29. 6. 2021 09:25 − 4647× − 9

Citroën C3 WRC na maďarských tratích

Hodně zajímavou chuťovku přichystal na Mecsek Rallye pro maďarské fanoušky Robért Bútor.

Rychlý pilot sice nikdy nezískal titul v absolutním pořadí šampionátu, ale zato na sebe vyjma svého dravého stylu dokázal upozornit i jinak. Třeba starty s legendární technikou Peugeotu před pěti lety. Tehdy se dvou soutěží zúčastnil s 306 Maxi. Teď si ale do své sbírky pořídil ještě větší bombu. Citroën C3 WRC. Nedávno jej proháněl při testech a trať byla tehdy doslova obsypaná diváky. Na špičkovou techniku právě končící generace královské kategorie WRC se těšili i diváci vyrážející k tratím čtvrté letošní mistrovské rally. Zálusk na její poražení si pak dělal pilot, který si toto WRC, tehdy ještě v péči továrního týmu, sám na vlastní kůži vyzkoušel. Tentokrát se ale musel Mads Ostberg spolehnout jen na slabší verzi C3 Rally2. V Mecsek Rallye chtěl Nor už prolomit letošní maďarskou smůlu, když zatím z různých důvodů ani jednou nevystoupal na pódium. Minulé rally se navíc vůbec nezúčastnil. Tentokrát absentovala jiná zahraniční hvězda šampionátu, vítěz Ózd Eger Rallye Jan Kopecký. S jeho tehdejší vítěznou Škodou Fabia Rally2 evo se na rychlé maďarské asfalty vydal Grzegorz Grzyb.

Z domácích jezdců si zatím nejlépe počíná Andras Hadik, což se na úřadujícího mistra sluší a patří. S Fordem Fiestou Rally2 zatím pokaždé bral body za druhé místo. Kolikátý tak asi skončil tentokrát? Minule mu vítězství vyfouknul Miklós Csómos, ovšem tentokrát odjel pouze úvodní páteční zkoušku. Už ta dokázala posádky pořádně vytrestat, když se k jízdě za tmy přidala bouřka a déšť. Mimo trať se několikrát ocitnul i Volkswagen Polo GTI R5 Frigyese Turána. V sobotu ráno to už bylo lepší, RZ 2 vyhrál a ze sedmé příčky poskočil na čtvrtou. V dalších zkouškách se ale znovu trápil a jeho zmar vygradoval definitivním opuštěním trati v RZ 9. Letos se prostě jezdci VW nedaří a teď to už byla druhá nedojetá rally po havárii. Ostberg naopak kraloval už na páteční úvodní zkoušce a vedení si udržel i po první sobotní sekci. Na druhého Hadika měl tou dobou náskok 18,2 sekundy. Bútor si na raketu od Citroënu zvykal pomalu, v náročných kluzkých podmínkách to bylo o to těžší. V druhé sobotní sekci už ale vyhrál dva testy a to samé se mu povedlo i v té závěrečné. Soutěž tak dokončil na druhé příčce. Ostbergovi se tak podařil cenný skalp a se slabší C3 Rally2 dokázal porazit Citroën královské kategorie. Konečně Nor dosáhnul na maďarský triumf a stále může pokukovat po boji o titul. Vedení v šampionátu si i nadále udržuje Hadik. Pilot Fordu musel odrážet Grzybovy útoky, ale zvládnul to a skončil celkově třetí. Do šampionátu si ale jako obvykle připsal body za druhé místo. Už počtvrté za sebou.

V okolí Pécse se nesešli jen jezdci soudobých vozů usilující o body do tamního mistrovství. Své letos třetí dostavení si tam dalo i mistrovství Evropy historických automobilů. Doma v Sanremu se radoval z vítězství Lucio Da Zanche s Porsche 911 SC RS. Českou Vltavu kvůli termínové kolizi vynechal a vyrazil až teď do Maďarska. V kategorii 4 bojoval s Villem Silvastim pilotujícím Audi Quattro A2 a během páteční předehry a první sobotní sekce si na něho dokázal vytvořit náskok přes minutu. O vítězství se už Da Zanche v závěru nenechal připravit. Na Vltavě tuto kategorii opanoval Daniel Alonso s Fordem Sierra Cosworth, ale tentokrát kvůli problémům se zapalováním absolvoval sobotu v rámci SupeRally. Nejrychlejšího historika absolutně na české soutěži díky skvělému finiši pilotoval Zippo. Jeho Audi Quattro kategorie 3 bylo tentokrát zcela nedostižné, Ital soutěží prošel vítězně stylem start – cíl. Druhý celkově i v kategorii zůstal znovu Rakušan Karl Wagner s Porsche 911 SC. Z českého pohledu byla nejzajímavější kategorie 2, ve které nastoupil na start Vojtěch Štajf s Opelem Kadett. Jeho nejbližší soupeř Anders Johnsen s Porsche 911 Carrera RSR 3.0 inkasoval už v první sobotní sekci dvouminutovou penalizaci za nepovolený servis a jejich přímý souboj byl u konce. Ernie Graham s Fordem Escort RS 1800 MKII hodně času ztratil už v pátek a v sobotu pak vzdal pro poruchu zavěšení. Štajf si připsal maximum bodů do své kategorie a celkově skončil pátý. Zároveň byl prvním z jezdců, kteří se vyhnuli dvouminutové penalizaci za nepovolený servis.