Italská rallye: Toyota Gazoo Racing skončila první a druhá

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing WRT (World Rally Team) dokázal v italské rallye na Sardinii vybojovat první dvě místa celkového pořadí.


Sébastien Ogier zde zaznamenal již třetí vítězství z pěti podniků letošní sezóny, zatímco Elfyn Evans svým druhým místem zvýšil vedení Toyoty v šampionátu továrních týmů.Historicky první vítězství týmu na Sardinii je odměnou za rychlou a spolehlivou jízdu vozů Toyota Yaris WRC s jejich posádkami, které dokázaly překonat nevýhodné postavení čističů trati po pátečním zahájení závodu. 

Pozoruhodný byl zejména Ogierův páteční úvod, kdy tento jezdec zakončoval páteční program jako třetí v pořadí, načež se v sobotu probojoval do úplného vedení závodu, kdy se i Evansovi podařilo získat zpět potřebnou sebejistotu a zvýšením tempa obsadit druhou příčku. Ogier a navigátorem Julienem Ingrassiou bezpečně udrželi svůj náskok i během čtyř rychlostních zkoušek v posledním dni, čímž si pojistili čtvrté vítězství na Sardinii, které bylo současně jejich prvním od roku 2015. 

Evans s navigátorem Scottem Martinem zahájili nedělní dopoledne suverénním vítězstvím v superspeciálce SS17, čímž zvýšili svůj náskok před třetím v pořadí; nejrychlejší byli i v měřeném úseku SS19. V poslední rychlostní zkoušce Evanse zbrzdila voda, která do vozu pronikla při průjezdu brodem, ale díky náskoku, který si Evans do té doby vytvořil, nebylo výsledné druhé místo ohroženo.Se dvěma bonusovými body za čtvrtý nejlepší čas v Power Stage nyní Ogier vede šampionát o 11 bodů před Evansem, který si zase drží náskok 18 bodů před třetím v pořadí. Tři bonusové body za třetí nejlepší čas v Power Stage získal Kalle Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem, které však bohužel páteční technická závada donutila závod přerušit za situace, kdy se drželi na druhém místě. Díky dalšímu bodovému zisku nyní Toyota vede šampionát továrních týmů s náskokem 49 bodů. 

Na prvních čtyřech místech jsou hned tři posádky Toyota Yaris WRC – Takamoto Katsuta z programu Rally Challenge Program týmu TOYOTA GAZOO Racing WRC totiž opět prokázal růst zopakováním osobního rekordu v podobě celkově čtvrtého místa, které zaznamenal i v předchozím kole v Portugalsku. Poslední den si Katsuta pojistil výsledek bezpečnou jízdou, kterou zvládl i přes zdravotní potíže navigátora Dana Barritta v důsledku dehydratace vyvolané vysokými teplotami na Sardinii. Barritt byl po skončení závodu vyšetřen lékaři bez nutnosti hospitalizace. 

Akio Toyoda (zakladatel týmu) 

„Jsem nesmírně hrdý na tým, který konečně dosáhl svého prvního vítězství na Sardinii. Konečně jsme si mohli vychutnat tradiční skoky do moře přímo u stupňů vítězů – a díky prvnímu a druhému místu i mořská voda chutná mnohem lépe. Blahopřejeme! 

Na Sardinii jsem rallye sledoval před dvěma lety. Když jsme připravovali ručníky a suché oblečení na převlečení, myslel jsem na to, jak bezpečně naskákat do vody. Avšak vedoucí Yaris WRC v posledním měřeném úseku náhle zpomalil. Dodnes je mi líto Otta, který s vozem tehdy jel. 

Díky Sebovi, Julienovi, Elfynovi a Scottovi, kteří mimořádně náročné cesty na Sardinii zvládli skutečně báječně, jsme konečně poznali, jak skvěle může mořská voda chutnat. Velká pochvala patří i členům týmu, kteří zapracovali na zvýšení spolehlivosti našich vozů. Ale stále máme před sebou spoustu práce a je mi upřímně líto, co potkalo Kalleho s Jonnem. Jsem si jist, že Jari-Matti s celým svým týmem bude již od zítřka pracovat na dalším vylepšování našich vozů. 

A v neposlední řadě bych rád poděkoval všem našim fanouškům za jejich nadšenou podporu. Dalším podnikem je Keňa, která bude pro náš tým úplnou novinkou. Vážím si vaší nepolevující podpory.

P.S. pro Dana: Vůz můžeme opravit kolikrát chceme, ale bez tebe nemůže Takamoto soutěžit. Myslím, že Takamoto postavil na první místo tvé zdraví, a v závěru závodu proto jel na jistotu. Společně jste dospěli ke správnému rozhodnutí. Nezapomínejte prosím, že zdraví je vždy to nejdůležitější!“Jari-Matti Latvala (šéf týmu) 

„Pro náš tým to je úžasný výsledek. Na Sardinii jsme odjížděli s vědomím, že to pro nás nebude snadná rallye, že zde nutně nemusíme být schopni vyhrát, ale nakonec oslavujeme první a druhé místo. Nebyl to úplně dokonalý víkend s ohledem na problém, který bohužel první den postihl Kalleho, a tak se z toho musíme poučit, abychom byli do budoucna silnější, ale jinak ostatní tři vozy v těchto náročných erzetách fungovaly opravdu dobře. Celkově vzato se nám dařilo co do schopností, spolehlivost i konzistence. To je dobrou zprávou z pohledu šampionátu, ale jsme si vědomi toho, že soutěž je neustále náročnější, takže chceme-li dosahovat dalších podobných výsledků, nesmíme ve svém úsilí polevovat.“ 

Sébastien Ogier (jezdec, vůz č. 1) 

„Byl to pro nás neuvěřitelný víkend: Nemohli jsme očekávat, že bychom ze Sardinie odjížděli s podobným výsledkem. Dojet jako tým na prvním a druhém místě za situace, kdy na trať vyjíždíte jako první a druhý, to je úžasný úspěch. Také mám velkou radost z toho, že se nám podařilo lépe se sžít s vozem a zareagovat po Portugalsku, kde jsme nedosahovali takového tempa, jakého bychom si přáli. Bohužel v Power Stage nám krátce po velmi náročném průjezdu brodem selhalo zapalování, ale i tak se nám podařilo získat dva bonusové body, což je pro šampionát dobré. Podaří-li se nám tento rytmus udržet, prospěje to i sebejistotě, ale samozřejmě to nikdy není tak snadné.“ 

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33) 

„Druhé místo je skvělý výsledek, který bychom po našich problémech v pátek dopoledne přijali s úlevou. Dnes dopoledne jsme neměli za sebou takový odstup, takže bylo dobré náskok o něco zvýšit, což nám pravděpodobně pomohlo i s ohledem na to, k čemu později došlo v poslední erzetě. Zdá se, že jsme nabrali nějakou vodu a nebyl jsem si jist, zda se to vyčistí, ale naštěstí se to stalo a krátce poté jsme již opět měli plný výkon. Je trochu zklamáním, že jsme kvůli tomu nezískali nějaké bonusové body v Power Stage, ale současně je to úleva, že se nám podařilo udržet druhé místo.“Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69) 

„Naším cílem pro dnešek bylo získat maximum možných bodů v Power Stage. S ohledem na naše postavení na trati to bylo komplikovanější kvůli dočišťování, protože před námi projely pouze dva vozy WRC. Takže jsem na řadě míst musel zvolit vlastní trajektorii, což mne stálo nějaký čas navíc, ale i tak jsem zkoušel tlačit na pilu, a tak jsme nakonec vybojovali třetí nejrychlejší čas. Celkové byl tento víkend z našeho pohledu skutečným zklamáním, ale musíme se prostě posunout dál. Dobrou zprávou je, že po Portugalsku máme opět z vozu dobrý pocit, a doufejme tedy, že to bude pokračovat.“

Komentářů celkem: 1
8. 6. 2021 15:45
0 0
smajlíksmajlíksmajlíksmajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!