22. 7. 2021 07:41 − 3855× − 0

Ralex-Sport na Bohemce a Rallye Weiz

Závodní tým Ralex-Sport má za sebou velice náročných sedm týdnů, v kterých se zúčastnil celkem pěti závodů.

Druhý červencový víkend nás čekala domácí soutěž. Rally Bohemia 2021 začala v pátek divácky atraktivní Gladiator show v Sosnové, která se ale do závodu nezapočítávala. V hodnocení dvoukolek získala naše posádka David Štefan s Ondrou Vichtorou druhé místo.

Dlouho jsme nevěděli, jestli vůbec na Bohemce odstartujeme, protože poloosa na Rally4 byla ještě na začátku sezóny nedostatkové zboží. Naštěstí se podařilo dát Pedra dohromady a my v sobotou mohli vyrazit do 9 RZ a byly opravdu náročné. Na RZ4 nás postihl defekt levé přední pneumatiky. „Napřed jsme mysleli, že pojedeme dál, že to není tak vážné, ale pak se ukázalo, že je to defekt a zula se guma. Bohužel v místě, kde to nešlo udělat a museli jsme na tom asi kilometr jet. Samotná výměna byla rychlá, ale v cíli RZ to byly téměř 3 minuty v rámci dvoukolek,” přibližuje problémy Ondra. David pokračuje: „Najít motivaci pokračovat po velké ztrátě bylo těžké, ale rally končí až na cílové rampě. Závod jsme si nakonec užili, svezli jsme se po dvou kolech, málem porovnali svodidla a pěkně se proběhli, když nám Pedro nechtěl startovat, RZ byly nádherné a umístění ve finále velice dobré.“ Cílovou rampu kluci projeli 25. absolutně, 21. MČR, 7. ve dvoukolkách, třetí v Peugeot Rally Cup CZ a v třídě 5.

V sobotní etapě startovali také naši Adámci v rámci Čermák a Hrachovec Opel Adam Cup, když se Bohemka jela jako náhrada za zrušenou Příbram. V konečném pořadí obsadil Honza Pilař s Michalem Cibulkou druhé místo. Dominik Šulc s Ondrou Pickou si třetím místem vyjeli první pódium v rámci cupu. A brambora tentokrát padla na Toma Arnošta s Frantou Kubů. Dominik s Ondrou jeli i v neděli. Bohužel na RZ Klášter v odbočení vjeli do vytahaného písku a auto se vypakovalo do pole, kde prorazili chladič. I to se bohužel stává, ale rozhodně to nezkazilo radost ze sobotního úspěchu.

To byla 48. Rally Bohemia.

A protože máme tento rok akčnější, hned následující víkend jsme se v rámci reprezentace zúčastnili Rallye Weiz, kde jelo o další body do Central Rally Trophy – FIA European Trophy.

Závod hostilo hlavní město východního Štýrska a náš tým tentokrát prezentovala posádka David Štefan a Josef Král. Spolu s FIA Evropským mistrovstvím historických vozidel činilo startovní pole 84 účastníků z 4 evropských zemí, kteří se sešli již ve čtvrtek na slavnostním startu uprostřed města. Nespočet fanoušků motoristického sportu nadšeně využilo příležitosti obdivovat auta zblízka, popovídat a vyfotit se závodníky, poté co loňská Rallye Weiz byla zrušena.

Páteční etapa s 6 RZ se odjela za slunečného počasí, ale již na RZ1 dostala naše posádka náhradní čas v důsledku havárie jednoho z předních vozů. Na Rallye Weiz jsou tradičně proměnlivé podmínky. Druhá etapa s 8 RZ tak začala předpovídaným hustým deštěm, který měl velký vliv na průběh dopolední sekce a zamíchal i s pořadím v první desítce. Do odpolední závěrečné sekce kluci v dvoukolkách vjížděli s půlminutovým mankem na dosud vedoucího domácího jezdce Rolanda Stengga s Opel Corsa Rally4, který však hned v RZ11 udělal chybu a nahradil ho Michael Röck na stejném voze. Toho se na předposlední RZ podařilo stáhnout, když David s Pepou nezajeli ve dvoukolkách horší než druhý čas v RZ.

Slavnostní cílovou rampu přejeli jako první ve dvoukolkách a kategorii ERT2 v rámci Central Rally Trophy, kde si tím David utvrdil průběžné první místo šampionátu. V Central Rally Trophy obsadili 9. místo a absolutně 13. místo. Díky vyhrané poslední RZ, která se jela jako power stage s bonusovými body, se David s Pepou dostali i do průběžného vedení v Austrian 2WD.

David hodnotí závod následovně: „Do závodu jsme vstoupili celkem opatrně s cílem hlavně dojet a sbírat body do ERT. Hodně nás zaskočilo, jak jsou tamní asfalty kluzké i za sucha. Na výsledky jsme se prvně podívali až po poslední rztě a byli příjemně překvapeni druhým místem ve 2WD. Na sobotu byl plán pokračovat ve stejném tempu, a hlavně neudělat žádnou hloupou chybu. Přeci jenom těch míst, kde se to dalo rozbít bylo dost. V sobotní dopolední sekci to nakonec byl hlavně boj o přežití, kluzké asfalty za mokra připomínaly spíš led. Občas to byla celkem divočina, ale podařilo se nám vyvarovat větších chyb a ztrát. Po projetí cíle poslední RZ jsem se konečně dozvěděl výsledky a byl jsem hrozně překvapený a šťastný. Velkou radost mi udělaly přicházející zprávy s gratulacemi, nečekal jsem, že to vůbec bude někdo sledovat :) Závěrečná sprška šáňa od našich skvělých mechaniků na cílové rampě bylo krásné zakončení úspěšného tažení.”

A nebyli bychom to my, abychom Vás i tento týden někam nepozvali. Tentokrát to bude Příbram, kde končí roadshow Peugeot Emotion Day. Máte poslední šanci na simulátoru Xseries 208 vyhrát vstup a ubytování na Barum Czech Rally Zlín 2021 včetně svezení s Davidem v Pedrovi. Před Barumkou se ještě uvidíme na Rally Fulnek Odry 2021, kde se na místě navigátora objeví opět David Krofta.

Díky všem, kteří jsou v tom letos námi – Autoklub České republiky, Peugeot Rally Cup CZ, AK PKK, Auto Čako, AV car, BBA GROUP, Karo inženýrské sítě s.r.o., Motul, Onlinetestovani.cz, Stavební chemie Švehla, VÁLA Velkoobchod stavební chemie s.r.o.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!