12. 5. 2021 18:54 − 4482× − 2

Martin Rada: „Souboj s Petrem Nešetřilem byl strhující“

Skvělý souboj o vítězství ve třídě 4 na Rallye Šumava se rozhodl až na závěrečné rychlostní zkoušce.

Martin Rada s Jardou Jugasem se tam za AGROTEC CZECH ABARTH TEAM snažili uhájit vedení před Petrem Nešetřilem.

Po vítězství na Kowax Valašské Rally Valmez přijížděl tým do Klatov dobře naladěn. Při seznamovacích jízdách se pak ukázalo, že pořadatelé připravili letos velmi krásnou, náročnou a přitom velice kompaktní soutěž. „Musím před organizátory smeknout, letošní Šumava byla opravdu krásná a když se k tomu přidalo ještě slunečné jarní počasí, jízdu jsme si užívali každým metrem,“ nešetří chválou Martin Rada.

Pojďme se ale podívat na zmíněné souboje ve třídě 4. Na start se postavily tentokrát čtyři vozy, tedy o jeden více než na Valašce. Bohužel právě Jiří Jirovec havaroval už na Mlázovské zkoušce. Souboj na špici se tak znovu omezil pouze na dva vozy. Martin Rada s Abarthem 124 Rally RGT ale na Petra Nešetřila neztrácel, ba naopak. „Byli jsme si vědomi, že na okruhu nebo na Strašínské zkoušce na něj ztratíme, protože to jsou zkoušky hodně o výkonu motoru. A tam má Petr oproti nám o dost koní navíc. O to víc jsme se soustředili na technické zkoušky – Mlázovskou a Keply. Petr šel skutečně na okruhu do vedení, ale my jsme dokázali být rychlejší jak na Mlázovské, tak na Keplech. Z toho jsem měl opravdu velkou radost. O to víc, že jsme to zopakovali i na druhých průjezdech,“ zářil nadšením v cíli první etapy Martin Rada. Petr Nešetřil byl navíc penalizován 30 sekundy, a tak do nedělní etapy vstupoval Martin Rada s náskokem 9,4 sekundy.

Vše se mělo rozhodnout na posledních 4 zkouškách. „První Koráb nám po sérii nehod zrušili. Na Zdebořické s dlouhým šotolinovým úsekem v lese jsme pak na Petra dost nečekaně najeli dalších 14 sekund, to nás překvapilo. To, že Petr hodně stáhne na Korábu, jsme čekali. Před druhým průjezdem Zdebořické jsme ale měli stále navrch 1,7 sekundy. Bude to stačit? Váhali jsme, jak moc riskovat. Soutěžácké srdce chtělo hodně, ale zase jsme nechtěli auto rozbít. A také musíme v pondělí do práce, abychom vydělali na další starty. S Jardou jsme si řekli, že přidáme, ale nepojedeme přes hranu. V cíli zkoušky jsme zjistili, že jsme se oproti prvnímu průjezdu zlepšili o 8 vteřin. A pak už jen čekali na Petra, jak se s tím popasuje on. A museli jsme uznat, že tomu dal všechno! On se oproti prvnímu průjezdu zlepšil o 40 vteřin a porazil nás tak nakonec o 14 vteřin. Klobouk dolů,“ uznává výkon soupeře Martin Rada. „Upřímně ani nevím, jak jsme skončili absolutně, protože jsme byli vtaženi do tohoto jediného souboje. Prohráli jsme, ale podstatné jsou zážitky, a těch si ze Šumavy vezeme opravdu hodně. Kvůli těmto emocím rally jezdíme.“

Vedle vlastního souboje sledoval Martin Rada i výkon Honzy Kopeckého s Honzou Hlouškem, kteří za dealerský Agrotec Škoda Rally Team Šumavu s přehledem vyhráli. „Kluci nám udělali velkou radost. Jeli rychle, ale přitom i hlavou, ukázali opravdu vyspělý výkon. Moc jim gratuluji.“

Martin Rada je také předseda organizačního týmu další soutěže MČR v rally – Agrotec Petronas Rally Hustopeče, která se uskuteční 18. – 19. června v okolí Hustopečí. Jak pokračují přípravy? „Vše pokračuje podle plánu, máme zveřejněné ZU a byl zahájen příjem přihlášek. Stále pracujeme na třech variantách co se týče epidemiologické situace. Vzhledem k aktuálnímu vývoji jsme optimisti a věříme, že soutěž pojedeme i s diváky.“ Více na https://www.agrotecrally.cz.

Dalším startem pro AGROTEC CZECH ABARTH TEAM bude Carlson Rallysprint Kopná.

Komentářů celkem: 2
12. 5. 2021 19:18
1 0
Tyhle vozy jsou velkým zpestřením startovního pole, škoda, že jich není o něco více smajlík
13. 5. 2021 23:55
0 0
Kvůli těmto emocím rally jezdíme.“

Přesně tak. smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!