14. 6. 2021 07:31 − 1218× − 0

Yoann Bonato doma zůstává neporazitelným

Situace ve Francii se konečně trochu uklidnila a mohl se už pořádně rozjet tamní šampionát v rally.

Francouzská automobilová federace se ale zatím moc neunáhluje a aktuální podobu kalendáře oznamuje jen dva měsíce dopředu. Druhý a třetí díl asfaltového mistrovství by tak nemělo nic překazit a konečně se i rozjede mistrovství na šotolinových tratích. Co ale bude od srpna dál, to nikdo není schopen garantovat. Legendární francouzské asfalty, jedno z nejnabitějších národních mistrovství na světě, přivítaly soutěžní posádky už na konci května v Le Touquet. Tamní rally se nesla v duchu duelu dvou Citroënů C3 Rally2 Yoanna Bonata a Erica Camilliho. Vyhrál první jmenovaný a udržel si tak neporazitelnost trvající již od září roku 2019. Podaří se Camillimu to, co tehdy dokázal Yohan Rossel, když v duelu dvou Citroënů zvítězil a stal se francouzským mistrem? Na to je ještě brzy odpovídat, ale rozhodně není jediným Bonatovým soupeřem. S Citroëny se šampionátu účastní i další rychlí jezdci jako William Wagner nebo Pierre Roché. A pak tu jsou dva hodně rychlí Quentinové, kteří na rozdíl od svých krajanů dávají přednost zahraniční technice. Quentin Gilbert tedy svůj Ford Fiesta Rally2 při minulé rally omlátil o barák, ale Quentin Giordano Volkswagen Polo GTI R5 dovezl do cíle na třetím místě.

Ani tentokrát na startu nechyběl Cédric Robert s vozem Alpine A110 Rally RGT, se kterým je zařazen do šampionátu dvoukolek. Už v minulé rally ale ukázal, že tamní konkurence vozů Rally4 pro něho není rovnocenným soupeřem. Robert si místo toho troufá na speciály Rally2. Nejinak tomu bylo i v Alsasku na rychlostních zkouškách, které posádky zavedly do míst, kde se dříve konal francouzský podnik MS. Robert jel chvíli dokonce na šesté příčce absolutně a držel za sebou několik rychlých soupeřů s vozy Rally2. Bohužel v desátém testu u jeho Alpine odešla převodovka. Odstupoval z osmé příčky absolutně a v hodnocení dvoukolek měl tou dobou náskok minuty a čtvrt. Konečně se tak mohl o vítězství rozhořet pikantní duel dvou oficiálních jezdců ve vozech Rally4. Stéphane Lefebvre už od minule závodí s Opelem Corsa Rally4 a minule byl nejrychlejší ve třídě RC4. Za volant oficiálního Renaultu Clio Rally4 však tentokrát usednul Anthony Fotia a ten dokázal bývalého továrního pilota Citroënu o více než půl minuty porazit. O další skoro minutu zpět dojel do cíle Hugo Margaillan s nejrychlejším Peugeotem 208 Rally4. Ani tentokrát nechyběla v poli početná skupina skoro třiceti vozů Renault Clio RSR Rally5. Populární Clio Trophy nabízí hodně zajímavou podívanou a nasazení pilotů je mnohdy obdivuhodné. Nejrychleji tentokrát zajel Romain Di Fante. Vítěz předešlé rally Thomas Chauffray opět vedl, ale nedočkal se cíle první etapy.

V absolutním pořadí začal nejrychleji Bonato a v úvodní sekci o třech rychlostních zkouškách se radoval ze dvou vítězství. Camilli sice jednou zajel nejrychleji, ovšem bylo to jen o pár desetin a do servisu přijížděl hlavně díky větší ztrátě z RZ 1 s odstupem 7,4 sekundy. Do druhé sekce pak vstoupil nejrychleji, ovšem v RZ 5 jej postihnul defekt a ten jej vzhledem ke ztrátě skoro tří minutu odsunul z boje o vítězství. Camilli v sobotu dokázal vyhrát další dvě zkoušky, ale svůj postup pořadím vzhůru zakončil jen na čtvrtém místě. Gilbert se tentokrát vyhnul chybám a v cíli si mohl stoupnout na stupně vítězů. Třetí místo se ztrátou přesahující dvě minuty však znamená, že má před sebou ještě hodně práce. Pokud se tedy vůbec chce utkat o domácí titul. Giordano po páteční etapě ztrácel už půl minuty a vypadalo to, že v sobotu nemá moc šancí za normálních okolností uhnat vedoucího Bonata. Pilot Citroënu se už nehnal za nejrychlejšími časy, vždyť jeho nejvážnější soupeř Camilli byl na desítky sekund daleko. Giordano sice sekundu po sekundě ukrajoval ze své ztráty, ale Bonato si svou pozici dokázal udržet až do cíle. Druhé vítězství a jasné vedení v domácím šampionátu, to je pro něho před startem jeho mise v evropském šampionátu pořádná vzpruha.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!