9. 3. 2021 08:43 − 792× − 0

Jari Huttunen je součástí juniorského výběru Hyundaie

Hyundai Motorsport Customer Racing jmenoval své reprezentanty, kteří se objeví v barvách programu Customer Racing Junior Driver.

Ten pokračuje už třetím rokem, je určený na podporu mladých jezdců v rally i na okruzích. Vybraní jezdci samozřejmě budou během sezóny pilotovat vozy, vyrobené v centrále společnosti, v německém Alzenau. Za podporou je snaha o růst jejich závodní kariéry.

S touto nominací souvisí i podpora a vedení od špičkových jezdců stáje Hyundai Motorsport, stejně jako možnost využití inženýrské podpory Customer Racing. Další pomoc bude směřována i mimo závodní tratě, ve zlepšení online prezentace, komunikace s médii a vybudování silného jména, které je potřeba pro úspěšné působení v seriálech FIA WRC a FIA WTCR.

Ve skupině rally jezdců jsou základem výběru tři pilotů Hyundai Motorsport, reprezentující tým v seriálu WRC2. Nor Ole Christian Veiby se zapojí do programu Junior Driver druhý rok v řadě, nově s týmovými kolegy Švédem Oliverem Solbergem a Finem Jarim Huttunenem.

Všechny tři spojuje soutěžní vůz Hyundai i20 R5, se kterým v sezóně 2021 budou startovat. Huttunen přichází do projektu jako mistr Polska a úřadující šampión WRC3, Solberg jako vítěz kategorie ERC1 Junior v kvalitním seriálu mistrovství Evropy. Na světových tratích bude vedle nich zároveň působit Francouz Pierre-Louis Loubet, jenž se v roce 2020, v návaznosti na úspěchy v projektu Junior Driver, vypracoval za volant speciálu Hyundai i20 Coupe WRC.

V sestavě reprezentantů nebude po loňské úspěšné sezóně v ERC za volantem modelu i20 R5 chybět ani Gregoire Munster. Lucemburčan byl loni blízkých konkurentem Solberga, skončil druhý v hodnocení ERC1 Junior a třetí v hodnocení ERC. Jeho letošní prioritou bude úspěch v belgickém šampionátu s týmem BMA. V plánu jsou ovšem i zahraniční starty, podle aktuálního vývoje.

Nováčkem Junior Driver programu bude Josh McErlean. Dvaadvacetiletý Ir, člen Motorsport Ireland Rally Academy, se loni s vozem Hyundai i20 R5 objevil na vybraných národních a mezinárodních závodech, vrcholem byla prosincová Rally Monza v seriálu WRC3, kde se zdárně vyrovnal s extrémními podmínkami. Letos se bude specializovat na starty v seriálu WRC3, zároveň by neměl chybět ani na vybraných závodech britského a evropského šampionátu.

Druhá skupina projektu Junior Driver se představí na okruzích. Český jezdec Jáchym Galáš přechází ze seriálu TCR Eastern Europe do série TCR Europe, pilotovat bude Hyundai i30 N TCR. Po umístění na podium v roce 2020, se 19letý mladík může těšit ze značkové podpory a účasti v prestižním okruhovém seriálu TCR Europe, což je jen stupínek pod vrcholem, světovou sérií FIA WTCR.

Nejmladšími členy skupiny Junior Driver 2021 budou 16letí Tyler Maxson i Tyler Gonzalez. Po jejich úspěšném působení v sezóně 2020 budou i letos pokračovat v barvách stáje Copeland Motorsport s modely Veloster N TCR v sérii IMSA Michelin Pilot Challenge. Maxson při svém debutu loni dominoval sérii TC America s modelem Veloster N TCR, celkem vyhrál jedenáct závodů – včetně prvních devíti podniků sezóny. Gonzalez měl rovněž podařený rok ve spojení s modelem Hyundai Veloster Turbo, který byl hodně blízko produkčnímu modelu.

Společně debutovali v seriálu IMSA v říjnu na závodě Road Atlanta, kde obsadili výtečné druhé místo, když do posledních metrů bojovali kolo na kolo o vítězství. V roce 2021 by rádi na tento výsledek nejenže zopakovali, ale i vylepšili.

Týmová sestava bude doplněna i malajským pilotem Mitchellem Cheahem. Ten usedne do vozu úspěšné stáje Engstler Motorsport, která má na svém kontě řadů titulů s modely i30 N TCR v Německu a Asii. Kvůli restrikcím se Cheam loni objevil pouze na vybraných závodech. Při TCR Germany zajel „pole position”, na Red Bull Ringu vystoupal na podium ve FIA WTCR.

V závodění s týmem Engstler Motorsport bude pokračovat rovněž Luca Engstler, jenž využíval podpory Junior Driver programu už loni, při startech s modelem i30 N TCR v seriálu FIA WTCR 2020.

Andrew Johns (Hyundai Motorsport Customer Racing Operations Leader): „Podobné aktivity rozvoje mladých talentovaných jezdců jsou hlavní náplní oddělení Customer Racing, stejně jako celého týmu Hyundai Motorsport. Víme, že jsme postavili velmi rychlá a úspěšná auta, ale také musíme mít jezdce, kteří to vše přetaví v úspěchy na okruzích nebo na tratích rychlostních zkoušek. Díky projektu Customer Racing Junior Driver můžeme některé z nich, kteří závodí se značkou Hyundai podpořit v prestižních šampionátech v rally a seriálech TCR na celém světě. Díky úzké spolupráci s každým z nich, jejich týmy, nám jde o jejich konstantní růst, s cílem dosáhnout co nejlepších výsledků a třeba to dotáhnout až k profesionální kariéře v nejprestižnějších šampionátech WRC a WTCR.”

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!