31. 8. 2021 16:21 − 5178× − 4

Jan Kopecký prodloužil na Barumce vítěznou sérii a získal domácí titul

Jan Kopecký s Janem Hlouškem v barvách Agrotec Škoda Rally Teamu vyhráli jubilejní 50. ročník slavné Barum Czech Rally Zlín.

Tentokrát mu ale k triumfu pomohl nejen jeho skvělý výkon a dokonale fungující vůz Škoda Fabia Rally2 evo, ale i štěstí v samotném závěru.

Už před startem všichni soutěžící věděli, že je čeká nesmírně náročná soutěž. Již tak náročné a místy i hodně rozbité tratě v okolí Zlína ještě komplikovalo nestálé a hodně nepředvídatelné počasí. Když k tomu připočteme ještě sobotní noční zkoušku, bylo jasné, že posádky čeká skutečný očistec.

Honza Kopecký začal soutěž na jedničku, když v pátek večer vyhrál divácky tolik oblíbenou speciálku v centru Zlína. „Davy fanoušků vytvořily skvělou atmosféru a my si to moc užívali.“

Sobotní etapa pak nabízela dva průjezdy čtveřicí rychlostních zkoušek, z nichž svojí náročností vyčnívaly hlavně Pindula a Hošťálková. „Pindula je letos extrémně rozbitá a po těžbě dřeva i hodně bahnitá. Letošní verze Hošťálkové je pak spojením klasických zkoušek Semetín a Troják, takže to nejlepší, co Barumka nabízí. Je pravděpodobné, že se tady budou tvořit ty klíčové rozdíly a bude třeba jet i hlavou,“ předpovídal před sobotním startem Honza.

Taktika jet rychle, ale zbytečného rizika, se jim zpočátku vyplácela. Před sobotním závěrečným nočním průjezdem Pinduly byli Honza Kopecký s Honzou Hlouškem ve vedení, i když ztráty Andrease Mikkelsena a Erika Caise byly jen v řádu sekund. Právě pak ale přišel útok Erika Caise, který druhou Pindulu vyhrál a do nedělní etapy vstupoval s náskokem 2,1 sekundy právě na Honzu Kopeckého.

„Naši taktiku neměníme. Pojedeme rychle, ale bez zbytečného rizika. Pro nás je klíčové soutěž především dojet a získat důležité body do domácího mistrovství. Rozhodovat se bude asi na dlouhé Májové a svoji roli může sehrát znovu i počasí a volba pneu,“ přiznal Honza před startem do nedělní etapy.

Erik Cais ale v nedělní etapě dál útočil a svůj náskok dokázal před závěrečnou rychlostní zkoušku Májová navýšit na více než 20 vteřin. „V tu chvíli to vypadalo, že je rozhodnuto. Na zkoušce pršelo a my v servisu takové počasí nečekali, takže jsme v autě nevezli ani vhodné pneumatiky. Přesto jsme se rozhodli bojovat až do posledních metrů.“ V cíli zkoušky se pak dozvěděli, že za nimi jedoucí Erik Cais havaroval a oni tak mohou slavit další vítězství na legendární Barumce. Od roku 2015 nenašli na Zlínsku přemožitele.

„Upřímně mně bylo v ten okamžik Erika líto a ani jsem se nedokázal moc radovat z vítězství. Erik jel skvěle, ale udělal chybu. Takový je prostě motorsport. Mně se něco podobného stala na Barumce v roce 2010, kdy jsem také v neděli vedli s velkým náskokem. Bohužel na Halenkovicích jsme sklouzli mimo trať a nedokázali se vrátit zpět. Je důležité se vždy z chyb poučit a neopakovat je. Pokud to Erik dokáže, má před sebou velkou budoucnost.“

„Za naším úspěchem je práce celého týmu. Honza Hloušek odvádí skvělou práci navigátora. Mechanici opět připravili dokonale fungující vůz Škoda Fabia Rally2 evo, který bez nejmenších problémů absolvoval i takto extrémně náročnou soutěž. Speciálně pak chci poděkovat mému tátovi a celé rodině, kteří mě neuvěřitelně podporují. A zapomenout nemohu ani na skvělé fanoušky kolem tratí, kterých se i přes nepříliš příznivé počasí sešlo neuvěřitelné množství. Tahle soutěž je prostě musela bavit,“ dodává Honza.

Vítězstvím na Barumce si Honza Kopecký zároveň předčasně zajistil titul v domácím šampionátu rally. I když do konce ještě chybějí dvě soutěže, druhý v pořadí Filip Mareš ho již nemůže předstihnout. „Na našem další programu to ale nic nemění, postavíme se na start jak na Pačejově, tak na Krumlově. Chceme tím potěšit nejen všechny fanoušky, ale i partnery Agrotec Škoda Rally Teamu, bez kterých bychom nemohli letošní sezónu absolvovat.“

Poděkování za podporu patří všem partnerům Agrotec Škoda Rally Teamu – EVROmat a.s., AGROTEC a.s., MOL Česká republika, Škoda Auto, Franco Real Estate, Ekorent, Artifex a Uniprint.

Komentářů celkem: 4
31. 8. 2021 19:40
0 0
Gratulace k vítězství i k výkonu smajlík
A super zpráva, že pojedete i zbytek šampionátu smajlíksmajlík
31. 8. 2021 20:24
0 0
kdyby vás zajímal celý onboard z poslední Májové https://www.youtube.com/watch?v=1r9soRkVsDE
1. 9. 2021 07:47
Upraveno 07:48
0 0
Gratulace k devátému vítězství a šestému v řadě na Barum Czech Rally Zlín.
https://www.autoklub.cz/164580-barum-czech-rally-zlin-vyhral-podevate-jan-kopecky/
1. 9. 2021 09:20
0 0
k desátému vítězství... smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!