Portugalská rallye: Evans slaví vítězství, Ogier je třetí

Evans s navigátorem Scottem Martinem předvedl konzistentní a chytrou jízdu, za což byl v sobotu odpoledne odměněn posunem do vedení závodu.


Soutěžní tým TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) oslavuje třetí vítězství a dvojité pódiové umístění v rámci pouhých čtyř letošních podniků poté, co Elfyn Evans absolvoval v nejlepším čase portugalskou rallye. Sébastien Ogier dokončil závod jako třetí a nadále si drží nejvyšší příčku v šampionátu soutěžních jezdců s náskokem dvou bodů před Evansem. Toyota současně zvyšuje své vedení v žebříčku továrních týmů.Evans s navigátorem Scottem Martinem předvedl konzistentní a chytrou jízdu, za což byl v sobotu odpoledne odměněn posunem do vedení závodu. Do posledních pěti měřených úseků naplánovaných na neděli vstupoval Evans s výhodou pouhých 10,7 s, ale hned úvodní rychlostní zkoušku prolétl o 8,9 s rychleji než nejbližší soupeř, čímž bezmála zdvojnásobil svůj náskok. 

Ještě během dopoledne se přihlásil o dvě další etapová vítězství – a navýšil tak jejich víkendový součet na šest – a nakonec uzavíral jako vítěz s náskokem 28,3 s. Jde o čtvrté vítězství v Evansově soutěžní kariéře ve WRC a současně třetí od nástupu do Toyoty počátkem roku 2020. 

Ogier s navigátorem Julienem Ingrassiou se rychle oklepali z nevýhodné páteční první pozice, spočívající v čištění povrchu s nezpevněným štěrkem. S jistotou třetího celkového místa již Ogier šetřil obutí na závěrečnou Power Stage ve snaze získat zde maximum bodů. Zajel třetí nejlepší čas, což mu přineslo tři bonusové body a dvoubodový náskok v celkovém pořadí před Evansem, jenž byl v Power Stage pátý nejrychlejší, čímž stvrdil své celkové první místo v závodu.Takamoto Katsuta, zařazený do programu Rally Challenge Program týmu TOYOTA GAZOO Racing, na skvělém čtvrtém místě po rychlé a konzistentní jízdě s Yarisem WRC během celého víkendu dosáhl vůbec nejlepšího výsledku ve své dosavadní kariéře. 

Kalle Rovanperä po nuceném odstoupení v sobotu odpoledne kvůli technickým potížím se v neděli ráno vrátil do závodu, a chopil se tak příležitosti získat další zkušenosti a rovněž zajet čtvrtý nejlepší čas v Power Stage.Jari-Matti Latvala (šéf týmu) 

„Z tohoto výsledku máme ohromnou radost. Na začátku rallye to nevypadalo, že bychom mohli finišovat na nejvyšším pódiovém umístění. Ale v rallye musíte absolvovat všechny zatáčky až do samotného konce poslední erzety, a tak jsme nakonec rallye vyhráli, což je vždy úžasný pocit. Elfyn celý víkend předváděl nejkonzistentnější jízdu a na vysoké úrovni byly i jeho výkony. Obecně celý tým během víkendu odváděl skutečně skvělou práci se spoustou pozitivních zkušeností, které si odtud odvážíme: Seb si dojel pro třetí místo a získal užitečné body do šampionátu, stejně tak jako Takamoto, který se čtvrtým místem dosáhl svého zatím nejlepšího výsledku. Pro Kalleho byl tento podnik bohužel zklamáním, ale jsem si jist, že bude mít motivaci vrátit se v plné síle.“ 

Sébastien Ogier (jezdec, vůz č. 1) 

„Dnes jsme se soustředili na udržení celkového třetího místa a získání nějakých bonusových bodů za Power Stage. Nemohli jsme sice získat maximum, ale tři body jsou určitě lepší než nic a celkem 18 bodů za tento víkend je dobrý výsledek. Není mi příjemné, když nemohu bojovat o nejvyšší místa, ale to se zde dalo očekávat vzhledem k tomu, že jsme jako leadeři šampionátu vyráželi jako první na trať, takže jsme dělali, co jsme mohli. Nyní je třeba pokračovat v práci a vylepšovat tempo pro příští rallye na Sardinii, a tak uvidíme, jak to půjde, ačkoli očekávám, že to opět bude dost náročné. Pokaždé, když získáme dobré body, je to v rámci šampionátu dobrý krok.“Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33) 

„Je to samozřejmě úžasné finišovat závod jako vítěz. Proplout čistě celým víkendem nebyla jednoduchá záležitost. Možná jsme nebyli absolutně nejrychlejší posádkou, ale i tak jsme měli velmi dobré tempo a výkony byly obecně dost konzistentní. Dnes ráno jsme nastupovali s vědomím, že náskok před druhým v pořadím není velký, takže jsme se rozhodli zabrat a dát do toho vše. Udělali jsme to a zaznamenali pár dobrých časů, které trochu zvýšily naši výhodu. Neúspěch v Chorvatsku byl celkem bolestivý, a tak je to dobrý pocit zajet tento výsledek bez nějaké dramatické zápletky.“Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69) 

„Pro mě osobně byl tento víkend zklamáním. Zaznamenali jsme řadu problémů a kvůli tomu ztratili hodně času, ale takové rallyové závodění někdy bývá, a tak prostě musíme jít dále. Dnes jsme měli možnost při prvním průjezdu otestovat několik různých nastavení vozu, což nám pomůže v přípravě na další podniky. Pak jsme v porovnání s ostatními jezdci neměli již tak dobré obutí pro Power Stage. Snažil jsem se tlačit na pilu až na maximum, a tak je dobré, že jsme získali alespoň dva body – vzhledem k našemu obutí nebylo reálné dosáhnout lepšího času.“

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!