10. 2. 2021 14:12 − 6059× − 12

Komise Rally AS AČR představuje výhled do následujících let

V uplynulých dnech se mezi jezdci rally a veřejností rozpoutala debata ohledně předhlášení na rok 2022.

Na základě něhož chce Komise rally AS AČR v budoucnu upravit předpisy pro Mistrovství České republiky v rally (MČR). Pojďme si vysvětlit, co tyto změny mají přinést a jaký je jejich přesný výklad.

Ohlédneme-li se do minulosti, tak vozy s ukončenou homologací FIA se do českého mistrovství dostaly před několika lety, konkrétně v roce 2014. Do té doby ukončení homologace FIA znamenalo, že taková vozidla v MČR automaticky bez výjimky skončila a mohla se účastnit pouze jednodenních Sprintrally nebo volných nezařazených podniků.

Tehdejší uvolnění pravidel spolu s dalšími změnami mělo za cíl více naplnit startovní pole dvoudenních rally zařazených do Mistrovství České republiky v rally, kde v té době startovalo výrazně méně posádek než v jednodenních Sprintrally. Zatímco Sprintrally se tehdy účastnilo okolo 100 posádek, tak organizátoři dvoudenních podniků zařazených do MČR pravidelně dostávali přihlášek o polovinu méně. Současně s uvolněním předpisů u velkých podniků MČR dostal seriál jednodenních rally nový název – Rallysprint série (RSS) a tento šampionát byl určen primárně pro vozy 2WD. Pro vozy 4WD vznikl v rámci RSS Pohár 2+, bez možnosti zisku mistrovského titulu v RSS, ale s možností vítězství na jednotlivém podniku. Byly to poměrně radikální kroky, které i tehdy zvedly vlnu kritiky, nicméně s odstupem času lze konstatovat, že to byla správná cesta, která sportovní stránce prospěla a postarala se o stabilizaci vícedenních podniků a celého mistrovství.

Přerozdělení tříd v rámci celkového hodnocení mistrovství ČR, kvůli kterému vznikla aktuální diskuze, jsme měli připravené k zavedení již v roce 2017. Po jednorázovém prodloužení některých homologací FIA o čtyři roky jsme toto opatření tehdy odložili, nicméně jezdci byli na každoročních pravidelných školeních a prostřednictvím řádů upozorňováni, že tato změna výhledově může přijít – ve Standardních propozicích pro rally se už od roku 2014 nachází věta „V rámci Mistrovství ČR se zachovává rozdělení tříd, které vychází z roku 2013. V roce (následujícím) může dojít k harmonizaci s regionálními předpisy.“ Možnost takové změny tedy není novinkou, nyní ovšem nastal čas na její provedení – platnost hromadně prodloužených homologací FIA některých vozů je totiž u konce, navíc se mezitím na mezinárodní úrovni napevno ustálila pyramida nových tříd Rally1 až Rally5, na kterou je potřeba rovněž výhledově reagovat.

Každoročně naše Střediska Automobilového Sportu pomáhají novým zájemcům se vstupem do světa rally. Většina z těchto uchazečů přichází s vlastním uceleným programem a snem probojovat se někdy do kolotoče mistrovství světa. Téměř u většiny z nich to díky různým okolnostem zůstane jen snem, ale i tak se pokouší dosáhnout úspěchů v národním mistrovství nebo se prosadit v mezinárodních soutěžích. Začátky všech pak mají stejný průběh, když si pro své první starty volí základní techniku, která v dnešní strategii FIA odpovídá kategorii Rally5 (dříve R1), ti ambicióznější pak začínají o kategorii výše v Rally4 (dříve R2). Obě tyto kategorie nabízí možnost snadno porovnat svou výkonnost jak na domácí půdě, tak i v prostředí mezinárodních rally se stejně motivovanými jezdci, kteří jsou na podobné úrovni. Stejně tak je to s účastí v kategorii Rally2 (dříve R5), která je aktuálně vrcholnou technikou pro regionální, mezinárodní a národní mistrovství. Tyto nové třídy umožňují snadný vstup každého jezdce do prostředí mezinárodní soutěže a jsou základem pro jejich další kariérní růst. Z této logiky také vychází myšlenka, aby se o titulech Mistrů České republiky rozhodovalo mezi jezdci s vozy aktuální specifikace. Cílem je, aby se jezdci nesnažili získat technickou převahu koncepčně jinak postaveného vozidla nebo nemuseli poukazovat na technickou převahu jiného soutěžícího s jiným vozem, které je pro ně nedostupné díky aktuálním předpisům.

Návrh rozdělení tříd a základní prvky „velkého“ mistrovství pro rok 2022

Mistrovství ČR v Rally 2022
- vozy s platnou FIA homologací
(možnost zisku titulu Mistrů ČR v rámci Mistrovství ČR v rally v absolutním pořadí, v samostatné klasifikaci vozů 2WD a ve vypsaných třídách)
- vozy s ukončenou FIA homologací a vozy s národní homologací
(možnost zisku titulu Mistrů ČR v rámci Mistrovství ČR v rally ve vypsaných třídách)
- všechny vozy obou kategorií budou hodnoceny do absolutní klasifikace podniku, také výsledky budou společné pro všechny jezdce

Všechny vozy, které mohly startovat v rámci MČR v rally s ukončenou homologací v roce 2021, budou mít tedy možnost dále startovat. Komise rally AS AČR se také dohodla, že dojde pro rok 2022 k uvolnění pravidel týkajících se vozů WRC, kdy budou povoleny všechny vozy WRC s ukončenou homologací a s maximální výbavou dle varianty 300/XX WRC bez ohledu na registraci, čímž může dále vzrůst pestrost a atraktivita startovního pole. Komise rally se dále shodla na systému přidělení startovních čísel, kdy se budou tak jak v předchozích letech ctít priority FIA a ASN a následné startovní pole bude seřazeno dle výkonnosti a uvážení ředitele podniku bez ohledu na to, zda jde o vůz s platnou či ukončenou homologací. To se samozřejmě týká jen národních soutěží, nikoliv těch zařazených do mezinárodních šampionátů FIA. Oproti změnám z roku 2014 se tedy nic zásadně nemění, změny v rámci Mistrovství ČR v rally jsou tentokrát podstatně menšího rozsahu a Rallysprint série zůstává, co se systému týče, zcela beze změn.

Komise rally AS AČR

Komentářů celkem: 12
10. 2. 2021 17:28
1 0
Neřeším procesní stránku věci, ale díky tomu bychom mohli vidět soukromá WRC do roku 2016 na tratích. To je dobře.

Pokud ŠKODA MOTORSPORT nepojede MČR, tak budou závodit mezi sebou soukromé R5 o titul Mistra ČR.

Pokud Václav Pech pojede ve WRC, tak sice může vyhrát všechny závody, ale nebude mistrem absolutním. (to je divné)
Pokud Honza Dohnal pojede S1600, tak sice může vyhrát všechny závody, ale nebude mistrem 2WD. (to je divné)

Reálně se to rozhodnutí dotýká právě těch 2 pánů a případných movitých závodníků, kteří by chtěli vyhrávat ve WRC. Je otázkou, jak moc to vadí jejich komerčním partnerům.

To, že se na tratích budeme potkávat se stále menším počtem Evolution(ů) a Subaru, to je prostě fakt, dneska jede Nkové auto stejně rychle, ne-li pomaleji, než R2jka.....
10. 2. 2021 18:05
1 5
Tohle bude dělat nepořádek. Pokud je třeba zachovat nějakou úlitbu nekoncepčním vozům (nebo sem dokonce pustit WRC až do roku 2016), tak ať si jedou svoje vlastní bodování, ať mají svoje vlastní stupně vítězů na jednotlivých podnicích i svůj vlastní šampionát a své vlastní absolutní nebo klidně i relativní pořadí. Celé se to může jmenovat třeba "Pohár míru a přátelství" podle vlídného charakteru těch, po jejichž křiku je na stole tenhle nekoncepční paskvil. Je smutné, jak s národní sportovní autoritou tahle parta zacvičila.
10. 2. 2021 20:05
5 0
když jste naposledy sáhli k restrikci jedněch a protěžování jinejch aut, skončilo to 40 autama na startu MMČR (ano, tak prestižně a mezinárodně jste to fiasko pojmenovali (nechápu, proč se k tomu názvu teď nehlásíte), Mezinárodní mistrovství České republiky), z průšvihu jste se dostali tím, že jste podřízli sprinty, kde jezdilo až 130 aut a z honosného MMČR jste udělali pouhé národní Mistrovství České republiky, teď jste opět vyrazli na cestu ke zkáze, vám v tom baráku kousek od Hlavního (nebo taky Wilsonova) nádraží a smradlavého parku, to možná přeju, ale nás prosím nechte na pokoji a nerejpejte do věcí, který ukázaly, že fungujou, děkuju!
10. 2. 2021 20:08
3 3
Monte Christo ty jsi buď z opletalky, troll a nebo úplnej debil. Tohle po čem voláš ty rally akorát tak zničí, jak pro závodníky tak pro fanoušky. Pokud máš rád cupový závody, kde jezdí 25 stejných aut, můžeš vyrazit na okruhy a nám fanouškům rally se do rally laskavě neser. smajlík
10. 2. 2021 20:49
1 0
Ty brďo to je z bláta do louže. ASN se po dlouhé usilovné práci vyškrabala na střechu hořícího mrakodrapu a podle toho to taky vypadá. Jsem fakt zvědavej jestli se někdy najde někdo kdo by byl schopnej přijmout nějaký normální rozhodnutí a nedožrat skoro úplně všechny. Proč se do toho rally komise vlastně s...., stačilo všechno nastartovat o rok pozdějš. Stejně nevíme co nás čeká letos a co přinese/nepřinese 2022, moc hezký to asi nebude rád bych se mýlil a sil bude potřeba.
10. 2. 2021 23:39
1 4
Novej a Shifty nám v posledních větách svých příspěvků o sobě prozradili, že si myslí, že ONI jsou rally ("NÁS nechte na pokoji", "NÁM fanouškům se do rally neser"). Tak to jste přátelé na velkém omylu, ze kterého pak pak logicky pramení i vaše velké rozladění a neklid. Rally nebo rally fanoušci to totiž nejste VY. Svět rally sahá daleko za obzor toho vašeho omezeného "MY". Jeho součástí jsou i jiné pohledy na věc, jiné zkušenosti, jiné cíle, cesty, radosti nebo i zodpovědnosti, než máte VY. Možná by celkové diskusi prospělo, kdybyste si to uvědomili. V neposlední řadě se uleví i vám.
11. 2. 2021 00:44
2 0
Monte Christo, tak hele, já se samozřejmě můžu plést a nebylo by to poprvé, ale ty prázdný startovní listiny nepopřeš ani ty a že se začaly plnit, to taky ne, teď už si jenom přiznej, proč tomu taky bylo a můžeme si dát panáka na dojemnou shodu nás obou smajlík
11. 2. 2021 05:34
1 0
Tolik tiskovek jako letos snad Autoklub ještě nikdy nevydal.
A podle všech ohlasů zde na fórech, to ale opět nedělá dobře. Je si vědom, že udělal chybu pod tlakem Škodovky a tak ten ten požár hasí prilevanim oleje do ohně.
Mocenský zájem ty naše korytáře pohltil, a opojení mocí nabývá jiného rozměru.
Je to hnus, velebnosti.
11. 2. 2021 07:25
0 0
Tak určitě.
Za většinu průserů v téhle zemi může Kalousek.
V rally je to pochopitelně Škodovka smajlíksmajlíksmajlík
11. 2. 2021 10:55
1 0
Původně napsal Novej
když jste naposledy sáhli k restrikci jedněch a protěžování jinejch aut, skončilo to 40 autama na startu MMČR (ano, tak prestižně a mezinárodně jste to fiasko pojmenovali (nechápu, proč se k tomu názvu teď nehlásíte), Mezinárodní mistrovství České republiky), z průšvihu jste se dostali tím, že jste podřízli sprinty, kde jezdilo až 130 aut a z honosného MMČR jste udělali pouhé národní Mistrovství České republiky, teď jste opět vyrazli na cestu ke zkáze, vám v tom baráku kousek od Hlavního (nebo taky Wilsonova) nádraží a smradlavého parku, to možná přeju, ale nás prosím nechte na pokoji a nerejpejte do věcí, který ukázaly, že fungujou, děkuju!
A tomu jeden statistický důkaz. Šumava 2014 MMČR 33 aut, 2014 MČR 66, takže nárůst 100%.
11. 2. 2021 11:56
1 0
Harmonizovat predpisy. Vzpomnel jsem si na scenu, jak si Tlustej Tony (ten kreslenej, ne ten ze Zadveric) potrebuje synchronizovat PDA smajlík
15. 2. 2021 07:06
1 0
Původně napsal shifty
Monte Christo ty jsi buď z opletalky, troll a nebo úplnej debil. Tohle po čem voláš ty rally akorát tak zničí, jak pro závodníky tak pro fanoušky. Pokud máš rád cupový závody, kde jezdí 25 stejných aut, můžeš vyrazit na okruhy a nám fanouškům rally se do rally laskavě neser. smajlík
Opravdu je potřeba v civilizované světě někoho nazývat debilem jen proto, že má odlišný názor? Divím se redakci, že toto nechává bez povšimnutí.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!