti (politika, covid atd.)... tak teď to sedlo na rally komunitu.
Fox
3. 2. 2021 10:15
2 2
To M.C.:
Promiň, ale jsi naprosto vedle. To, že s tebou mnoho lidí nesouhlasí neznamená, že "navenek zaznívá jen jeden názor"
Tohle není zasedání nějakého sekretariátu, který vydá finální tiskovou zprávu, tady se právě může vyjádřit kdokoliv a obhájit své stanovisko. Že ti většinový názor nevoní, není vinou "nezdravé atmosféry" ani "štvanicí", je to jen tvůj problém, neschopnost přijmout jiné argumenty než ty tvoje.
3. 2. 2021 14:37 Upraveno 14:38
3 4
Petře já s tím co Monte Christo napsal souhlasím. I přesto, že tady několik dní visí komentář, že mi lezou z huby hovna si dovolím ještě nějaké hovno utrousit. Hromada článků je postavena na vlastních pocitech některých účastníků a nebo jejich blízkých. Pochopitelně mají právo se cítit ukřivděni a nebo poškozeni. Ovšem jak sám víš kolik emocí do článku vložíš tak x krát více nich vyvoláš. Pokud se podívám na prvopočátek této mely, tak diskutujících volá po vyjádření kompetentních. A co se stane když se ti kompetentní vyjádří? Diskutující jim stejně nevěří. Protože těch jednostranných emocí už je přespříliš a jednou z lidských vlastností je přiklonit se k poškozenému. Potom už je zcela jedno kde je pravda. Zcela ukázkovým názorem je Fox. Obviní tady Monte Christa, že není schopen přijmout jiné argumenty ale sám nic takového nepřipouští protože mít jiný názor není podle něj možné. A výsledkem takové rádoby diskuze bude, že si autor na eWRC přečte co že to vlastně ten MravenecZ napsal a pokud nahlédne i do diskuze, tak se už nikdy nevyjádří. Když si to pod článkem přečtu, tak je jedno co je obsahem. Stejně tomu nikdo nevěří. Emoce jsou na druhé stran. Stejně tak pod článkem Jirky Valenty. Kdo ho zná, tak ví, že hledá řešení. Že je to řešení třeba už hotové a čeká na zveřejnění ví málokdo. Že 100% diskutujících nemá ani ponětí jak funguje struktura motorsportu, Jak jsou provázány národní a mezinárodní řády, co si může a nemůže Rally komise dovolit, proč musí něco předhlásit aby to mohlo platit a potom si můžu položit otázku kolik z toho znají sami aktéři. No a když něco ocituji tak se dozvím, že mi lezou hovna z huby. Zařekl jsem se že tímto končím na eWRC a už se nikdy nic nenapíšu. Takže toto je poslední hovno. Snad jen hovínko na závěr. Rád uvidím dále WRCa a S1600 na tratích. Miluji ten zvuk a jízdní projev. On je ostatně nikdo ani nezakazuje. Ale dejme tomu řád a smysl. To je asi to co teď má víc lidí. Vlaky v hlavě. PS toto není kritika eWRC ani tebe Petře. To je kritika komunity eWRC, která skončila u bulvární diskuze.
3. 2. 2021 15:37
3 0
Stále se řeší jajé auto je lepší. Podle mě to jasné řekl Kopecký v tom rozhovoru v roce 2016. Pokud se nepletu, tak tam zaznělo, že R5 je lepší než 10 let starý wrc. No a otázka zní. Nemluvil v tom rozhovoru tenkrát pravdu? Nebo nemluví pravdu teď? Nebo Pech objevil nějaký zázrak, kterým Focuse vylepšili o 10 let? Nebo nevím. Pro mne, jako pro fanouška a diváka byl letošní rok konečně zase nějak zajímavý. A raději uvidím jedno WRC v čele, než 20 identických R5.
3. 2. 2021 19:42 Upraveno 19:57
1 0
....bulvární diskuzesmajlíksmajlíksmajlíkŘád a smysl rallye je právě tímto rozhodnutím silně narušena milý pačesi.
4. 2. 2021 16:40
1 0
Podporuji na plný pecky..smajlíksmajlík
Alespoň někdo se snaží o nápravu situace.smajlík
6. 2. 2021 15:41
1 0


Ahoj všem. Souhlasím s Ivo Vybíralem. Již delší dobu mne děsí budoucnost nejen v naší rally. Slepá elektrifikace, hybridy apod. Kam se vytratí ta úžasná atmosféra podél tratí. Vše je to jen uměle řízené a většinou to odráží jen zájmy jednotlivých skupin. Je mi 57 let a od 7 let se pohybuju kolem aut a motocyklů. Především historici z mého dětství jsou srdcovou záležitostí a pár si jich i stavím. Tím větší a tísnivější pocit ze všeho tohoto mám. Proč jsou státy, které si v národních šampionátech dovolí jet v podstatě úplně vše co má čtyři kola. Od historiků až po současné ex tovární vozy. Samozřejmě vše v dle příslušných homologačních a bezpečnostních předpisů pro jednotlivé třídy. Co na tom, že má propadlou homologaci. Doufám, že Autoklub své rozhodnutí přehodnotí a já si nebudu muset koupit prut na ryby.
6. 2. 2021 15:43
0 0
smajlíksmajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!