7. 9. 2021 14:00 − 2023× − 0

Náhradní program OC Veibyho

Zlobivé dítko Ole Christian Veiby už má za sebou vyhazov ze Škody Motorsport a další přešlap ho připravil o účast v letošním WRC2.

Tentokrát to ale byla dosti sporná situace a ze strany oficiálních orgánů příliš trvdý trest za nesrovnalosti při testování na koronavirus. Veiby tím přišel o možnost pokračovat s Hyundaiem ve WRC2 a musel se přeorientovat jinam. Napřed zkusil dvakrát štěstí v Evropě, ale ani Lotyšsko, ani Řím nedokončil. Návrat na domácí kolbiště už vypadal daleko slibněji, když s i20 R5 ovládnul srpnovou asfaltovou KNA Sommer Rally Grimstad. Doma se ukázal už v únoru, ovšem KNA Rally Finnskog po zapadnutí mimo trať a následném překročení časového limitu nedokončil. S jedním triumfem a dvěma druhými místy se po třetí soutěži držel na čele šampionátu Frank Tore Larsen, který od letoška pilotuje Volkswagen Polo GTI R5. Marius Aasen se Škodou Fabia Rally2 evo sezónu rozjel vítězně, ale nedokončená Rally Grimstad jeho situaci v šampionátu výrazně zkomplikovala. Anders Grøndal pilotující Ford Fiesta Rally2 zatím rychlost, která by stačila na vítězství v některém z podniků, nepředvedl a průběžně mu patří třetí příčka.

Role předposledního dějství letošní sezóny se ujali pořadatelé odložené Rally Sørland. Pro 62 startujících posádek připravili pouze dva úseky, se kterými se posádky musely vypořádat dvakrát po sobě. Oba úseky ale byly dostatečně dlouhé a dohromady udělaly 90 ostrých kilometrů. V prvním z nich kraloval Larsen a druhému Veibymu nadělil 12,9 sekundy. V druhém testu ale pilot Volkswagenu bohužel narazil na kámen, kterého si v seznamovačkách nevšimnul, a do cíle přijel na prázdné gumě. Do čela soutěže se vyhoupnul s pětisekundovým náskokem Veiby. Grøndal se v druhé zkoušce procpal přes Aasena na poslední pódiovou příčku a udržel si ji až do konce. Aasenův vstup do mistrovství naznačoval, že se s ním musí počítat v boji o mistrovský titul. Vývoj roku poznamenaného rušením a přesouváním plánovaných soutěží už tak pozitivní nebyl a pilot škodovky v posledních podnicích vyklidil pozice. Veiby naproti tomu prožíval skvělou dvojici soutěží. Po triumfu na asfaltech Grimstadu byl i teď na šotolině v čele a Larsen už odpoledne ani příliš nevzdoroval. Pilot Hyundaie si tak do cíle dojel pro druhý triumf v národním mistrovství v řadě. O titul už ale bojovat nemůže, předposlední soutěž rozhodla o jeho novém držiteli. Larsenovi druhá příčka bohatě stačila a možná i proto už nechtěl v druhé půlce rally nic riskovat a smířil se s třetím stříbrem sezóny. To hlavní pilot Volkswagenu získal, když se stal novým norským šampiónem.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!