18. 5. 2021 08:09 − 5930× − 9

Z historie Rallye Plzeň – 2. díl

Letos po 31 letech dojde k obnovení někdejší Rallye Plzeň. Pojďme se podívat do historie této soutěže.


UP na výstavišti na Rallye Plzeň 1978

V minulém díle jsem si posteskl, že mně chybí nějaké výsledky. Díky ochotě Pavla Vydry jsem za těch pár dnů mohl doplnit výsledky Rallye Plzeň 1971 a 1973. V roce 1971 se vítězem stal František Lainer s vozem Fiat 124 Coupé. Podoba soutěže byla asi podobná té, kterou jsem minule odhalili v roce 1972. Jely se tedy také pouze 2 rychlostní zkoušky. Kompletní výsledky najdete zde.

Milan Zapadlo pak vyhrál ročník 1973, kompletní výsledky zde. Za zmínku stojí třetí místo domácí Václava Pecha staršího, otce Ášína. Také zde se jely jen 2 rychlostní zkoušky.

Tím pádem už mně chybí jen výsledky úplně prvního ročníku 1970 a pak zkompletovat ty z 1974. Takže kdyby je někdo doma našel…

Rallye Plzeň 1976

Teď už se ale posuneme do dalšího ročníku, do roku 1976. V Plzni zůstává opět malý mistrák a příliš se nemění ani formát soutěže, který je opět rozdělen na denní a noční část. Na posádky čeká porce 466 kilometrů celkem. Rychlostní zkoušky jsou podobné těm z předchozího roku. Pouze RZ Kaceřov – Kozojedy se jede jen jako průjezd a naopak se objevuje nová Křiženec – Vysoké Jamné. Tahle zkouška už byla hodně vzdálená od Plzně. Mimochodem, na tomto úseku se v roce 2010 jela Rallyshow Vysoké Jamné.

V boji o vítězství si to rozdali dva domácí jezdci František Markvart a Ladislav Veselý se Škodami 120 S. Pouze oni vyhrávali rychlostní zkoušky. Nakonec byl lepší František Markvart, pro kterého to bylo druhé vítězství na domácí soutěži za sebou. Ano, jde o stejného Františka Markvarta, který končil s rally až v roce 2017 ve věku 72 let! Tomu se říká oddanost rally. Pro Ladislava Veselého šlo po dvou vítězstvích o další stupně vítězů a je pro změnu jediným jezdcem v historii soutěže, který na něm stál 3x. Kompletní výsledky zde.


Plakát Rallye Plzeň 1976

Rallye Plzeň 1977

Formát soutěže i zařazení zůstaly zachovány i v roce 1977. Pouze hrdinové předchozího roku Markvart s Veselým nemohli znovu bojovat o vítězství, protože měli vyjetou vyšší třídu a postoupili tak do nejvyššího mistráku. Erzety se jely jen s drobnými úpravami, celková délka soutěže dosáhla 486 km. Start soutěže se přesunul do autokempu na Bílé Hoře. Vítězem se Vladimír Pešek, který z domovského ASK Plzeň přešel do nového AMRK Plzeň. Bylo to pro něj jediné absolutní vítězství v kariéře. Kompletní výsledky zde.


Plakát Rallye Plzeň 1977

Rallye Ex Plzeň 1977

Jen 6 týdnů po Rallye Plzeň 1977 se v Plzni koná další soutěž, nově vzniklá Rallye Ex Plzeň. Pořadatelem nové soutěže byl AMK Plzeň-střed. Proč Ex Plzeň? Ex Plzeň byla gastronomická výstava, která se v červnu (1966-2001) konala na Plzeňském výstavišti, tam kde dnes stojí obchodní dům Plaza. V rámci této výstavy se tedy konal první ročník nové soutěže, která byla logicky zařazena mezi oblastní soutěže. Tomu odpovídal i skromnější formát soutěže a ne tolik známá jména ve startovce.

Na posádky čekalo 250 kilometrů a 5 rychlostních zkoušek. Nově se objevuje úsek Nynice – Dolany, který kopíruje levý břeh Berounky. Pak se před Dolanský most poprvé přejelo i na pravý břeh Berounky, aby se následujícím mostem v Liblíně vrátily zpět. Následoval klasický úsek Košín – Koryta. Noční etapa byla delší a objevil se v ní nový úsek Plasy – Pláně – Ondřejov a pak úsek, který se brzy stane v různých podobách legendárním Město Touškov – Kůští – Chotíkov. Dnes by se tento úsek nedal jet, protože cesta mezi Kůštím a Dolním Vlkýšem zcela zmizela, více jsem o tom psal v seriálu Kudy se jezdilo – Rallye Ex Plzeň 1977.

Vítězem soutěže se stal Václav Pulec, pro kterého to byl životní výsledek. V další sezóně ale kariéru ukončil. To Milan Tesař na druhém místě měl před sebou 20 let úspěšné kariéry. A všimněte si, že hlavní úlohu ve výsledcích hrály penalizace, žádná z posádek se jí nevyhnula…


Plakát Rallye Ex Plzeň 1977

Rallye Plzeň 1978

Rok 1978 znamená vrchol pořádání rallye v Plzni. Rallye Plzeň je totiž zařazena poprvé (a naposledy) do nejvyššího mistráku. Podle toho se v Plzní také sešlo konkurence a podle toho také bylo třeba natáhnout trať soutěže.

Do soutěže bohužel velmi silně zasáhlo počasí. Neustávající lijáky místy způsobily rušení rychlostních zkoušek i obrovské problémy posádek na trati samotné. Spousta posádek své vozy doslova utopila ve vodě.


Vodní peklo na Rallye Plzeň 1978

Pojďme se napřed podívat na připravenou trať, na které se objevilo mnoho nových úseků. Začínalo se noční etapou, která se jela na klasických úsecích. Pro denní část bylo připraveno mnoho nových úseků.

Zajímavě vypadala hned úvodní zkouška Manětín – Stvolny. Bohužel brod za Brdem byl tak rozvodněný, že se oba průjezdy musely zrušit.

Krásný je i úsek Luhov – Vidžín. Problémem je, že je z větší části už v okrese Karlovy Vary, a tak se moc nepoužíval při Rallye Plzeň z důvodu dalších nutných povolení. Jezdíval se ale při Rallye Toužim.

Krásná i dnes by byla zkouška Skupeč – Pláň. Její první část až do Číhané je ale dodnes šotolina.

A zajímavý by byl úsek i Vojtěšín – Plachtín. Ten se jel celý přes les, dnes je to přírodní park. Z celkové mapy není úplně jasné, kudy se jelo, kilometrově by to sedělo takto.

Pak se měl jet úsek Kumberk – Malesice objevený při poslední Ex Plzeň. I ten ale musel být zrušen. Předpokládám, že po deštích byl nesjízdný šotolinový úsek z Kůští nahoru.

Životní vítězství si v mimořádně náročné soutěži připsali bratři Mahrové z Brna před posádkou Císař – Schovánek a Pavlík – Gottfried. O vítězství dlouho bojoval i domácí matador Franta Markvart, ale v závěru byl mimo trať a propadl se výsledkovou listinou. Kompletní výsledky zde. Doporučuji i fotogalerii k soutěži.


Leo Pavlík se brodí ke třetímu místu

Příště se podíváme na další ročníky.

Komentářů celkem: 9
18. 5. 2021 09:23
0 0
Asi se vloudila chybička. Rallye EX Plzeň v r. 1978 se jela jako obl. A a ne jako velkej mistrák!! Pro mne, jako začátečníka to totiž byla moje první dojetá soutěž!!smajlík
18. 5. 2021 10:13
0 0
O žádnou chybičku se nejedná - tady je popisována Rallye Plzeň 1978, Na této soutěži jsem byl s rodiči. Otec tam byl jako hlavní časoměřič (hledala se v tu dobu potenciální náhrada za pana Bártu, který se začínal chystat na konec své časoměřičské kariéry) a mamka jako jedna z počítačů výsledků (tehdá se ještě MČR počítalo na plachtách ručně). Nejvíce si z té rallye pamatuji je silný vytrvalý déšť. Všechny papíry (kontrolní listiny i karty) bylo potřeba před zpracováním vysušit...
18. 5. 2021 11:22
0 0
Původně napsal starej pes
Asi se vloudila chybička. Rallye EX Plzeň v r. 1978 se jela jako obl. A a ne jako velkej mistrák!! Pro mne, jako začátečníka to totiž byla moje první dojetá soutěž!!smajlík
https://www.ewrc-results.com/final/2523-rallye-plzen-1978/
Vašku trochu si to pleteš, ale i pořadatelé ti to neulehčili, Rallye Plzeň , souběh s Rallye Ex Plzeň, a ta pak přejmenovaná na novou Rallye Plzeň, .. a stará Rallye Plzeň zanikla....
18. 5. 2021 11:23
0 0
Původně napsal starej pes
Asi se vloudila chybička. Rallye EX Plzeň v r. 1978 se jela jako obl. A a ne jako velkej mistrák!! Pro mne, jako začátečníka to totiž byla moje první dojetá soutěž!!smajlík
Samozřejmě to mám správně, jak už psal Láďa, popisuji Plzeň 1978. Ex Plzní 1978 začneme další dilsmajlík
18. 5. 2021 13:23
0 0
Jen pro zajimavost : pilot tlačící utopeného Žigula z brodu je úspěšný podnikatel a mecenáš P.Valouška ml. pan Jan Varmuža majitel firmy Delimax .....
18. 5. 2021 18:55
0 0
Pocházím z regionu je to správně.Začalo to Pzní kterou pořádal tehdejší ASK/autosportklub/. Poté se začala jezdit Ex Plzen pořádaná AMK Plzen-střed.Pár let se jezdily v témže roce soutěže obě. Po zániku Plzne pokračoval AMK Plzen-střed se svou soutěží a z původního svého názvu vyřadil slovo EX.
18. 5. 2021 21:04
0 0

Honza Levý
Od roku 1978 tolik vody v naší obci už nikdy nebylo. Bydlím asi kilometr od místa, co je focený Pavlík v kaluži vody. Ráno jsme jeli pomáhat na RZ s tím brodem, která byla nakonec zrušena. Náš dvorek byl plný vody a vrata jsem musel otevírat ve velkých gumovkách. Díky zrušené RZ jsme měli čas se kouknout i na kopec v Úterý, který se jel obráceně, to je z kopce. Nejlépe tam jel Pavlík s půjčenou stodvácou od V. Pecha.
20. 5. 2021 20:54
0 0
Pamatuji si to jako kdyby to bylo včera.Koukal jsem co se valilo v Bučí a přilehlých lukách vody a jel do Manětína na RZ. Ve Vladměřicích na nás mával skoro-soused a říkal dolu nejězděte je to zrušený.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!