Rallysprint Kopná otevře Adam Cup 2021

Už posedmé se při Rallysprintu Kopná zvedne pohárová opona a účastníci Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2021 si to rozdají o první letošní body.

Startovní listina prvního podniku eviduje deset dvojic, nechybí obhájce prvenství Jaroslav Petráš, kterého bude navigovat Petr Jindra.

ADAM Cup 2021 se v loňském duchu vyprofiloval do jednodenního seriálu Rallysprint Série. Ten měl původně sedm závodů, ale už nyní je jisté, že červencová Rally Příbram je zrušena.

„Držíme trend závodit v rámci jednoho šampionátu, sprinty v tomto směru všem vyhovují a obsáhnou počtem celý Čermák a Hrachovec ADAM Cup 2021. Samozřejmě mohou být kvůli Covidu-19 změny (viz Příbram), tuto situaci budeme v nejbližší době řešit. Novinkou pak bude jeden bonusový bod do celkového hodnocení cupu za každou vyhranou rychlostní zkoušku pohárové soutěže. To je nejzásadnější úprava propozic. Rád bych mezi námi přivítal nováčky Dominika Šulce, Dominika Jakeše a Petra Hanuše,“ naznačuje novinky zástupce XTG motorsport klubu v AČR Zdeněk Pekárek.

Desítku registrovaných účastníků lze právě podle zkušeností rozdělit na dvě srovnatelné skupiny. Hlavní favority seriálu lze tipovat z výsledkové listiny Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2020. Na startu nechybí čtyři jezdci z první pětice (Jaroslav Petráš, Piotr Krotoszynski, Jan Pilař a Tomáš Arnošt).

„Výsledek na Šumavě nás před sezonou naplnil optimismem, nicméně konkurence v cupu bude opět velice silná. Za úspěch budeme na Kopné považovat umístění do 3. místa. Závod je to pro mne zcela nový, slyšel jsem, že by tratě měly být opravdu náročné. Rozhodně se na první pohárový závod po dlouhé pauze těšíme a jen doufám, že vydrží stálé počasí, aby se hlavní boje odehrávaly na trati a nikoliv ve volbě pneumatik,“ doufá loňský vítěz Čermák a Hrachovec ADAM Cupu Jaroslav Petráš.

„Kalendář sestavený jen z jednodenních sprintů je rozumná volba,“ říká Jan Pilař a pokračuje: „V cupu jsme minulý rok začali vyhrávat rychlostní zkoušky, letos bychom k tomu rádi přidali alespoň jednu vyhranou soutěž. Co se týká bonusového bodování, je to zajímavé rozhodnutí promotéra. Uvidíme, jak se formát zaběhne, ale osobně bych byl pro extra body za například jednu libovolně vybranou rychlostní zkoušku a nemusel by to být poslední test soutěže.“

„Kalendář na letošní sezonu se mi líbí, kvůli financím mi sprinty více vyhovují. Křest ohněm bude Kopná, ale těším se i na Vyškov. Rád bych letos jezdil stabilní výsledky, díky kterým bychom okupovali stupně vítězů. Ale samozřejmě budu rád za každý odjetý závod až do konce, bez újmy na zdraví a bez poškození techniky,“ věří Tomáš Arnošt a dodává: „Bonusové bodování je novinka, a tak uvidíme, jak se projeví. Myslím si, že to bude nutit kluky ještě víc tahat, aby ukořistili další body, a boje budou o to větší. Za mě je favoritem Jarda Petráš, Polák Krotoszynski a Honza Pilař umí taky hezky ‚zatopit‘. Nikoho nebude záhodno podcenit.“

Za loňskou smolnou sezónu bude chtít zapomenout Michal Kolář. Pohárové zkušenosti nechybí ani rychlým mladíkům Kryštofu Zpěvákovi a Jakubu Jančík. První pohárové zkušenosti budou sbírat už zmínění Dominikové Šulc a Jakeš, stejně jako Petr Hanuš.

„Letos jsme se zatím sklouzli jen v Kopřivnici na polygonu, tak uvidíme, jak nám to na Kopné půjde. Doufám, že pojedeme o něco rychleji než předchozí roky (smích). Těšil jsem se na RZ Raková, kterou mám nad barákem, ale bohužel letos v harmonogramu chybí. Jinak všechny zkoušky budou určitě krásné a výživné. Jen z předpovědi počasí moc nejsem nadšen, vypadá to zatím na déšť. Ale budeme to mít všichni stejné. Na závod se těším a doufám, že auto bude po závodech celé,“ okomentoval přípravy na Kopnou Michal Kolář.

„Na Kopnou, kterou zatím znám jen z pozice diváka, se moc těším. Odpočítávám dny, kdy se konečně postavíme na start. Zatím to vypadá, že by se mělo jet na vodě, což mi vlastně docela vyhovuje. Líbí se mi, když má auto tendenci jít do smyku a ´houbaři v lese´ potom taky mají nějaké zpestření (smích). Určitě bych chtěl letos zrychlit, ale jestli to bude znatelné, se necháme překvapit,“ prozradil Kryštof Zpěvák.

Rallysprint Kopná startuje v sobotu 22. května v 9 hodin. Na posádky čeká sedm rychlostních zkoušek na třech úsecích (Kameňák, Kopná, Hvozdná). Cíl je naplánován na 15:26 hodin.

Novinky a prémie Čermák a Hrachovec ADAM Cup 2021

Bodování za vyhranou RZ

Kromě zisku bodů za pohárové umístění připadne posádce, která vyhraje rychlostní zkoušku ve vypsaném pohárovém závodě, jeden prémiový bod, který se bude započítávat do celkového bodování.

Tyto body zůstanou v klasifikaci i v případě že tento závod nebude posádce (soutěžícímu) započtáván s ohledem na počet závodů(do celkového umístěí se bere šest nejlepších výsledků).

Výhry a finanční prémie

Prvních pět posádek v cíli každé soutěže obdrží finanční a věcné prémie v rámci klasifikace Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2021:

1. místo 30 000 Kč
2. místo 15 000 Kč
3. místo 10 000 Kč
4. místo 5 000 Kč
5. místo 3 000 Kč

Promotér na konci sezony, po skončení závěrečného podniku Čermák a Hrachovec ADAM Cup 2021, ocení tři nejúspěšnější účastníky následujícím způsobem:

1. místo 70 000 Kč
2. místo 42 000 Kč
3. místo 24 500 Kč

Aby jezdec byl zařazen do celkového hodnocení, musí odstartovat nejméně v pěti závodech Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2021.

Kalendář Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2021

21.–22. května Rallysprint Kopná
4.–5. června Rally Plzeň
23.–24. července Rally Příbram (soutěž zrušena)
6.–7. srpna Rally Fulnek
10.–11. září Rally Vyškov
15.–16. října Rally Morava
29.–30. října Rally Vsetín

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!